Türkiye-İsrail ticari ilişkileri ne durumda? Bakan Bolat’tan yanıt…

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ticaret Bakanı Ömer Bolat’a İsrail ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiyi sordu. Bakan Bolat, Türkiye'nin İsrail ile ticaret hacminin 9,48 milyar dolar olduğunu belirtti.

featured

7 Ekim’de Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) tarafından organize edilen Türkiye-Kuveyt Ticaret Heyeti ve ikili iş görüşmeleri Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın katılımıyla Kuveyt’te gerçekleştirilmişti.

Ziyaret kapsamında düzenlenen basın toplantısında konuşan Bakan Bolat, “7 Ekim’den bu yana İsrail ile karşılıklı ticaretimiz geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 50’den fazla azaldı. Bu tabii ticaret yapanların ve tüketicilerin talepleriyle alakalı.” demişti.

TİCARET BAKANLIĞI’NA ‘İSRAİL’ SORUSU

İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik saldırıları sürerken, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bakan Bolat’a İsrail ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiyi sordu. Gürer, Ticaret Bakanlığı’na “İsrail ülkesinden hangi ürünler ithal edilmektedir, ne kadar ürün getirilmiştir, ticaret hacmimiz nedir, ne kadar ihracat yapılmaktadır?” sorusunu yöneltti.

İSRAİL İLE TİCARET HACMİMİZ 9.8 MİLYAR DOLAR

Ticaret Bakanlığı, Gürer’in sorusuna yazılı yanıt verdi. Bakan Ömer Bolat, 2022 yılında İsrail’e ihracatımızın 7,3 milyar dolar, ithalatımızın ise 2,45 dolar olduğunu açıkladı. Bolat, toplam ticaret hacmimizin ise 9,48 milyar dolar olduğunu bildirdi.

Çelik çubuklar, taşıtlar, mücevher eşyaları elektrik iletkenleri, plastik mutfak eşyaları ihracatta öne çıkan ürünler olarak belirtildi. İthalatta ise petrol yağları, demir çelik hurdaları, alüminyum hurdaları gibi ürünlerin ise ilk sıralarda yer aldığı ifade edildi.

GÜRER: TİCARETTE İSRAİL İLE ÖNEMLİ İLİŞKİ İÇERİSİNDEYİZ

Bakanlığın yanıtının ardından Gürer’den açıklama geldi. Gazze saldırıların sürmesi toplumsal olarak ülkemizde büyük tepkiye yol açtığını belirten Gürer, “İsrail ile ilişkilerimiz her alanda sanki çok kötüymüş gibi gösteriliyor ama ticarette İsrail ile önemli ilişki içerisinde olduğumuz Bakanlık yanıtlarındaki verilerden ortaya çıkmış oluyor” ifadelerini kullardı.

Gürer, “Bu ülke ile siyasi ilişkilerimiz dönem dönem sorunlu olsa da Gazze saldırılarının önce İsrail ile ilişkilerimiz olabildiğinde esnemişti. Bu süreçte Bakanlara sorular yönettik. İsrail ile ticari ilişkilerimizin hangi boyutta olduğunu sorduk. Genelde ticari ilişkiler ile siyasi ilişiklerin ayrı ayrı konular olduğu yönünde açıklamalar yapıldığı.” dedi.

Gürer, Ömer Bolat’ın, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının başladığı 7 Ekim 2023 tarihinden sonra, bu ülke ile Türkiye’nin karşılıklı ticaretinin, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 azaldığını açıkladığını da aktardı.

AKP iktidarının siyasi olarak kavga eder gibi davrandığı farklı ülkelerle de ticari ilişkisi geliştirdiğine işaret eden Gürer, “Ticari ilişkilerde sağlanan karşılıklı fayda ekonomik açıdan yarar getiriyorsa siyasi kavga edilmesi yalnızca seçmen tabanına mesaj niteliği taşımaktadır” açıklaması yaptı.

Türkiye-İsrail ticari ilişkileri ne durumda? Bakan Bolat’tan yanıt…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!