Türkiye seçimini yaptı… Yurt genelinde oy verme işlemi tamamlandı

Türkiye, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için sandık başına gitti. Yurt genelinde oy verme işlemi saat 17.00 itibariyle sona erdi. Sandıklar kapandı. Oy sayımına geçildi. YSK Başkanı Yener, yayın yasağının kalktığını duyurdu. 

featured

Türkiye, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için sandık başına gitti.

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri için 32 ilde seçmenler, saat 07.00’den itibaren sandık başına gitti, diğer illerde de oy verme saat 08.00 itibarıyla başladı.

OY VERME İŞLEMİ SONA ERDİ

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararına göre, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis’te ve bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında oy verme işlemi saat 07.00 itibarıyla başladı.

Mahalli İdareler Genel Seçimleri için 32 ilde saat 07.00’de başlayan oy verme işlemi sona erdi. YSK Başkanı Ahmet Yener, “32 ilde oy verme işlemi tamamlandı ve oy sayım işlemi başlamıştır” açıklaması yaptı.

Bu illerin dışında kalan diğer illerde de oy verme işlemi saat 17.00 itibariyle tamamlandı. Sandıklar kapandı.

YSK BAŞKANI: VERİ GİRİŞLERİ SİSTEME VERİLMEYE BAŞLADI

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Türkiye genelinde saat 17.00’da sandıkların kapanmasının ardından kameraların karşısına geçti.

Yener, “Ülke genelinde 34 siyasi partinin yarıştığı 207 bin 848 sandıkta 61 milyon 441 bin 882 seçmenin oy kullanma sürecinde bazı münferit olaylar dışında sorunsuz olarak tamamlanmıştır. Sayım ve döküm işlemleri tamamlanan sandık sonuç bilgileri SEÇSİS’e (Bilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü Sistemi) girilmeye başlanmış olup, veri akışı devam etmektedir. Yüksek Seçim Kurulu, siyasi partilerimizde tüm veri girişlerini paylaşmaktadır. 31 Mart 2024 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nin yapıldığıe, milletimize, siyasi partilerin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Yener, yayın yasağı ile ilgili kuruluşun toplandığını, değerlendirme devamını belirtti.

OYLAR SAYILMAYA BAŞLANDI

Oy verme işlemlerinin sona ermesiyle birlikte sayıma geçildi. Büyükşehirlerde, sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık, diğer illerde sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

Diyarbakır’da kurulan 3 bin 963 sandıkta oy sayımı başladı. Kent merkezinde 6 bin 546, taşra ilçelerde 1467 polis, kırsalda ise 6 bin 325 jandarma, 3 bin 500 güvenlik korucusu olmak üzere toplam 17 bin 838 polis, jandarma ve güvenlik korucusu görev aldı. Sayımın ardından oy pusularının bulunduğu zarflar, Yenişehir ilçesinde bulunan Yüksek Seçim Kurulu binasına getirilerek teslim edilecek.

1 milyon 393 bin 956 seçmenin bulunduğu Gaziantep’te de sabah saat 07.00 itibariyle başlayan oy kullanma işlemi 16.00’da sona erdi. 4 bin 418 sandıkta kullanılan oyların saatlerin 16.00’yı göstermesiyle sayımına başlandı.

SEÇİMLERDEN RENKLİ GÖRÜNTÜLER

Öte yandan seçimlerde ilginç anlar da yaşandı.

Bursa’da seçim dönemlerinde oy kullanmaya farklı kostümlerle giden tiyatro sanatçısı Bahtiyar Keskin, bu defa Karagöz kostümüyle Osmangazi ilçesindeki Sadi Etkeser İlkokulu’nda oyunu kullandı.

1086 numaralı sandıkta oy veren Keskin’in kimlik tespiti, şapkası ve sakalı çıkarılıp yapıldı. Okula oy kullanmaya gelen diğer kişilerin şaşkın bakışları arasında oy kullanan Keskin, fotoğraf isteklerini de geri çevirmedi.

OY KULLANMAYA ROBOT KOSTÜMÜYLE GİTTİ

Manavgat’ta seçmenlerden biri, oy kullanacağı Ilıca Mehmet Ali Karamancı İlkokulu ve Ortaokulu’na Transformers filminin karakterlerinden olan robot ‘Bumblebee’ kostümüyle geldi.

Anne ve babalarıyla okula gelen çocuklar, ismi öğrenilemeyen robot kostümlü kişiyle bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

MADENCİ, OY VERMEYE İŞÇİ KIYAFETİ, BARETİ VE KEMENÇESİYLE GELDİ

Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışan madenci Muhammet Kaya (35), işçi elbisesi, bareti ve kemençesiyle sandık başına gidip oy kullandı.

Kemençesini çalıp mahallesinde yürüyen Kaya, “Biz madenciler olarak sadece maden ocaklarında değil, imkan verildiğinde her yerde piyasadan gelen her şeye çalışıyoruz” dedi.

OY VERMEYE ATIYLA GELDİ

Bornova’da at eğitmeni Faruk Ceren oy kullanacağı Yaka Şengül Mustafa Karaca İlkokulu’na, Bayraklı’daki öğrencisi Melisa Onuk ise Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi’ne at üstünde geldi. Bayraklı’da oyunu kullanıp, Bornova’ya hocasının yanına gelen Onuk, “At eğitimi alıyorum ve ilk kez oy kullanacağım için bugünün hatıra olmasını istedim. Çok mutluyum. Güzel bir anı olacak” dedi.

Faruk Ceren ise “Yine can dostlarımızla geldik. Ata farkındalığa da dikkat çekmek istedik. Herkesten bu güzel dostlarımızı bir şekilde hayatlarının bir köşesine yerleştirmelerini istiyorum” diye konuştu. Faruk Ceren’e eşlik eden Karya Kulapa (12), “Atları çok seviyorum. Çok eğlendim” ifadelerini kullandı.

YAYIN YASAĞI KALDIRILDI

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Yener, Mahalli İdareler Genel Seçimleri’ne ilişkin yayın yasağının kaldırıldığını bildirdi.

Türkiye seçimini yaptı… Yurt genelinde oy verme işlemi tamamlandı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!