Türkiye Montrö’yü tartışırken Jeffrey’den ‘İlişkiler iyi olacak’ mesajı!

featured

ABD’nin eski Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, “Şu an ilişkilerde bir sakinleşme döneminde olduğumuzu düşünüyorum, 6 ay sonra ilişkilerin ne durumda olduğuna yeniden bakalım, daha iyi olacağına eminim.” dedi.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un çıkışının ardından Montrö tartışması Türkiye’nin gündeminde.

Montrö’ye ilişkin ortak açıklama yayımlayan emekli Amiraller gözaltına alınırken, ABD‘nin eski Suriye Özel Temsilcisi ve eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey’den “Sakinleşme dönemindeyiz, ilişkiler iyi olacak” mesajı geldi.

Jeffrey, “Şu an ilişkilerde bir sakinleşme döneminde olduğumuzu düşünüyorum, 6 ay sonra ilişkilerin ne durumda olduğuna yeniden bakalım, daha iyi olacağına eminim.” dedi.

‘O NOKTAYA ULAŞACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM’

Anadolu Ajansı’na konuşan Jeffrey sözlerinin devamında “Ülkelerin iç meseleleriyle daha az ilgilenip olabildiğince geniş bir ittifakı muhafaza etmek önceliğimiz olmalı. Soğuk Savaş’ta yaptığımız şey buydu. Türkiye gibi çok önemli bir role sahip bir ülkeyle bunu başarılı bir şekilde yaptık. O noktaya yakında ulaşacağımızı düşünüyorum, o yüzden 6 ay alır dedim.” ifadelerini kullandı.

İDLİB VE TRABLUS’TA ORTAKLIK VURGUSU

ABD’nin yeni dönemde Orta Doğu’ya çok fazla para ve asker kaynağı ayırmak istemediğini, dolayısıyla bölgesel partnerlerle çalışacağını ifade eden Jeffrey, Türkiye ile ortaklık anlamında İdlib ve Trablus’u örnek gösterdi.

Suriye gibi oldukça zor bir konuda gerçekçi olduğunu vurgulayan Jeffrey, komple bir çözümün mümkün olmadığı yerlerde yeni realiteleri iyi okumak ve ona göre pozisyon almak gerektiğini kaydetti.

‘TÜRKİYE VE ABD BERABER ÇALIŞABİLİR’

Ukrayna’dan örnek veren Jeffrey, ABD’nin ve Batılı müttefiklerin 2014’ten bu yana Rusya üzerinde yaptırımlarla baskı kurduğunu ancak bunun Rusya’yı Kırım’dan çıkarmaya yetmediğini belirterek “Rusya’yı Kırım’dan çıkarabildik mi? Hayır. Ancak (bu baskılar sayesinde) şu an fiili bir ateşkes var. Demek istediğim, giderek komplike hale gelen dünyada yenişememe ve taviz verilmiş sonuçlar artık yeni normaller oluyor. Türkiye ile ABD, Suriye’de yakın ortaklar ve gayet tabii beraber çalışabilirler.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye Montrö’yü tartışırken Jeffrey’den ‘İlişkiler iyi olacak’ mesajı!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. Aşşağılık köpek

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  imkansız. insanlarımız fakir olanı geçtim kokain kullanmak istemiyor.

  Cevapla
 3. 1 sene önce

  Bu adamin adamina göre serbet vermesine kimse alinip gücenmesin,…. serbetini icinlerin oyununa gelmeyin, serbetini ellerinin tersiyle itenleri…. anlayinnnnnnnnn

  Cevapla
 4. 1 sene önce

  Şerefsiz katil tecavüzcü zalim müslüman kanı akıtan terör DEVLETİ ABD.
  Buldunuz bir siyasetçiyi tehdit şantaj ile her istediğinizi yaptıracağınızı zannediyorsunuz.
  Son Sözü Mustafa Kemal ATATÜRK Gençliği ve TÜRK MİLLETİ söyler.
  1919-1921 yıllarını unutunuz sanırım. Seve seve hatırlatabiliriz.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!