Türkiye’de 2023 böyle geçti: Yıkımın izleri…

2023 yılını geride bırakırken Türkiye'nin yaşadıkları hafızalarda yerine koruyor. Başta Kahramanmaraş merkezli depremler ve yarattığı yıkımın işlendiği Gündem-2023 dosyamızda Veryansın Tv'nin gündemi sarsan haberlerine de yer verdik. İşte detaylar...

featured

2023 yılı acısıyla tatlısıyla geride kaldı. Türkiye’de 2023 yılında, 11 ilde yıkıma neden olan 6 Şubat Kahramanmaraş depremi, Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi, Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin 38. Olağan Kurultayı’nda genel başkanlık koltuğunu Özgür Özel’e devretmesi  gibi önemli gündem maddeleri arasında yer aldı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in tarikatlarla yapılan protokolleri savunduğu açıklamsı ve geçen aylarda katıldığı bir televizyon programındaki laikliği ve karma eğitimi hedef alan “kız okulları” çıkışı yılın tartışma konuları arasındaydı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’ı destekleyeceğini açıklayan Yeniden Refah Partisi’nin AKP ile imzaladığı ittifak metninde, 6284 sayılı kanunla ilgili “Aile bütünlüğünün korunması için mevcut yasalardaki aykırı hükümlerin ayıklanması” denilmesi ve “Toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin düzenlemelerden vazgeçilmesi”, “Milli Eğitim müfredatının manevi değerlerimize uygun hale getirilmesi” gibi maddelerin yer alması tepki çekti. Tartışmalar sürerken Cumhur İttifakı’nın yeni ortağı Hizbullahçı Hüda Par da 6284 sayılı kanununu ve kadınları hedef alan açıklamalara imza attı.

thumbnail
İlişkili Haber

Bir 6284 çıkışı da Hüda Par’dan! ‘Çalışma şartları kadının fıtratına göre düzenlenmeli’

VERYANSIN TV 2023’TE DE GÜNDEMİ BELİRLEDİ

Öte yandan Veryansın Tv de bazı haberleriyle gündemi belirledi. Veryansın Tv’den Yılma Başar Korkmaz, Tuzla Piyade Okul Komutanlığı’ndaki Atatürk fotoğrafı takmak istemeyen teğmenle diğer teğmenler arasında yaşanan kavgayı gündeme taşıdı.

thumbnail
İlişkili Haber

Teğmenler arasında ‘Atatürk kavgası’ iddiası

Veryansın Tv’de Eray Çelebi kaleme aldığı ‘yabancılara vatandaşlık çetesi’ yazı dizisiyle yabancıya vatandaşlık satacağım diye fiyatları şişiren değerleme firmalarını gündeme Türk halkına duyurdu.

Veryansın Tv, 11 yaşındaki çocuğun Hiranur Vakfı’na ait yatılı Kuran kursunda cinsel tacize uğradığını duyurdu. Gamze Çınlar ve Erdem Atay’ın haberine göre, 11 yaşındaki çocuğun Hiranur Vakfı’na ait yatılı Kuran kursunda eğitim aldığı sırada kendisinden 4 yaş büyük bir çocuk tarafından cinsel tacize uğradığı ve tehdit edildiği iddialarıyla ilgili soruşturma yürütüldüğü ortaya çıktı.

thumbnail
İlişkili Haber

İsmailağa’da çocuğa cinsel taciz… Yine Hiranur Vakfı!

CHP’nin eski genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Mayıs ayında eski AKP Batman milletvekili adayı ve belediye başkan adayı olan Perinaz Mahpeyker Yaman’ı kendine danışman olarak atadığını da Veryansın Tv Genel Yayın Yönetmeni Erdem Atay köşe yazısıyla duyurdu.

“Cehennemin kapılarını kapatacağız” diyerek Cumhurbaşkanı adayı olan ancak ikinci turda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı destekleyen Sinan Oğan’ın 30 milyonluk bir malikane aldığı iddiası da Veryansın Tv’de yer almıştı.

thumbnail
İlişkili Haber

Sinan Oğan 30 milyonluk malikane mi aldı?

2023 yılında bazı sözcüklerin yazımında değişikliğe giden Türk Dil Kurumu’nun (TDK)  “Türkiyeli” skandalını da ilk Veryansın Tv duyurdu. Kamuoyundan gelen tepkiler sonrası TDK, sözlükten “Türkiyeli” sözcüğünü kaldırdı.

thumbnail
İlişkili Haber

Veryansın Tv yazdı, TDK kaldırdı! ‘Türkiyeli’ skandalı sözlükten çıktı

Veryansın Tv Genel Yayın Yönetmeni Erdem Atay’ın, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in dinletisine katıldığı ve elini öperek poz verdiği Pervin Chakar’ın eski açıklamalarını gün yüzüne çıkardığı köşe yazısı da Türkiye’nin gündemine oturdu.

2018 yılında hayatını kaybeden 26 yaşındaki oğlu Dorukhan Büyükışık’ın dosyasının bir türlü aydınlatılmadığını söyleyen Emekli Tümgeneral Ethem Büyükışık, oğlunun ölümü araştırılırken delillerin karartıldığını, olayın kapatılmaya çalışıldığını ilk olarak Veryansın Tv Youtube kanalında Erdem Atay’a anlattı.

thumbnail
İlişkili Haber

Emekli generalin oğlunun sır ölümü

TCG Anadolu gemisinin suya indirilişinin töreninde gemi suya indirilirken Deniz Harp Okulu marşından mısralar okunmuştu. Milli Savunma Bakanlığı’nın Anadolu Ajansı’ndan aldığı görüntülerde Deniz Harp Okulu marşının sözlerindeki Atatürk kısmının silindiği görüldü. Veryansın Tv’nin haberi üzerine MSB, Atatürk’ün sansürlendiği paylaşımı sildi.

thumbnail
İlişkili Haber

Bu da oldu! AA ‘Atatürk’ü sansürledi, MSB paylaştı!

