Türkiye-İsrail ilişkilerinin geleceği

featured

Dr. Barış Adıbelli yazdı…

İsrail hükümeti tam da erken seçim kararı almışken İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid perşembe günü Türkiye’yi ziyaret edecek.

Lapid, Perşembe günü Türkiye’ye hem İsrail Dışişleri Bakanı olarak hem de İsrail’in müstakbel Başbakanı olarak geliyor. Erken seçim kararı gelecek hafta İsrail Parlamentosu’nda onaylanacak. Eğer onaylanırsa ekim ayının sonuna doğru yapılacak olan seçimlere kadar İsrail Dışişleri Bakanı Lapid başbakanlık görevini üstlenecek.

Şimdi merak edilen konu şu: İsrail’de bir hükümet krizi yaşanıyor ve bu hükümet krizinin Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesine yansıyacak mı? Zira yakın zamanda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun İsrail ziyaretinde ortak basın toplantısında iki ülkenin büyükelçi atama konusunda son kararın Lapid’in Türkiye ziyaretinde verileceğini söylemişti. Ancak gelinen noktada İsrail hükümeti görevi bırakmaya hazırlanıyor. Bu noktada İsrail, Türkiye ile ilişkilerini normalleştirme sürecine devam edecek mi yoksa bu ziyarette daha önce duyurulan büyükelçilerin atanması süreci ertelenerek Ekim sonuna yeni hükümete mi bırakılacak? Bunu perşembe günü göreceğiz.

Kuşkusuz erken seçim kararı alınmasına en fazla sevinen halen yolsuzluk soruşturması altında olan eski Başbakan Benyamin Netanyahu oldu. Netanyahu, yaptığı açıklamada mevcut hükümeti İsrail’in gördüğü en kötü hükümet olduğunu özellikle güvenlik ve ekonomi konusunda tamamıyla başarısız olduğunu söyledi. İsrail medyasında yayınlanan bir anket ekim ayında yapılacak seçimi Netanyahu’nun liderlik etti blok kazanacağını gösteriyor.

1996-1999 ve 2009-2021 yılları arasında Başbakanlık görevini sürdüren Netanyahu, aynı zamanda İsrail tarihinde en uzun başbakanlık yapmış bir politikacı. Şahin bir politikacı olan Netanyahu, ABD ile yakın ilişkilere sahip ve Washington’da çok sayıda hatırlı dostları bulunuyor. Buna karşın Avrupa’da çok da sevilen bir lider değil. Avrupa’da pek fazla dostu yok ama Rusya lideri Putin‘le  oldukça yakın ilişkileri var.

Netanyahu’nun bölgede en hazzetmediği ülke Türkiye’dir. 2009’da göreve gelmesinden bu tarafa özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan ile tek taraflı bir bireysel rekabet içerisine girmiş, kendisine bir rakip lider olarak görmüş ve tüm bu süre içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile hiçbir zaman yıldızı barışmamıştır. Bunun yanında Türkiye’ye yönelik tutum ve davranışları çok da dostane olmamıştır. İsrail ile son dönemde yaşanan birçok kriz Netanyahu döneminde gerçekleşmiştir. Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesimiyle ilişkilerin geliştirilmesi ve Mısır’ın dahil edildiği Türkiye’ye karşı Doğu Akdeniz’de kurulan Şer İttifakının mimarı da Netanyahu’dur.

İsrail‘deki hükümetin değişecek olmasına bölgede sevinecek bir başka ülke de Yunanistan’la Güney Kıbrıs Rum kesimidir. Zira Doğu Akdeniz’den dışlanmanın eşiğine gelmiş olan Yunanistan’ın yeniden Doğu Akdeniz’e dönme ihtimali belirmiştir. Naftali Bennett’in başbakanlığı döneminde ABD, East-Med projesinin fişini çekmişti. Muhtemelen, Netenyahu tekrar bu projeyi veya bunun farklı versiyonlarını canlandırmak için ABD’ye baskı yapacak. Tabi ki bu noktada Netanyahu’nun ilk tercihi Türkiye olmayacak.

Sonuç olarak, Netanyahu’nun yeniden Başbakan olduğu bir İsrail ile Türkiye ilişkilerini normalleştirmeye devam edebilecek mi yoksa sil baştan tekrar başa mı dönülecek? Bunu önümüzdeki sonbaharda göreceğiz. Zira daha önce Netanyahu’nun şahsi kaprisleri ve yüksek egosu nedeniyle bugüne kadar Türk-İsrail ilişkilerinin normalleşme sürecinde önemli bir gelişme kaydedilememişti.

Türkiye-İsrail ilişkilerinin geleceği

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. Mavi Vatan’da arama yapacak gemiye bize Türk tarihinde “en çok toprak kazandıran” birrrricik halifemiz Sultan Abdülhamit Han ismi koyulacak ve bu bağlamda İsrail ile “açıktan” dostluk kurulacak mı kurulmayacak mı diye sormak istiyorsunuz Sn. yazar demek istediğiniz bu mudur? Yahu ya da hep mi ben yanlış anlıyorum?

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!