Türkiye ile Libya arasındaki mutabakat Rum ve Yunanistan basınında

featured

Türkiye ile Libya arasında, Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası imzalanması Rum ve Yunan basınında geniş yer buldu.

Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında, “Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası” ile iki ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının muhafazasını hedefleyen “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” imzalandı.

Türkiye’nin bu hamlesi Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi sıkıştırmak isteyen Yunanistan ve Rum kesiminde şok etkisi yarattı.

Rum medyası, imzalanan mutabakat muhtırası ile Türkiye’nin bölgedeki gücünün giderek arttığına işaret ederek, “Ok yaydan çıktı. Yunanistan’ın münhasır ekonomik bölgesini yiyorlar” başlığını attı. Yunan basınında da Türkiye’nin “Mavi Vatan” vizyonerleri hedef alındı.

Rumların en büyük gazetesi Fileleftheros, geniş şekilde verdiği haberinde, “Ok yaydan çıktı. Türkiye, Libya ile Girit’den Kıbrıs’ın etrafına kadar Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) anlaşması imzaladı” başlığını attı.

Gazete, Türkiye’nin bu anlaşmayı imzalayarak Doğu Akdeniz’de enerji konularında yeni anlaşmazlıklara ve gerginliklere yol açacak bir adım attığını öne sürdü. Haberde Yunanistan’dan gelen tepkilere ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun konuya ilişkin açıklamasına yer verildi.

Haravgi gazetesi ise, “Deniz sınırlarının belirlenmesi lonusunda Türkiye-Libya anlayışı. İlgili anlaşmayı imzaladılar ve Girit’den bir bölgeyi de içeriyor” başlığını atarken, Politis, “Türkiye ve Libya Yunan MEB’ini yiyorlar. Denizi grileştiriyorlar” başlığını attı. Alithia ise, haberi “Libya ile deniz sınırı anlaşması” diye verdi.

YUNAN BASINI: OLUMSUZ BİR SÜRPRİZ

Yunanistan’da yayımlanan Kathimarini gazetesinde yer alan “Türk hareketlerinin perde arkası” başlıklı haberde “Doğu Akdeniz’deki Türk hareketliliğini izleyen diplomatik, askeri ve diğer çevreler için 28. meridyenin batısında, Rodos’un güneyinden Girit’e kadar uzanan bölgeyle ilgili Türk taleplerinin resmen açıklanması, son yıllarda usulüne uygun hazırlanan olumsuz bir sürpriz oldu” denildi.

Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Tümamiral Cihat Yaycı, emekli Amiral Cem Gürdeniz gibi Deniz Kuvvetleri kurmaylarının ya da son iki yılda ‘Mavi Vatan’ fikrini geliştirmeyi, başka bir ifadeyle Ankara’nın Doğu Akdeniz’de olan maksimalist amaçlarını geliştirmeyi üstlenen Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın görüşleri karşısında, Türk diplomatlar daima çok ihtiyatlıydı.”

Türkiye ile Libya arasındaki mutabakat Rum ve Yunanistan basınında

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!