2023’TE NELER OLDU?

Türkiye’de yeni yılın ilk ayında, 18 Haziran 2023’te yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi tarihinin öne çekilmesi, İsveç’te Kur’an-ı Kerim yakılmasına tepkiler önemli gündem maddeleri arasında yer aldı.

2023’ün önemli gelişmeleri şöyle:

2 OCAK

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi kararı hukuken kesinleşti. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Türkiye’nin çekilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararının iptaline yönelik davaları reddeden Danıştay 10. Dairesinin kararını onadı.

5 OCAK

Anayasa Mahkemesi, HDP’nin kapatılması istemli davada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının partinin Hazine yardımı bulunan hesaplarına tedbiren bloke konulması talebini kabul etti.

6 OCAK

MİT, Bursa’da cezaevi servis aracına yönelik saldırının azmettiricisi, terör örgütü MLKP’nin sözde yöneticilerinden Zeki Gürbüz’ü Suriye’nin Haseke bölgesinde etkisiz hale getirdi.

11 OCAK

Katıldığı PKK ile iltisaklı bir televizyon kanalında, “Terör örgütü PKK propagandası” yaptığı gerekçesiyle hakkında dava açılan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Tutuklu kaldığı süre göz önünde bulundurulan Fincancı’nın tahliyesine karar verildi.

12 OCAK

“Çakmak Çakmağa Geldik”, “Ayaz Geceler” ve “Neden Geldim İstanbul’a” adlı eserlerin de aralarında olduğu çok sayıda unutulmaz albüme imza atan Türk halk müziği sanatçısı Burhan Çaçan, 63 yaşında hayatını kaybetti.

23 OCAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Haziran 2023’te yapılacak Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimleri için 14 Mayıs 2023 Pazar gününü en uygun tarih olarak gördüklerini açıkladı.

26 OCAK

YSK’de görev süresi dolan Başkan Muharrem Akkaya’nın yerine, üye Ahmet Yener başkan seçildi.

Anayasa Mahkemesi, HDP’nin, “kapatma davasının seçim sonrasına bırakılması” başvurusunu reddetti.

29 OCAK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, altılı masanın cumhurbaşkanı adayının 13 Şubat’ta Saadet Partisinin ev sahipliğinde yapılacak Liderler Buluşması’nda kararlaştırılacağını açıkladı.

31 OCAK

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, İsveç, Danimarka ve Hollanda’da Kur’an-ı Kerim’e saldıran Rasmus Paludan ve Edwin Wagensveld hakkında “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” ve “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçlarından resen soruşturma başlattı.

TÜRKİYE 6 ŞUBAT’TA YIKILDI

Türkiye, şubat ayında Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin acısıyla sarsıldı. Yaklaşık 15 milyon kişinin yaşadığı illerdeki deprem nedeniyle Türkiye, uluslararası yardımı da içeren 4. seviye alarm verdi, ülke genelinde 7 gün süreyle milli yas ilan edildi.

Türkiye’de, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli iki depremde 50 bin 783 kişi hayatını kaybetti. Kahramanmaraş’ın yanı sıra Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Adana, Malatya ve Elazığ’da etkili olan deprem nedeniyle bu illerde olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi. Türkiye’ye 70’e yakın ülke arama kurtarma ekibi ve yardım malzemesi gönderdi.

2 ŞUBAT

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, görev süresinin dolacak olması nedeniyle yapılan seçimde, Anayasa Mahkemesi Başkanlığına üçüncü kez seçildi.

6 ŞUBAT

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17’de 7,7 büyüklüğünde, Elbistan ilçesinde saat 13.24’te 7,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremler nedeniyle yaklaşık 15 milyon kişinin yaşadığı 11 ilde büyük yıkım yaşandı.

Kahramanmaraş’ın yanı sıra Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Adana, Malatya ve Elazığ’ı vuran deprem sonrası Türkiye, uluslararası yardımı da içeren 4. seviye alarm verdi. Ülke genelinde 7 gün süreyle milli yas ilan edildi. Türkiye genelindeki tüm ilk ve ortaöğretim okullarında ilk etapta 13 Şubat’a kadar eğitime ara verildi.

AFAD, arama kurtarma çalışmalarının sona ermesinin ardından 50 bin 783 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Ankara’da 30 Aralık’ta uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden eski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş’in katil zanlısı Eray Özyağcı Yunanistan’a kaçmaya çalışırken yakalandı, 8 Şubat’ta da tutuklandı.

11 ŞUBAT

Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Ankara’daki evinde 81 yaşında hayatını kaybetti.

12 ŞUBAT

Depremin etkilediği illerdeki arama kurtarma çalışmaları sırasında inanılması güç kurtarılma anları yaşandı. Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan depremden 163 saat sonra 62 yaşındaki Nazife Yılmaz, Gaziantep’in Nurdağı ilçesindeki enkazdan çıkarıldı.

13 ŞUBAT

Depremden 177 saat sonra 35 yaşındaki Bünyamin İdacı Adıyaman merkezdeki Kılıç Apartmanı’nın enkazından, 26 yaşındaki Derya Akdoğan Hatay’ın Antakya ilçesindeki Korkmaz Apartmanı’nın enkazından çıkarıldı.

