Türkiye Suriye’den çekilecek mi? Ankara’dan mesaj…

featured

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandır Lavrentiyev’in, Nursultan’daki Astana formatı toplantısı sonrası yaptığı, ‘Toplantıdaki Türk temsilciler ilk fırsat oluştuğunda Türk askerinin Suriye’den ayrılacağını söyledi’ açıklaması Ankara tarafından yalanlandı.

Kaynaklar, Türk askerinin öncelikle Suriye’de sınır hattındaki bölgelerde bulunmasının Türkiye’nin toprak bütünlüğünü hedefleyen terörist yapılanmalara karşı olduğunu ifade etti. Her Suriye toplantısında Türkiye’nin Suriye’den çekilme şartlarının muhataplara açık ve net şekilde bildirildiğini vurgulayan kaynaklar, buna rağmen bazı kesimlerin ‘Son derece açık mesajları’ bilinçli olarak farklı yorumlanabilecek şekilde aktarmayı sürdürdüğüne dikkat çekti.

BU MESAJLAR VERİLDİ 

Hürriyet’ten Uğur Ergan’ın haberine göre, Türkiye’nin Suriye’den çekilme şartları ise şöyle sıralandı:

1- Suriye’de her kesimin hakkını koruyacak şekilde yeni anayasa üzerinde tüm tarafların mutabık kalması.

2- Her kesimin özgürce katılabildiği bir seçim sisteminin oluşturulması.

3- Bu seçim sonrası meşru hükümetin kurulması.

4- Meşru hükümetin Türkiye-Suriye sınır hattında Türkiye’nin toprak bütünlüğünü hedef alan terörist yapılanmaları ortadan kaldırması ve bunu pratikte hayata geçirmesi.

Yetkililer bu 4 şartın yerine getirilmesi durumunda Türk askerinin Suriye topraklarında bulunmasına dair gerekçelerin ortadan kalkacağını belirterek, “Nursultan’daki toplantıda da katılımcılara verilen mesajlar bunlardı” bilgisini verdi.

NE OLMUŞTU?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Kazakistan’ın başkenti Nursultan’da yapılan Astana formatındaki Suriye konulu görüşmeler sonunda düzenlenen basın toplantısında gazetecilere

yaptığı açıklamada, Türk temsilcilerin Rus tarafına ilk fırsat oluştuğunda askerlerinin Suriye’den ayrılacağına ilişkin güvence verdiklerini söylemişti.

Sputnik’te yer alan habere göre Rus diplomat, “Türk ortaklarımız sürekli olarak Suriye’nin toprak bütünlüğünden, Suriye’nin birliğinden, bağımsızlığından yana olduklarını, orada geçici olarak bulunduklarını ve imkanlar el verdiğinde oradan ayrılacaklarını beyan ediyor, vurguluyor” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

Türkiye Suriye’den çekilecek mi? Ankara’dan mesaj…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 9 ay önce

    1- Suriye’de her kesimin hakkını koruyacak şekilde yeni anayasa üzerinde tüm tarafların mutabık kalması. denmiş ama PKK ve benzeri 3 harfliler bir kesim değildir. Bunlar ayrılıkçı ve Amerikancı Terör örgütleridir. Kurulan cümle içine kayma-kaynak yapabilirler. Ülkemin ve komşu ülkelerin bu önemli ayrıntıya dikkat edeceğini düşünüyorum. Suriye’nin elbette ülkemize benzeyen ilk 4 madde benzeri maddeleri vardır. Oraya eklenerek ve seslerini çıkarmayarak yaşamaya devam etsinler. Suçluları en ağır cezaları alsın. Beynine girilen garibanlar ise tedavi edilerek toplum içine karıştırılsın.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!