Bahçeli tepki göstermişti… Türk Ocakları’ndan yeni açıklama: Fazla kurcalamaya gelmez

Türk Ocağı İstanbul şubesinin düzenlediği sempozyuma CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun da katılması üzerine genel merkez şube yönetimini görevden almıştı. Kararla ilgili yapılan yeni açıklamada, “Kimse unutmasın ki merhum Dündar Taşer'in dediği gibi 'Türk Ocağı fazla kurcalamaya gelmez, oradan bozkurt çıkar, bozkurt” ifadeleri kullanıldı.

featured

Türk Ocakları İstanbul Şubesi’nin düzenlediği İslam Dünyası Meseleleri ve Çözüm Yolları Sempozyumu’na CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yanında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da katılmıştı.

Türk Ocakları Genel Merkezi, Kaftancıoğlu’nun toplantıya katılmasına sert karşılık vererek sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Türk Ocakları İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu 30 Haziran 2022 tarihinden geçerli olmak üzere görevden alınmıştır.” ifadelerini kullanmıştı.

thumbnail
İlişkili Haber

Türk Ocakları’nda Kaftancıoğlu krizi: İstanbul teşkilatı görevden alındı

Türk Ocakları Genel Merkezinden İstanbul Şubesi yönetiminin görevden alınmasına ilişkin, yeni açıklama geldi. Açıklamada, İstanbul Şubesinin Genel Merkeze danışmadan ve onayını almadan düzenlediği sempozyuma ilişkin basın açıklamasında bulunulması gereği duyulduğu belirtildi.

Genel Başkan Mehmet Öz’ün İstanbul Şubesi Başkanı Cezmi Bayram ile yaptığı telefon görüşmesiyle Şube Yönetim Kurulunun görevden alındığını tebliğ ettikten sonra bu durumun sosyal medya üzerinden kamuoyuna duyurulduğu bildirilen açıklamada, alınan karara rağmen medyada, Mecliste ve kamuoyunda farklı açıklamalar yapıldığı ifade edildi.

Türk Ocaklarının bugünkü Türkiye’de demokratik bir yapıda olduğu, istişareye önem ve öncelik verdiği vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Genel Merkezin İstanbul Şubesi hakkındaki kararı, Genel Merkez Yönetim ve Denetim Kurulu üyelerinin saatler süren müzakeresi sonucunda alınmıştır. Türk Ocakları, parti siyasetinin dışındadır ancak ‘Türk’ kelimesinden tüyleri diken diken olanlarla yol yürümemiştir, yürümeyecektir. Türk Ocakları Genel Merkezi ve şubelerinin, bulundukları yerlerin AK Parti’li, MHP’li, CHP’li, İYİ Partili belediyelerden destek talep etmeleri ve bu toplantılara siyasilerin katılımı gayet tabiidir. Ancak bu hususta, bölücüler hariç bütün partilerin davet edilmesi ilkesine uygun hareket edilmesine ve faaliyetin bir partinin propagandasına zemin yapılmamasına özen gösterilmesi şarttır. Davetlere icabet etmeyenlerin eleştiri hakları da yoktur. Bizi yöneten siyasilere hatırlatırız ki biz, parti siyasetinin tarafı veya hiçbir partinin arka bahçesi değiliz. Bizim tek kaygımız Türk milletinin birliği ve Türk devletinin bekasıdır. Türk Ocakları, parti siyasetinin dışındadır, dışında kalmaya da devam edecektir. Buna aykırı hareket eden yöneticilerimiz, Türk Ocaklarındaki yönetim görevlerinden ayrılacaklardır. Partilerimizin de kutuplaşma siyasetinden ve ötekileştirici dilden uzaklaşmalarının Türkiye’nin bekası açısından vazgeçmez ön şart olduğunun farkına varmaları en büyük temennimizdir. Kimse unutmasın ki merhum Dündar Taşer’in dediği gibi ‘Türk Ocağı fazla kurcalamaya gelmez, oradan bozkurt çıkar, bozkurt.'”