Depremin 178’inci saatinde 6 yaşındaki “Miray” isimli çocuk Adıyaman’daki Bozbey Apartmanı’nın, 70 yaşındaki Nuray Gürbüz ise Antakya’daki 3 katlı binanın enkazından kurtarıldı.

Depremin 182’nci saatinde Antakya’da 12 yaşındaki çocuk ile 183’üncü saatte Hüseyin Berber mahsur kaldıkları binanın enkazından çıkarıldı.

15 ŞUBAT

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Tatar, sahadan gelen bilgiler ışığında Kahramanmaraş merkezli depremlerde yer kabuğundaki yer değiştirmelerin 7,3 metre kadar olduğunun belirlendiğini bildirdi.

Depremlerin 222. saatinde, Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesinde sürdürülen arama kurtarma çalışmaları sonucu 42 yaşındaki Melike İmamoğlu, 228. saatinde ise Hatay’ın merkez Antakya ilçesi Oymak Sokak’taki Uğur Apartmanı’nın enkazından bir kadın ve iki çocuk çıkarıldı.

16 ŞUBAT

Kahramanmaraş’ta Kayabaşı Mahallesi Atabey Apartmanı’nda 17 yaşındaki Aleyna Ölmez, depremin 248’inci saatinde enkazdan çıkarıldı. Ambulans uçakla Ankara’ya getirilen Ölmez’in tedavisine, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Servisi’nde başlandı.

Kahramanmaraş’ta yıkılan Ebrar Sitesi enkazındaki çalışmalar sonucu 29 yaşındaki Neslihan Kılınç depremin 258. saatinde kurtarıldı.

19 ŞUBAT

Depremden etkilenen Kahramanmaraş ve Hatay dışındaki illerde arama kurtarma çalışmaları tamamlandı.

20 ŞUBAT

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, kuvvet komutanları ve birlik komutanlarıyla Hatay’dan video konferans aracılığıyla yapılan toplantıda, “Depremden sonra asker kışladan geç çıkarıldı” iddiasını yalanladı.

AFAD, saat 20.04’te merkez üssü Hatay’ın Defne ilçesi olan 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı. Bu depremin ardından saat 20.07’de Hatay’ın Samandağ ilçesinde ikinci bir deprem daha kaydedildi, 3 kişi hayatını kaybetti, 213 kişi hastanelere sevk edildi. 3 enkazda arama kurtarma çalışması başlatıldı.

23 ŞUBAT

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, deprem soruşturmaları kapsamında bugüne kadar 583 şüpheli hakkında işlem yapıldığını, 171 kişinin tutuklandığını, bunlardan 78’inin müteahhit, 64’ünün yapı sorumlusu, 11’inin yapı sahibi olduğunu, 18 kişinin ise binada değişiklik yaptığının tespit edildiğini bildirdi.

24 ŞUBAT

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım 2022’de 6 kişinin hayatını kaybettiği, 81 kişinin yaralandığı bombalı saldırının planlanmasında ve uygulanmasında kilit rol oynayan PKK/YPG’li terörist Halil Menci’yi Suriye’deki özel operasyonla etkisiz hale getirdi.

25 ŞUBAT

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Gaziantep’in Nurdağı ilçesinin Belediye Başkanı Ökkeş Kavak, İslahiye Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, ilçede depremde yıkılan ve müteahhitliğini yaptığı 2 binayla ilgili gözaltına alındı. Kavak, emniyet ve savcılıktaki işlemlerinin ardından tutuklandı.

26 ŞUBAT

MHP Genel Başkanı Bahçeli, tribünlerde hükümet aleyhine sloganlar atılması üzerine Beşiktaş Kulübü üyeliğinden ayrıldı.

27 ŞUBAT

Adıyaman’daki AFAD Koordinasyon Merkezi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sarsıntıların yıkıcı etkisi, olumsuz hava nedeniyle ilk birkaç gün Adıyaman’da arzu ettiğimiz etkinlikte çalışma yürütemedik. Bunun için helallik istiyorum.” dedi.

Merkez üssü Malatya’nın Yeşilyurt ilçesi olan 5,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Saat 12.04’te gerçekleşen 29 binanın yıkıldığı depremde 2 kişi hayatını kaybetti, 140 kişi yaralandı, 32 kişi enkazdan kurtarıldı.

28 ŞUBAT

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde yıkılan ya da imara aykırı değişiklik tespit edilen binalarla ilgili soruşturmalarda tutuklananların sayısı 203’e yükseldi.

Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı Deprem Suçları Soruşturma Bürosu, Hatay’da depremlerde yıkılan Rönesans Rezidans’ın yurt dışında olduğu belirlenen ortağı Hüseyin Yalçın Coşkun için iade talepnamesi ve kırmızı bülten çıkarılması talebini Adalet Bakanlığına iletti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, konut satış ve kiralama bedellerinde son 20 günde ciddi artışlar yaşandığının tespit edilmesi üzerine soruşturma başlatıldığını bildirdi.

MİT, 60 güvenlik görevlisinin şehit edildiği 12 terör eylemini düzenleyenlerden PKK/KCK’lı terörist Ramazan Güneş’i, Irak’ın Süleymaniye kentinde düzenlediği operasyonla yakalayarak Türkiye’ye getirdi.

Mart ayında, binlerce çalışanın yıllardır beklediği emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) ilişkin yasa çıkarıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Haziran 2023’te yapılması gereken Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nin, 14 Mayıs’ta yapılmasına ilişkin kararı imzaladı.

1 MART

Depremden etkilenen Diyarbakır, Kilis ve Şanlıurfa’da öğrenciler ders başı yaptı.

