Türkiye neler istedi ABD neyi verdi neyi vermedi?

featured

Gürbüz Evren yazdı

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği söz konusu olunca Türkiye’nin önemi bir anda zirve yaptı.

ABD başta olmak üzere önde gelen NATO üyeleri, Türkiye’nin, ittifaka yeni katılacak bu ülkeleri veto etme ihtimalini ortadan kaldırmak için harekete geçti.

Washington ve Brüksel’deki uzman ve gazeteci arkadaşlarımdan dün(14 Mayıs) aldığım bilgileri ilk kez bu köşede okuyacaksınız.

Brüksel’deki NATO karargahında görevli Avrupalı 2 uzmana ve Washington’daki Pentagon muhabiri biri Kanadalı diğeri Fransız 2 gazeteci arkadaşıma acilen ulaşmayı planlarken, sanki sözleşmiş gibi onlar peş peşe beni aradı.

Arkadaşlarıma ulaşmak isteme nedenim ise Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki’nin, “İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda Türkiye’nin tavrının netleştirmeye çalışıyoruz” açıklamasıydı.

Psaki’nin bu sözleri çok büyük anlamlar içermektedir. Uzun uzun anlatmaya gerek yok, bu sözler ABD ile Türkiye arasında ciddi bir pazarlığın başladığının göstergesidir.

Söz konusu pazarlığın, ABD Başkanı Biden’in, Kongre’den, Türkiye’nin F-16 filosundaki askeri teçhizat ve silahların geliştirilmesini ve yeni uçakların satışını içeren anlaşmayı kabul etmesini istemesiyle başladığını anlamıştık.

Psaki’nin açıklaması ise düşüncelerimizde ne kadar haklı olduğumuzu kanıtlamıştır.

Brüksel ve Washington’dan arayan arkadaşlarım, Türkiye cephesinde olup bitenleri sordu. Ben de genel olarak düşüncelerimi aktardım.

Ama arkadaşlarımın kendi cephelerinden anlattıkları, Türk kamuoyunun gerçekten bilmesi gereken türden gelişmeler.

Önce Türkiye’nin, ABD’den taleplerini yazalım.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini veto etmemek için ABD’nin terör örgütü PKK ve PYD gibi türevlerine verdiği tüm desteği kesmesini istemiş. Ayrıca, ABD’nin Suriye’de PKK-PYD ile müttefikliğini bitirmesini talep etmiş. PKK-PYD’ye verdiği tüm silahları geri alması gerektiğine de vurgu yapmış.

Türkiye, NATO’dan ise terör örgütü PKK ile mücadelede, bir üye ülke terör tehdidi altında olduğunda ittifakın göstermesi gereken dayanışma ve ortak mücadeleyi hatırlatarak, NATO’nun üstüne düşen görevi yerine getirmesini talep etmiş.

Ankara, Yunanistan ile Doğu Akdeniz ve Ege’deki yaşanan sorunlarda ABD’nin Türkiye karşıtı politikasını değiştirmesini istemiş. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, Kıbrıs adası çevresindeki enerji kaynaklarında Rumlarla eşit düzeyde hak sahibi olduğunun kabulünü de ısrarla talep etmiş.

Türkiye’nin, ABD’den bir başka önemli talebi de Amerikan yaptırımlarına son verilmesi, F-35 savaş uçağı projesine geri dönüşünün kabulü, F-16 savaş uçaklarının modernizasyonu ve yeni uçakların satışı olmuş.

ABD’den ayrıca, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği sürecinin hızlandırılması için başta Almanya ve Fransa olmak üzere üye ülkelere baskı yapması istenmiş.

Türkiye’nin, ağırladığı milyonlarca sığınmacının ekonomiye getirdiği ağır yükü ve giderek büyüyen sosyal sorunları tek başına taşıyamayacağı hatırlatılarak, ABD ve AB’nin acilen büyük oranda mali yardımlar sağlaması talep edilmiş.

ABD’nin, İsrail ve Mısır doğal gazını Avrupa’ya ulaştıracak boru hatlarının Türkiye’den geçmesi için ilgili ülkeleri ikna etmesi istenmiş.

Türkiye, İsveç’in, PKK’ya verdiği açık desteği ve mali yardımları kesin olarak sonlandıracağının garantisini vermesini de istemiş.

ABD tarafı ise F-16 savaş uçaklarının modernizasyonu, sığınmacılar için mali destek, İsrail-Mısır doğal gazı ve Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği konusunda adımlar atacağını belirtmiş.

Amerikan tarafı terör örgütü PKK, örgüt ile Suriye’deki ortaklık, Ege, Doğu Akdeniz, Kıbrıs ve Yunanistan konularında ise herhangi bir yanıt vermemiş.

Bana anlatılanların belki de en önemlisi, ABD tarafının Türkiye’de gelecek yıl seçim yapılacağını hatırlatarak, seçime ülke ekonomisinin rahatlamış bir şekilde girmesinin önemini vurgulamasıdır. Bu son öneriden de anlaşılıyor ki, ABD, iktidara, seçimi kazanmak istiyorsan sana yardımcı olabiliriz demeye getirmiş.

ABD tarafı bununla da kalmamış, “İsveç ve Finlandiya’yı veto ederek Rusya’ya yardımcı olursun. Bunun da sana büyük bedeli olur” uyarısını da yapmış.

Sonuç olarak Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusu ile çok büyük bir fırsat yakalamıştır. İktidar, ya ülkenin geleceği için hayati önem taşıyan konularda geri adım atmayacak ya da yaklaşık 1 yıl sonra ki seçimleri düşünerek siyasi hesaplar yapacak. Ama belli ki ABD, ekonominin seçimlerde çok büyük rol oynayacağını daha uygun dille (!) söyleyerek, bu kartı kullanacak.

[email protected]

Türkiye neler istedi ABD neyi verdi neyi vermedi?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 1 ay önce

  Allah Turk dusmanlarinin beyinlerini akilliarini karistirsin. Turk lere zafer saglasin. Amin.

  • 1 ay önce

   Sen aklını başına toplayacaksın. Yoksa çok beklersin.

   • 1 ay önce

    @Ahmad. Sana mı soracaz Ahmad! senın bu salakca yorumunun ne ılgısı var benım buraya yazdıgım dua ile.

    Cevapla
  • 1 ay önce

   Ben bu duayı buraya yazarken kıbrıs ta uygulanmak ıstenen annan planı vardı hatırımda ve aklımda. Bılenler bılır olan surecı. Uzun yazmayacagım buraya. Densizin biri de gelmiş hemen saçma yorumunu bırakmış yorumuma. Katılırsan duama begen gec katılmıyorsan da begenmeden geç ne pıslesıyorsun. ee tabı edılen dua Turklerın aleyhıne ya.

   Cevapla
 2. 1 ay önce

  Yani satıldık ey halkım ayağına yatmadan önce küçük çıkarı için memleketi satacak olan seçmen (ne demekse) güruhuna teslimiz.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!