Türkiye Kupası yiğidoların

featured

Murat Bölükbaşı yazdı

İstanbul Atatürk Olimpiyat stadında oynanan 2021-22 Ziraat Türkiye kupası Final maçı öncesi seremonide şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal marşımızın okunmasından sonra hakem Halil Umut Meler’in düdüğüyle başladı.

Müsabaka her iki takım için de “hazan telaşı” kıvamında, mücadelesi yüksek, saha aksiyonları zayıf, oyunun hikayesi ise kupa finaline yakışmayan bir seviyede gerçekleşti. İlk yarının son çeyreğine girerken 33. dakikada Ramazan Civelek’in ceza sahası dışından gönderdiği şut Sivasspor kalecisi Ali Şaşal’ın çabasına rağmen sol alt köşeden ağlarla buluştu. (1-0)

Sivas 37 de Erdoğan’ın sağdan ortasına bomboş pozisyonda vuramayan Uluestad’la beraberlik şansını elinden kaçırdı. 43. dakikada Emrah Başsan’la kontraya hızlı çıkan Kayserispor tehlikeli geldi. Emrah Tiam’a çıkardı. Bu oyuncu topu direğe nişanlayarak takımı adına farkı ikiye çıkarma şansını kaçırdı. Devre Kayserispor’un 1-0 üstünlüğüyle kapandı.

İkinci yarı Kayserispor’un vuruşuyla başladı. İkinci yarının ilk çeyreği de ilk yarıdaki oyundan farklı değildi. Sivas maçın 60. dakikasında aradığı golü buldu. Merkezden kazanılan serbest vuruşta Farj ceza sahasına ortaladı. Yatabare ceza yayı üstünde topu kafayla rakip ceza sahası içine düşürdü. Topla buluşan Appindangoye’nin dokunuşu Sivas’a beraberliği getirdi.(1-1)

65 de Sivas 67 de Kayseri tehlikeli geldi. 70 ten sonra Sivas baskısını iyice artırarak Kayserispor kalesine yüklenmeye başladı. Girilen pozisyonlarda yapılan son vuruşlar Sivas adına galibiyet golünü getirmedi. 90 dakika 1-1 eşitlikle sona erdi.

Ben, uzatmalara giden maçın iki pehlivanın birbirini üzmeyen peşrev sahnesiyle geçeceğini düşünürken maçın 105. dakikasında soldan ritmik ve fuleli çalımlarla ceza sahasına paralel giren Max Gradel, sağ ayağının içiyle “doksan” diye tabir edilen iki direk köşesine mükemmel vurdu.(1-2)

Uzatmaların ikinci devresine golle başlayan taraf bu sefer Kayserispor oldu. Maçın 107. Dakikasında Hosseini sağ taraftan ceza sahası içine ortaladı. İlhan Parlak mükemmel yükseldi. (2-2)

Tamam artık böyle biter diye düşündüğüm oyun, finali son ana kadar çözülemeyen heyecanlı bir filme dönmüştü. Fajr Kayode paslaşmasında “alda at” denilen final pasını gole çeviren Konate, 111 dakikada girip 113. dakikada attığı galibiyet golüyle Sivasspor’un Ziraat Türkiye Kupasını kulüp müzesine götürmesini sağlıyordu.

“Boşver izlemeyelim, gel pişti oynayalım” sıkıcılığında başlayan bir hikayenin “acaba sonunda ne olacak” diye düşündüren heyecanlı bir final sahnesiyle bitmesi Türk futbolu ve Ziraat Türkiye Kupası organizasyonu açısından önemli ve değerliydi. Hem ligde, hem de kupa serüveninde sezona renk katan iki takımı ve iki değerli teknik direktörü kutlarken, yeni sezonda tribünlerin dolu, oyun kalitesinin yüksek, seyir zevkinin dorukta olduğu sportmenlik (Fair Play) ruhunun egemen olduğu bir futbol sezonu diliyorum.

Türkiye Kupası yiğidoların

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!