Türkiye Ermenilerinden, Disney’e ‘Atatürk’ çıkışı

Disney, Atatürk dizisini kendi platformunda yayınlamama kararı aldı. Dizi, tv kanalı ve sinemada yayınlanacak. Türkiye Ermeni Vakıflar Birliği Başkanı Bedros Şirinoğlu, karardan önce yaptığı açıklamada, Disney platformunun "Atatürk" dizisini Ermeni lobisinin girişimiyle yayımlamama kararı aldığı iddiasına ilişkin, ABD'deki Ermeni kurum ve kuruluşlarına, "Türkiye-Ermenistan normalleşme sürecini desteklemeleri ve sorumlu davranmaları" çağrısında bulundu.

featured

FOX ve Lanistar Medya, “Atatürk” dizisinin iki film olarak televizyonda ve sinemalarda yayınlayacağını duyurdu. TV’ye özel ilk film, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda FOX kanalında yayınlanacak ve ardından sinema filmi vizyona girecek. İkinci film ise, 22 Aralık’tan itibaren sinemalarda olacak. Her iki film de 2024 yazında FOX ekranlarında yer almaya başlayacak.

Böylelikle Disney özel yapımı olan Atatürk içeriğinin Disney Plus platformunda yayınlanmayacağı kesinleşmiş oldu.

Türkiye Ermeni Vakıflar Birliği Başkanı Bedros Şirinoğlu, Disney’in kararından önce yaptığı yazılı açıklamada, ABD merkezli bir dizi/film platformunca, Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’le ilgili bir dizinin yayından kaldırılmasından doğan haklı tepkiyi dikkatle izlediklerini belirtti.

“Bu adımın söz konusu ülkedeki Ermeni toplumu kuruluşlarının girişimleriyle alınmış olması da konunun bizler açısından bir başka dikkate değer boyutudur.” ifadesini kullanan Şirinoğlu, şöyle devam etti:

“Türkiye Ermeni toplumu bu uygulamayı demokratik zihniyet, karşılıklı saygı ve hoşgörü, ifade özgürlüğü bakımından son derece tartışmalı bulmaktadır. Zira sanatın tezahürlerinin, sanatsal üretimin en sıkıntılı zamanlarda dahi toplumlar arasında diyaloğa ve empatiye zemin yaratabileceği aşikardır. Türkiye Ermeni toplumu, söz konusu tutumun ülkemizin değerleriyle ve devletimizin güvencesindeki bir arada yaşama geleneğimizle bağdaşmadığının tanığıdır.”

Şirinoğlu, kimlik ve aidiyet hassasiyetlerinin, kutsal değerlerin gündelik hesaplarla hoyratça göz ardı edilmesinin dünyada körüklediği üzücü ortamın herkes tarafından üzüntü ve endişeyle izlendiğinin altını çizerek, “Bu vesilesiyle ABD’deki Ermeni kurum, kuruluşlarına ve uluslararası medya örgütlerine, Türkiye ve Ermenistan arasında yürütülen normalleşme sürecini desteklemeleri ve bu anlamda katkı sunabilmek adına daha sorumlu davranmaları için çağrıda bulunmaktayız.” değerlendirmesinde bulundu. AA

Türkiye Ermenilerinden, Disney’e ‘Atatürk’ çıkışı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Disney den cikacak bir Ataturk dizisinden hayir gelmez bir.
    Ikinci Amerikada ki Ermeni lobisi Turkiye ve Ermenistan yakinlastikca tum zeminini kaybedecek, Amerikadaki Ermenileri somuremeyecekler. Iki.
    Uc, Ataturkun sozde Ermeni doykirimiyla ne alakasi var. Amac baska. Turkiyenin ve Turklerin iyi niyetini Ermenistan ve Ermeniler maglesef kullanip yararlanamiyorlar. Tipki Yunanistan da ki gibi Ermenistanda da Turk dusmanligi prim yaptikca bu boyle devam edecek.

  2. Ya bırak hepiniz aynısınız…Diyelim ki sözümona soykırım var, e desene 1915’teki olayla Atatürk’ün ne alakası var diye? Yalancı, terbiyesiz herifler, normalleşmeniz batsın, Atatürk’e selam durana kadar normalleşmeyeceğiz sizinle.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!