3 MART

Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanuna göre, aylık bağlanması talebinde bulunanlar, yaş dışındaki diğer şartları taşımaları halinde yaşlılık veya emekli aylığından yararlanacak.

Millet İttifakı liderlerinden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, altılı masadan kalktı. Akşener, Genel İdare Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, “Geldiğimiz noktada İYİ Parti bir kıskaca alınmış, dayatmaya mecbur bırakılmış, ölümle sıtma arasında tercihe zorlanmıştır ve elbette buna boyun eğmeyecektir.” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na çağrıda bulunan Akşener, “Milletimiz sizleri sevdi, bağrına bastı ve bugün de çok kritik bir kırılmanın eşiğinde sizi göreve çağırıyor.” dedi. Bu çağrıya, Mansur Yavaş ile Ekrem İmamoğlu, “Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun iradesi dışında hareket etmeyecekleri” yönündeki açıklamalarıyla yanıt verdi.

Meral Akşener’in bu çıkışının ardından, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Sofra büyümek zorunda. Birilerinin kalkması yerine tüm renklerimizin oturmasını sağlamamız gerekir. Onun için ne ben ne de partimdeki yol arkadaşlarım herhangi gerginliğe izin vermeyeceğiz, alet olmayacağız.” dedi.

6 MART

Millet İttifakı’nı oluşturan “altılı masa”da, Meral Akşener’in açıklamalarıyla yaşanan kriz çözüldü. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş’ın ziyaret ettiği Akşener, ardından Kılıçdaroğlu ile görüştü. Yavaş ve İmamoğlu’nun, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı yardımcıları olmaları önerisini sunan Meral Akşener, masaya geri dönerek, altılı masanın Saadet Partisi’ndeki toplantısına katıldı.

Millet İttifakı’nı oluşturan 6 partinin genel başkanının katılımıyla yapılan Liderler Buluşması’nın ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, cumhurbaşkanı adayı olarak belirlendiği duyuruldu. Kılıçdaroğlu’nun seçimi kazanması halinde, Millet İttifakı’na dahil partilerin genel başkanları ile iki belediye başkanının cumhurbaşkanı yardımcıları olacağı bildirildi.

7 MART

AFAD, Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin rapor yayımladı. Raporda, yıkılan binalarda kolon, kiriş ve perdelerde düz donatının kullanıldığı, hassas bölgelerde iri çakıl ve tahta gibi yabancı unsurlara rastlandığı tespitleri yer aldı, yönetmelik kurallarına ve esaslara uyulmadan inşa edilmiş yapıların ciddi hasar gördüğü vurgulandı.

9 MART

– Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanlığınca görevlendirilen heyet, deprem bölgesinde inceleme yaptı. Heyet, personelin sağlık durumu, kurum binaları, seçim ve büro malzemeleri, ulaşım ve sistem teknik altyapısı sorunlarıyla ilgili tespitlerde bulundu.

– Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde yıkılan ya da imara aykırı değişiklik tespit edilen binalarla ilgili soruşturmalarda tutuklananların sayısı 269’a yükseldi.

– Anayasa Mahkemesi, HDP’nin kapatılması istemli davada, partinin Hazine yardımı hesabına tedbiren bloke konulması kararını kaldırdı.

10 MART

– Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Anayasamızın 116’ncı maddesinin verdiği yetkiyle 18 Haziran 2023’te yapılması gereken seçimlerin 14 Mayıs’ta yenilenmesi kararını imzaladım.” dedi. Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

– YSK Başkanı Ahmet Yener, milletvekili genel seçimi ve Cumhurbaşkanı seçiminin 14 Mayıs’ta, Cumhurbaşkanı seçimi ikinci tura kalırsa 28 Mayıs’ta yapılmasına karar verdiklerini bildirdi.

12 MART

– Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin, parti kararıyla Cumhurbaşkanı adayı olduğu açıklandı.

13 MART

– Hizbullah’ın yasal partisi Hüda Par’ın Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Cumhurbaşkanı seçiminde, Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleme kararı aldıklarını bildirdi.

15 MART

– Deprem bölgesini, yıkımın ardından sel vurdu. Bölgede etkili olan sel nedeniyle Şanlıurfa’da 17, Adıyaman’da 4 kişi hayatını kaybetti.

20 MART

– 14 Mayıs seçimlerinde cumhurbaşkanı adaylığı için seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyenlerin YSK’ya başvuru süresi sona erdi. Cumhurbaşkanı adaylığı için sırasıyla Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ata İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Türkiye İttifakı’nın adayı Ahmet Özal ve Adalet Birlik Partisi Genel Başkanı İrfan Uzun ile “bağımsız aday” olarak Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Halil Murat Ünver YSK’ye başvuruda bulundu.

21 MART

– AKP ve MHP, Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adaylığı için YSK’ye başvurdu.

22 MART

– Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı televizyon programında, en düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya yükseltileceğini açıkladı.

– Millet İttifakı’nı oluşturan altı siyasi partinin seçim ittifakına ilişkin protokolü YSK’ye sunuldu, CHP ve İYİ Parti, Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı için YSK’ye başvurdu.

– HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Emek ve Özgürlük İttifakı’nı oluşturan partilerin 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı çıkarmayacağını açıkladı.

24 MART

– Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakı’na katıldı. Genel Başkan Fatih Erbakan, cumhurbaşkanı adaylığı sürecini sonlandırdığını bildirdi.

– Cumhur İttifakı, Emek ve Özgürlük İttifakı ile Ata İttifakı, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri için ittifak protokollerini YSK’ye sundu.

25 MART

– Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde yıkılan ya da imara aykırı değişiklik tespit edilen binalarla ilgili soruşturmalarda tutuklananların sayısı 317’ye yükseldi.

