Türk partisinden büyük başarı… Bulgaristan seçimlerinden ilk sonuçlar

Bulgaristan’da seçimleri eski Başbakan Borisov’un partisi ilk sırada bitirdi.

featured

Bulgaristan’da yapılan genel seçimlerde sandık çıkış anketlerine göre, eski Başbakan Boyko Borisov’un partisi Bulgaristan’ın Avrupalı gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) seçimi ilk sırada bitirdi.

Bulgaristan’da 240 üyeli 48. Parlamentonun oluşturulması için düzenlenen genel seçimde sandıklar kapandı.

Resmi sonuçların 3 gün sonra açıklanması beklenirken, anket yapan kuruluşların paralel sayımına dayalı gayriresmi sonuçlara göre, parlamentoya girmek üzere en az 7 siyasi parti ve koalisyon yüzde 4 barajını aştı.

Bulgaristan’daki genel seçimlerde üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi parlamentonun üçüncü büyük gücü oldu.

Seçime katılım oranı yüzde 35 dolayında kaldı.

Alpha Research kamuoyu araştırma şirketinin açıkladığı sandık çıkış anketlerine dayalı ilk sonuçlarına göre, Bulgaristan’ı 2021 yılına dek yaklaşık 12 yıl yöneten eski Başbakanlardan Boyko Borisov’un lideri olduğu GERB partisi verilen oyların yüzde 25,5’ini alarak, seçimi birinci sırada bitirdi.

Son erken genel seçim sonrası bir koalisyon hükümetinin lideri olarak ülkeyi yarım yıl yöneten Değişime Devam (PP) partisi oyların yüzde 19,9’u ile 2. sırada yer aldı.

HÖH’ÜN BÜYÜK BAŞARISI

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi tarihsel bir yükseliş gösterip, oyların yüzde 14,4 ile ülkenin 3. büyük siyasi gücü oldu.

Eski komünist partinin siyasi çizgisinde siyaset yürüten Rusya’ya yakın olduğu belirtilen Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP), oy kaybına uğrayıp, yüzde 10,2 ile yeni parlamentoda 4. sırada yer alıyor.

Bir diğer Rusya’ya yakın olduğu belirtilen Yeniden Doğuş partisi de bir önceki seçime göre oylarını artırarak, yüzde 10 ile parlamentonun büyük siyasi güçlerinden biri olacak.

Sağcı taraftarların oylarını toplayan Demokratik Bulgaristan (DB) yüzde 7,9 oyla, parlamentonun 6. gücü olarak Parlamentoda PP’nin olabilecek en yakın ortağı olarak gösteriliyor.

Slavi Trifonov’un Böyle Bir Halk Var (İTN) partisi de yüzde 4,2 oy alarak, şimdilik barajı aşmış gibi görünüyor.

Siyasi gözlemciler, yeni parlamentodan zor da olsa ancak bir koalisyon hükümetinin çıkabileceğini öne sürüyor.

Bulgaristan vatandaşları son 1,5 yılda genel seçim için 4 kez sandık başına gitti.

Türk partisinden büyük başarı… Bulgaristan seçimlerinden ilk sonuçlar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 2 ay önce

  En örgütsüz topluluğuz maalesef biz Bulgaristan Türkleri.

  • 2 ay önce

   Deliormanlı kardeşim, kesinlikle haklısın. Sadece Bulgaristan Türkleri değil, en çok nüfusa sahip olduğumuz Almanya’da bile diaspora diyebileceğimiz, yani siyasi yaptırımı olan bir örgütlenmemiz yok. Fransa’da, Belçika’da, Makedonya’da, İngiltere’de vs. hiçbirinde yok. İçimi en çok acıtan konulardan biridir. Bunca nüfusa sahip olup da hiç etkisi olmamak… Ama zor zamanlarda oluşan birlik bağımız var. Yeni gelen nesile dilini, dinini, kültürünü kaybetmeden yaşamasını öğretmemiz lazım. Gönülden selamlar, sevgiler gönderiyorum oradaki kardeşlerime.

 2. 2 ay önce

  %35 katılım oranı çok üzücü.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!