Türkiye, Somali’nin IMF’ye olan borcunu ödeyecek

featured

Türkiye, IMF ihtiyat hesaplarında biriken paylarından 2.3 milyon ‘Özel Çekme Hakkı’ tutarında nakiti, Somali’nin IMF’ye olan birikmiş borcunu silmek için kullanacak.

Küresel ekonomide büyük sarsıntıya yol açan koronavirüs salgını, siyasi ve iktisadi istikrarsızlıkla boğuşan Türkiye’yi de daha büyük bir çıkmaza sokuyor. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik açmazı Ekim ayı raporuna taşıyan Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye’nin gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) yıl içinde yüzde 5 küçüleceği tahminine yer vermişti.

Bu tabloya rağmen Türkiye, IMF ihtiyat hesaplarında biriken paylarından 2.3 milyon ‘Özel Çekme Hakkı’ tutarında nakiti, Somali’nin kuruluşa olan birikmiş borcunun silinmesi için kullanacağını duyurdu.

Somali’nin Uluslararası Para Fonu’na olan vadesi geçmiş borçlarının silinebilmesi amacıyla Türkiye’nin IMF ihtiyat hesaplarında biriken paylarından 2 milyon 300 bin Özel Çekme Hakkı (SDR) tutarında nakit hibe verilmesi kararlaştırıldı.

RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan milletlerarası anlaşmaya göre, 5 Ekim tarihli hibe anlaşmasının yürürlüğe girmesine, ‘4749 sayılı kamu finansmanı ve borç yönetiminin düzenlenmesi hakkında kanun’ kapsamında karar verildi.

Resmi Gazete’nin “Milletlerarası Andlaşma” başlığında şu ifadelere yer verildi:

“Somali Federal Cumhuriyeti’nin Uluslararası Para Fonuna Olan Vadesi Geçmiş Borçlarının Silinebilmesi Amacıyla Fonun İhtiyat Hesaplarında Biriken Ülkemiz Payından 2.372.189 Özel Çekme Hakkı (SDR) Tutarında Nakdi Hibe Verilmesine Dair 5/10/2020 Tarihli İlişik Hibe Anlaşmasının Yürürlüğe Girmesi Hakkında Karar (Karar Sayısı: 3176)”

ÖZEL ÇEKME HAKLARI NEDİR?

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından 1969 yılında meydana getirilmiş uluslararası bir rezerv para birimi ve aynı adı taşıyan ayrı bir departman tarafından çıkartılıyor. Uluslararası likiditeyi arttırmak için IMF tarafından yaratılan özel bir uluslararası rezerv aracı olarak kullanılıyor. Özel Çekme Hakkı (SDR), bir hükümetin diğerinin merkez bankasından onun ulusal parasını çekmesine olanak veren bir hak sağlıyor.

Türkiye, Somali’nin IMF’ye olan borcunu ödeyecek

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

8 Yorum

 1. 2 sene önce

  Tam anlamiyla bir “ayranı yoktur içmeye, tahtıravanla gider sıçmaya” olmus.

  Cevapla
 2. Yeni bir vurgun değilse eğer Somali de olmamız da gerekiyor, ödensin.

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  Belki de bu bir kaz tavuk hikayesidir..Nereden bilecegiz? Konu seni de beni de asar..Bilip bilmeden herseye maydanoz olmamak lazim.

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  Bunu geç duymuşum, borcumun silinmesi için hemen başvurayım..

  Cevapla
 5. 2 sene önce

  Aynı osmanlının son dönemi, kendi halkını kullanır başka ülkelere yaramışlık yapar

  Cevapla
 6. 2 sene önce

  Biz bize yeteriz Türkiye. Yeter de artarız Somali’ye de yeteriz.

  Cevapla
 7. 2 sene önce

  Türkiye’deki bakanlar önce deprem vergilerini doğru yere harcasın hasarlı binaları tespit edip Onarsın.Öncelik kendi vatandaşlarımız olmalı Türkiye tarımda 15 yıldan itibaren kendi kendine yetimiyor. Birde üstelik 4 milyon suriyeli var, suriyeli’ler acil kendi ülkelerine gitmelidir. Dünyada bu kadar mülteciye bakan tek ülke (Türkiye) kendi ülkelerine faydası olmayanların Türk milletine faydası olmaz

  Cevapla
 8. 2 sene önce

  Kendilerinin ayranı var.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!