BAHÇELİ ÇOK SERT TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

MHP lideri Devlet Bahçeli, bugün TBMM’de partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada, Türk Ocakları’na tepki göstermişti. Bahçeli, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Kemal Kılıçdaroğlu’nun sempozyumda ne işi vardır? Biz bu hazin manzarayı nasıl okuyalım? Neye yoralım? Nasıl yorumlayalım? Davet ede ede hem de böylesi bir dönemde Kılıçdaroğlu mu davet edilmiştir? Benim sözüm Türk Ocakları’nın 3-5 yöneticisinedir. Ya bunu nasıl yaptınız? Nasıl böyle bir hatanın faili oldunuz? Bu gaflete nasıl kapıldınız? Kılıçdaroğlu’nun ‘din halkın afyonudur’ diyen, üstelik İslam dünyasıyla ilgili bir sempozyumda, Karl Marx’tan alıntı yaparak salonda hazır bulunanlara hitap etmesine nasıl katlandınız? O salondan mesela Ziya Gökalp, mesela Erol Güngör, mesela Mehmet Eröz’ün yerine Marx’ın görüşlerinin kamuoyuna yansımasını içinize nasıl sindirdiniz? Bunu nasıl hazmedebildiniz? Ben çok üzüldüm, dalıp dalıp uzaklara gittim, acaba Türk Ocakları yönetimi hiç mi rahatsız olmadı? Hiç mi vicdan azabı çekmedi? Türk milletinin kurşun gibi ağır günlerden geçtiği bir dönemde, bu Türk Ocakları ne yapar ne arar neyle meşgul olur? Bizim asıl ocağımız, teslim olmuş bir ocak değildir. Adı ve unvanı da tertemiz ülkü erlerinin inancıyla, şehit ve gazilerimizin kahramanlığıyla bayraklaşan Ülkü Ocakları’dır. Kaynağını Türk-İslam ülküsünde bulmuş Türk milliyetçiliği bizim damarlarımızda dolaşan kanımız, dünyaya Türkçe bakışımızın fikir namusudur. Türk Ocakları 110 yıl evvel millet zillete düşmesin diye kurulmuştu, ama 110 yıl sonra zillete ev sahipliği yaparak geçmişine kalın bir sünger çekmiş, bizim de ciğerimizi dağlamıştır.”

Bahçeli tepki göstermişti… Türk Ocakları’ndan yeni açıklama: Fazla kurcalamaya gelmez

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 2 ay önce

  Türk Ocakları Atatürkçü çizgide bir oluşum. Ülkü ocakları, ABD/Gladio’nun kurdurduğu MHP’nin bir yan kuruluşu. bu gerçek göz önünde bulundurulsun.

  • 2 ay önce

   sen bır gıt kemalızm nedır onu ogren once. bunların ataturkculukle alaksı yok. braz gıt yakın tarıhımızı oku. hanım abla.

 2. 2 ay önce

  cıkan bozkurtlar! dersımlı kemal lakabıyla ovunen gn bsk na nıye ses cıkarmamıslar acaba.

 3. 2 ay önce

  Türk Ocakları üzerinden konular:
  İslam dünyası sorunları…
  Karl Marks din afyon…
  Dersimli Kemal…
  Canan…
  Ekrem…
  Chp’de etnikçiler,
  Akp’de milliyetçiler,
  Milliyetçilerde ümmetçiler…

  Bunlar bu konuları konuşacaklarsa neden Türk Ocakları? Başka yer mi yok? Herşeyi kirletmek, çarpıtmak zorunda mısınız, görevli misiniz?

  Ah güzel ülkem; kişiler yanlış, bulundukları kurumlar yanlış, konuları yanlış…

 4. 2 ay önce

  İsmail Hakkı Pekin kurcalayın derse kurcalarız kim çıkarsa çıksın.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!