27 MART

– YSK Başkanı Ahmet Yener, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde, cumhurbaşkanı adaylarının alfabetik sırayla Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce, Recep Tayyip Erdoğan ve Sinan Oğan olduğunun tespitine karar verdiklerini bildirdi.

– 6 Şubat’taki depremlerden en çok etkilenen Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya ve Hatay’daki bazı ilçelerde ders zili yeniden çaldı.

2 NİSAN

– Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında üniversitelerde ara verilen eğitime “hibrit” modeliyle başlandı.

– AFAD, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta yaşanan depremlerde Bingöl, Kayseri, Mardin, Tunceli, Niğde ve Batman’da hasar gören binaların bulunduğu yerleşim yerlerinin “Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi” kabul edildiğini bildirdi.

6 NİSAN

– Adana’nın Saimbeyli ilçesinde, Himmetli İlk ve Ortaokulu’nda görevli öğretmenler Pınar Kılıç, Dilek Altıparmak, Ümmühan Dilbilir ve Rahime Topak’ın bulunduğu otomobilin üzerine Feke yolunda heyelan nedeniyle kaya devrildi. Kaya altında kalan otomobildeki 4 öğretmen hayatını kaybetti.

9 NİSAN

– AKP, CHP, İYİ Parti, Yeşil Sol Parti, Yeniden Refah Partisi, BBP, Memleket Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi ve Zafer Partisi, 28. Dönem milletvekili aday listesini YSK’ye sundu. Listelerin YSK’ye tesliminin son gününde seçime katılma yeterliliğine sahip 26 siyasi parti başvurularını tamamladı.

10 NİSAN

– “Çiftlik Bank” davasının bir numaralı sanığı Mehmet Aydın’ın “kara kutusu” olduğu belirtilen ve Uruguay tarafından iade edilen Osman Naim Kaya, İstanbul’da tutuklandı.

11 NİSAN

– Uyuşturucu ticareti suçundan kırmızı bültenle aranan ve 24 yıl kesinleşmiş cezası bulunan Urfi Çetinkaya, İstanbul’da yakalandı. 5 suç örgütü üyesiyle yakalanan Çetinkaya, ertesi gün cezaevine gönderildi.

13 NİSAN

– “Çiftlik Bank” sanıklarının “Bankacılık Kanunu’na muhalefet” davasında karar çıktı. Sanıklar Mehmet Aydın ile kardeşi Fatih Aydın, 2 yıl 6’şar ay hapis cezasına çarptırıldı.

20 NİSAN

– Arnavutluk’ta 30 Ağustos 2022’de yakalanan ve Türkiye’ye iadesine karar verilen kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, uçakla İstanbul’a getirildi. Özer, 23 Nisan’da tutuklanarak cezaevine gönderildi.

28 NİSAN

– İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Fadıl Akgündüz’ü, “tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı” suçundan 2 bin 504 yıl hapis cezası ve 12 milyon 20 bin lira adli para cezasına çarptırdı.

TÜRKİYE SANDIK BAŞINA GİTTİ

Türkiye, 5 yıl boyunca görev yapacak cumhurbaşkanı ile yeni parlamento üyelerini seçmek için 14 Mayıs’ta sandık başına gitti. İlk turda cumhurbaşkanı adaylarının yeterli çoğunluğu alamaması nedeniyle Türkiye tarihinde ilk kez cumhurbaşkanı seçimi için ikinci tur oylama yapıldı. Milletvekili Genel Seçiminde ise AKP, oyların yüzde 35,62’sini alarak sandıktan birinci parti çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarıştığı, 28 Mayıs’ta yapılan ikinci tur oylamada Erdoğan, yüzde 52,18’lik oy oranıyla yeniden cumhurbaşkanı seçildi.

11 MAYIS

– Muharrem İnce, cumhurbaşkanı adaylığından çekildi. YSK, İnce’ye verilen oyların geçerli kabul edilmesine hükmetti. Sosyal medyada açılan bir hesap, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’ye seks kaseti iftirası atmıştı. Sahte görüntüler “Muharrem İnce’nin videosunu paylaşmama kararı aldım. Fakat size birkaç fotoğraf çektim. Böylelikle Muharrem p*** dosyasını kapatıyorum” notuyla paylaşılmıştı. Söz konusu görüntülerin Nisan 2022’de yayınlanırken görüntülerdeki kadının Almanya’da yaşayan yetişkin film oyuncusu Jasmin Babe, erkeğin ise bir Alman olduğu anlaşılmıştı.

12 MAYIS

– Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Kızılay’ın çadır satışı nedeniyle eleştirilen Kerem Kınık, Türk Kızılay Genel Başkanlığından istifa etti. Kızılay Yönetim Kurulu olağanüstü toplanarak oy birliğiyle genel kurula gitme kararı aldı.

13 MAYIS

– Afyonkarahisar Akdağ Tabiat Parkı’ndaki gölet etrafında gezintiye çıkan lise öğrencilerinden birinin dengesini kaybederek düşmesi üzerine 5 kişi suya atladı. Öğrenci kurtarılırken suya atlayan ikisi lise öğrencisi 4 kişi hayatını kaybetti.

14 MAYIS

– Türkiye, 5 yıl boyunca görev yapacak cumhurbaşkanı ile yeni parlamento üyelerini seçmek için sandık başına gitti.

