Türk tarımında cinayet! Çiftçiye TMO zulmü

Yıl 2001: Bir litre mazotun fiyatı 1,50 lira. Buğdayın kilosu ise 1,10 lira. Çiftçi bir litre mazotu 1 kilo 360 gram buğday satıp alabiliyordu. Şimdi mazot 37 TL. Çiftçi 1 litre mazot almak için 7 kilo 420 gram buğday satmak zorunda! Üstelik ürününü randevu verilmediği için TMO'ya değil, yarı fiyatına özel şirketlere satmak zorunda!

featured

Türk çiftçisi bir yıllık emeğini hasat etti ama Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) satamıyor. Buğday ve arpasını satmak için randevu alamayan çiftçi, elindeki ürünü neredeyse yarı fiyatına özel sektöre satmak zorunda kaldı. Çiftçi buğdayını özele ancak 5-6 bin TL’ye satabildi. Hemen hemen geçen yılla aynı fiyat. Ancak çiftçilerin mazot, gübre, tohumluk gibi girdileri ise geçen yıldan beri 2-3’e katlanmış durumda. Devlet, destek primiyle birlikte buğday için 9.250 TL fiyat belirlemişti.

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, Türk tarımını bitirme noktasına götüren politikaları ve Türk çiftçisinin hazin durumunu köşesine taşıdı.

Yazının satır başları şöyle:

“Çiftçinin hububatını almakla görevli Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tam anlamıyla çiftçiye zulüm yapıyor. Çiftçiden alımları sözde randevu usulüyle yapıyor. Ama gelin görün ki nasıl hastanelerde artık randevu almak büyük sorunsa, bunun için değişik söylentiler çıkıyorsa, benzer sorunların TMO için de geçerli olduğu konuşuluyor.

1 LİTRE MAZOT İÇİN 7 KG BUĞDAY!

Yıl 2001; bir litre mazotun fiyatı 1,50 lira. Buğdayın kilosu ise 1,10 lira. Çiftçi bir litre mazotu bir kilo 360 gram buğday satıp alabiliyordu. Gelelim günümüze. 1 Ağustos 2023 tarihi itibariyle örneğin Konya’da bir litre mazot 37,10 liraya satılıyor. Buğday, TMO’da 8.250+1.000 destek ile 9.250 lira. Ama gelin görün ki TMO buğday satın almadığı için çiftçi tüccara 5.000 ila 6.250 lira arasında buğdayını satmak zorunda kalıyor. Adalet mi bu?

Tahıl ambarı Konya’da, bir litre mazot 37,10 lira ama bunun daha da artacağı söyleniyor. Çiftçi, TMO’ya buğdayını satamayınca buğdayını mecburen tüccara satmak zorunda bırakıldığı için buğdayının kilosunu en düşük fiyatla 5 liraya satıyor. Bu nedenle bir litre mazot almak için 7 kilo 420 gram buğday satmak zorunda kalıyor!

BÖYLE SÜRDÜRÜLEBİLİR Mİ?

Yani, 2001 yılına göre bir litre mazot almak için tam 6 kilo 60 gram daha fazla buğday satması gerekiyor. Yazık değil mi bu ülkenin çiftçisine? Hani çiftçi destekleniyor, hani korunuyordu? Şöyle bir hesap daha yapalım: 70 litre yakıt alan traktörün, bu mantıkla düşünürsek 70 litre deposu olan bir traktörün deposunu doldurmak için buğdayın tonunu 5 bin liraya satan bir çiftçi 7,420 x 70= 519 kilo 400 gram buğday satmak zorunda kalıyor.

Tarım Bakanlığı’nın belirlemelerine göre Türkiye genelinde bir dekar arazide ekim- dikim, hasat yapılırken ortalama 8 litre mazot kullanılıyor. Dönüm başına mazot parası olarak çiftçinin cebinden çıkan para ortalama 8 litre mazot x 37,10 lira =296 lira 80 kuruş. Bunun buğday olarak karşılığı ise 59 kilo 360 gram eder. Tarım böyle sürdürülebilir mi? Tarım Bakanı, çiftçilerle konuşsun, dertlerini bir dinlesin bakalım. Hatta onlarla birlikte bir televizyon programına katılsın. Veriler, üretimden çekilen çiftçi sayısının yıldan yıla arttığını gösteriyor.”

Türk tarımında cinayet! Çiftçiye TMO zulmü

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

  1. Tmo personeli çiftçinin ürününü almak için bir aydır izin yapmadan çalışıyor, canımızı mı verelim daha? Tmodaki sıkıntı personel ve depo yetersizliği.

    • ayrica yandaslara sira vermeler kalitesiz bugdaya yuksek fiyat vermeler …tabii cok yoruluyorsunuz ciftci hic yorulmuyor eziliyor maddi manevi ve vucut olarak riskler alarak yangin dolu hastalik gubre vs vs

  2. Yazdiklariniz tamamen doğrudur. Bir çiftçi olarak yaşıyorum/yaşıyoruz. Mazot hergun zamlaniyor. Çiftçi randevu bekliyor TMO beklemek kâr mı Zarar mı.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!