Cumhur İttifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Millet İttifakı’nın adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Ata İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, 24 siyasi parti ve 151 bağımsız milletvekili adayının yarıştığı seçimde, yurt içinde 60 milyon 721 bin 745 kayıtlı seçmenden 53 milyon 994 bin 49’u oy kullandı, oyların 52 milyon 628 bin 182’si geçerli sayıldı. Yüzde 88,92 ile rekor katılımın gerçekleştiği seçimlere yurt dışında katılım yüzde 53,80 oldu.

İlk sonuçlara göre, hiçbir adayın yeterli çoğunluğu alamadığı cumhurbaşkanı seçimi ikinci tura kaldı.

Milletvekili Genel Seçiminde ise AKP, oyların yüzde 35,62’sini alarak sandıktan birinci parti çıktı. Seçim sonucu, AKP 268, Yeniden Refah Partisi 5, MHP 50, Yeşil Sol Parti 61, Türkiye İşçi Partisi 4, CHP 169 ve İYİ Parti 43 milletvekili çıkardı.

18 MAYIS

– Yargıtay, Konya’da sokakta şiddete uğrayan kadını kurtarmak isterken saldırgan Özgür Duran’ı bıçaklayıp öldüren Kadir Şeker’e, yeniden yargılama sonucu verilen 10 yıl 10 ay hapis cezasını onadı.

19 MAYIS

– YSK’nin 14 Mayıs’ta yapılan cumhurbaşkanı seçiminin kesin sonuçlarına ilişkin kararı, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Kesin sonuçlara göre, Erdoğan geçerli oyların yüzde 49,52’sini, Kılıçdaroğlu yüzde 44,88’ini, Oğan yüzde 5,17’sini, İnce yüzde 0,43’ünü aldı. Karara göre, 14 Mayıs’taki cumhurbaşkanı seçimine katılma oranı yüzde 87,04 oldu, 1 milyon 37 bin 104 oy geçersiz sayıldı.

– Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Mayıs’taki seçimde Ata İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı olan Sinan Oğan ile Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde bir araya geldi. “Ne domuz bağı, ne Kandil dağı” diyerek Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’na karşı ATA İttifakı’nın adayı olarak çıkan Oğan, 22 Mayıs’ta, seçimlerin ikinci turunda Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceklerini açıkladı.

– Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’la görüştü.

21 MAYIS

– Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’ye yönelik paylaşımlar yapan ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltında bulunan “Ankara Kuşu” adlı eski adı Twitter olan X sosyal paylaşım platformu hesabının kullanıcısı Oktay Yaşar ile Soner Hakkı Çoruh ve Yusuf Turan tutuklandı.

22 MAYIS

– Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ata İttifakı ortaklarından Adalet Partisi’ne ziyarette bulundu. Genel Başkan Vecdet Öz, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, partisinin Genel İdare Kurulunun ikinci turda Kılıçdaroğlu’na destek kararı aldığını bildirdi.

24 MAYIS

– Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceklerini açıkladı.

28 MAYIS

– Türkiye, 14 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanı seçiminde adayların salt çoğunluğu alamaması nedeniyle yeni cumhurbaşkanını belirlemek için tekrar sandık başına gitti. Türk siyasi tarihinde ilk kez yaşanan cumhurbaşkanı seçimi ikinci oylamasında, yurt içi ve yurt dışında kayıtlı 64 milyon 197 bin 454 seçmenden 54 milyon 23 bin 601’i oy kullandı. 53 milyon 339 bin 313 oy geçerli sayılırken, katılım yüzde 84,15 olarak kayıtlara geçti.

YENİ KABİNE BELLİ OLDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan 27 milyon 834 bin 589 oy, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu 25 milyon 504 bin 724 oy aldı. Bu sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 52,18’lik oy oranıyla yeniden cumhurbaşkanı seçildi.

1 HAZİRAN

– Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Cumhurbaşkanı Seçimi’nin 28 Mayıs’taki ikinci tur oylamasının kesin sonuçlarını açıkladı. Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 52,18’lik oranla 27 milyon 834 bin 589 oy, Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüzde 47,82 oranla 25 milyon 504 bin 724 oy aldığı bildirildi.

– İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, katıldığı televizyon programında Millet İttifakı’na ilişkin, “Bu ittifakın adı seçim ittifakıdır. Seçim bittiği zaman ittifak durumu ortadan kalkar. Yani 14 Mayıs genel seçimleri bitti. İttifak tamamlanmıştır, seçim bitmiştir.” dedi.

– CHP MYK toplantısında, kurul üyelerinin istifalarını Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na sunduğu bildirildi.

– Rahatsızlığı dolayısıyla bir süredir hastanede tedavi gören Sabah gazetesi başyazarı Mehmet Barlas, 81 yaşında İstanbul’da hayatını kaybetti.

– Konya’da sokakta şiddete uğrayan kadını kurtarmak isterken saldırgan Özgür Duran’ı bıçaklayıp öldüren ve hakkındaki 10 yıl 10 ay hapis cezası 18 Mayıs’ta onanan Kadir Şeker tutuklandı. Şeker, 8 Haziran’da, Kovid-19 tedbirleri kapsamında 31 Temmuz 2023’e kadar izinli sayılarak tahliye edildi.

3 HAZİRAN

– Yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi açıklandı. Erdoğan’ın açıkladığı yeni kabinede şu isimler yer aldı:

“Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu.”

4 HAZİRAN

– Dünya serbest dalış rekortmeni Şahika Ercümen, mavi sulardaki kirlilik konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Van Gölü’nde “sıfır atık dalışı” yaptı.

5 HAZİRAN

– Seçim sonrası belirlenen yeni kabinenin ardından, diğer bazı önemli görevlere de atamalar yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığına İbrahim Kalın’ı, Savunma Sanayii Başkanlığına Haluk Görgün’ü, Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığına Akif Çağatay Kılıç’ı atadı.

Kara Kuvvetleri Komutanı Musa Avsever, mevcut görevi uhdesinde kalmak suretiyle yerine isim atanıncaya kadar Genelkurmay Başkanı olarak görevlendirildi.

6 HAZİRAN

– CHP Sözcüsü Faik Öztrak, MYK toplantısı sonrası, partide kongre sürecinin başlatılmasına karar verdiklerini açıkladı.

10 HAZİRAN

– Ankara’nın Elmadağ ilçesindeki Makine ve Kimya Endüstrisi AŞ’ye (MKE) ait patlayıcı fabrikasında meydana gelen patlamada 5 işçi hayatını kaybetti.

11 HAZİRAN

– Milli Savunma Bakanlığı, Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde bölücü terör örgütü mensuplarının yerleştirdiği el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu yaralanan Piyade Uzman Çavuş Cem Ahmet Kaya ve Piyade Uzman Çavuş Halil Şahin’in kaldırıldıkları hastanede şehit olduklarını bildirdi.

– Keman virtüözü, emekli Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) solist sanatçısı Prof. Dr. Suna Kan, Ankara’da 87 yaşında hayatını kaybetti. İlk resitalini 10 yaşında Ankara Devlet Konservatuvarı’nda veren, Mozart’ın 5. Keman Konçertosunu seslendirdiği bu resitalden ötürü “Harika Çocuk” olarak adlandırılan Suna Kan, 1948’de dönemin hükümeti tarafından isme özel çıkartılan kanunla, yurt dışında eğitim görmek için devlet bursu aldı. Paris Konservatuvarını birincilikle bitiren Suna Kan, uzun yıllar sahneye çıktığı CSO Ada Ankara Tarihi Salon’da 12 Haziran’da düzenlenen törenin ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı.

14 HAZİRAN

– MİT, 2017’de polis memuru Fethi Sekin’in şehit olduğu saldırının talimatını veren PKK/KCK’nın sözde sorumlularından Abdulkahar Karasaç’ı, Irak’ın kuzeyinde etkisiz hale getirdi.

17 HAZİRAN

– Türk sanat müziği solisti Metin Milli, çoklu organ yetmezliği nedeniyle bir süredir tedavi gördüğü Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde, 80 yaşında hayatını kaybetti. Kariyeri boyunca 15 albüme imza atan, seslendirdiği “Seviyorum İşte” ve “Çiçekler Yasta” adlı şarkılarıyla hafızalara kazınan, 4 altın plak ödülü sahibi sanatçının cenazesi 18 Haziran’da Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi.

20 HAZİRAN

– Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücretin 1 Temmuz itibarıyla net 11 bin 402 liraya yükseltilmesini kararlaştırdı.

22 HAZİRAN

– Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 2 Temmuz 2023’ten 2 Temmuz 2024’e kadar bir yıl süreyle konut kira artışı oranı üst sınırının yüzde 25 olarak uygulanacağını bildirdi. 4 Temmuz’dan itibaren de noterlerde gayrimenkul, taşınmaz satışının yapılabileceğini açıkladı.

23 HAZİRAN

– Türkiye Değişim Partisi, CHP ile birleşti. CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, “Bugün itibarıyla aldığımız kararla Türkiye Değişim Partimiz, Cumhuriyet Halk Partimiz ile bütünleşmiştir. Ülkemize hayırlı ve uğurlu olsun.” dedi.

– LGS kapsamındaki merkezi sınav sonuçları açıklandı. Sınavda, 562 öğrenci tüm soruları doğru yanıtladı.

– Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Rus Büyükelçi Karlov suikastı davasında, 12 sanığın cezalarını onadı. Daire, suikastçı Mevlüt Mert Altıntaş’ın FETÖ’deki “mahrem abisi” Şahin Söğüt ile suikast emrini Altıntaş’a ileten 2 sanığa verilen 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları ile diğer 2 sanık hakkında “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “tasarlayarak öldürmeye yardım” suçlarından, 7 sanık hakkında ise “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan kurulan mahkumiyet hükümlerinin onanmasına karar verdi.

24 HAZİRAN

– İYİ Partinin 3. Olağan Kurultayı’nda, Meral Akşener yeniden genel başkanlığa seçildi.

25 HAZİRAN

– Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefonda görüştü. İsveç’in NATO üyeliğinin de ele alındığı görüşmede, Türkiye’nin İsveç’in üyeliğine karşı yapıcı tutumunun devam ettiği, ancak PKK/PYD/YPG yanlıları bu ülkede serbestçe eylem düzenledikçe, yapılan mevzuat değişikliklerinin bir anlamının olmadığı ifade edildi.

30 HAZİRAN

– Tatil yaptığı Muğla’nın Fethiye ilçesinde denizde yüzerken fenalaşan Türkiye’nin Lizbon Büyükelçisi Murat Karagöz, 56 yaşında hayatını kaybetti. Karagöz’ün cenazesi 4 Temmuz’da İstanbul Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi.

3 TEMMUZ

– CHP’den kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk edilen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, parti genel merkezine 10 gün sürecek “Adalet ve Değişim Yürüyüşü”nü başlattı.

5 TEMMUZ

– Ankara’nın Çankaya ilçesindeki bir eğlence mekanında çıkan tartışmada müzisyen Onur Şener’in kırık cam bardakla boynundan yaralanması sonucu ölümüne ilişkin 5 sanığın yargılandığı davada karar açıklandı. Sanıklar İlker Karakaş ve Ali Gündüz, “kasten öldürme” suçundan 25’er yıl hapis cezasına çarptırıldı, diğer sanıklar beraat etti.

6 TEMMUZ

– Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, düzenledikleri basın toplantısında, TBMM’de Saadet Partisi çatısı altında grup kurma kararı aldıklarını açıkladı.

8 TEMMUZ

– Mazhar Fuat Özkan (MFÖ) grubunun üyesi Özkan Uğur, 69 yaşında İstanbul’da hayatını kaybetti. Enerjisi, neşesi ve güler yüzüyle tanınan müzisyen ve oyuncu Uğur, uzun süredir kanser hastalığıyla mücadele ediyordu.

10 TEMMUZ

– Sağanak, Ordu’nun Altınordu, Ünye, Çaybaşı, İkizce ve Güzelyalı ilçelerinde hayatı olumsuz etkiledi. Heyelan dolayısıyla Karadeniz Sahil Yolu’nun bir bölümü ulaşıma kapandı. İl genelinde risk altındaki 13 evde mahsur kalan 47 kişi, AFAD ekiplerince güvenli yerlere tahliye edildi. Taşkın sırasında kaybolan 55 yaşındaki Naciye Yılmaz’ın cesedi 14 gün sonra denizde bulundu.

– Giresun’un Piraziz ve Yağlıdere ilçelerinde etkili olan şiddetli yağış, dere taşkınına ve su baskınlarına neden oldu. Zemini çöken su fabrikasında göçük altında kalan 3 işçiden 2’si kurtarıldı. Şinasi Özdemir’in cansız bedeni ise aramalar sonucu derede bulundu.

13 TEMMUZ

– Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) milletvekili seçilen Gezi Parkı davası sanığı Can Atalay’ın tahliyesi ve hakkındaki yargılamanın durması istemini reddetti.

14 TEMMUZ

– İstanbul’da Fetullahçı Terör Örgütü’ne yönelik operasyonda, Fetullah Gülen’in yeğeni Selman Gülen, eşi, kayınpederi ve kayınvalidesiyle Sancaktepe’de yakalandı.

17 TEMMUZ

– Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) kapsayan üç günlük Körfez ülkeleri turuna başladı. Erdoğan, Suudi Arabistan’a hareketinden önce, “Bizim, Suriye’yle kapıyı kapama gibi bir durumumuz söz konusu değil. Kapı açık, bu dörtlü zirvelerle ilgili de biz yine hem bu dörtlü zirveler yapılsın ama biz Beşşar Esed ile de görüşme noktasında kapalı değiliz, görüşürüz. Bütün mesele, onların bize yaklaşım tarzı.” dedi.

18 TEMMUZ

– Erdoğan, Körfez turunun ikinci durağında Katar’a gitti. Türk heyetinin temaslarının ardından, Türkiye ve Katar arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. yıl dönümü dolayısıyla ortak bildiri yayımlandı. Bildiride, iki ülke ve halklarının çıkarlarına hizmet edecek ekonomik ve ticari ilişkilerin ilerletileceği kaydedildi. Erdoğan, Körfez turunun son durağında Birleşik Arap Emirlikleri’ni ziyaret etti.

24 TEMMUZ

– Kavurucu sıcakların etkisi altındaki yurdun bazı bölgelerinde orman yangınları çıktı. Muğla’nın Milas, Manisa’nın Saruhanlı, Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçelerinde çıkan yangınlar kontrol altına alındı. Antalya’nın Kemer ilçesinde başlayan orman yangını ise 90’ıncı saatte 28 Temmuz’da kontrol altına alınabildi. Yangının yaklaşık 400 hektarlık alanda zarara neden olduğu açıklandı.

28 TEMMUZ

– İstanbul Esenyurt Güzelyurt Mahallesi’ndeki tekel bayisinde iki gencin öldürülmesinin ardından Esenyurt’ta, 102 ayrı noktada 2 bin 112 personelin katıldığı genel asayiş uygulaması başlatıldı. Olay yerinden kaçan saldırganlar yakalandı. Tekel bayisinin güvenlik kamerasınca kaydedilen saldırı anına ilişkin görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından bireysel silahlanmaya ilişkin tepkiler dile getirildi.

30 TEMMUZ

– Kars’ta yolcu otobüsünün şarampole devrilmesi sonucu 8 kişi hayatını kaybetti, 22 kişi yaralandı.

6 AĞUSTOS

– Anadolu Rock’ın önemli temsilcilerinden Erkin Koray, Kanada’nın Toronto kentinde kaldırıldığı hastanede 82 yaşında vefat etti. 1967’de piyasaya sürülen ve “Kızları da Alın Askere” ile “Aşk Oyunu” parçalarının yer aldığı 45’lik ile ünlenen Koray, 1973’ten 1999’a kadar 15 albüm piyasaya sürdü. Türk rock müziğinde çok sayıda yeni kuşak gruba ilham kaynağı olan Erkin Koray, İsrailli heavy metal grubu Orphaned Land tarafından “Türk rock’ının babası” olarak nitelendiriliyordu. Koray ayrıca, Orhan Gencebay ile elektro bağlama üreterek Türk müziği tarihine geçti.

10 AĞUSTOS

– Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde saat 20.48’de, 5,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Sarsıntı Kahramanmaraş, Adıyaman, Şanlıurfa ve Gaziantep’ten de hissedildi. Depremde can kaybı yaşanmazken, Malatya’da 22, Adıyaman’da 1 kişi, düşme veya yüksekten atlama sonucu yaralandı.

11 AĞUSTOS

– Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğüne, dizi ve sinema oyuncusu, sanatçı Tamer Karadağlı atandı.

13 AĞUSTOS

– Türkiye genelinde aşırı sıcak hava etkili oldu. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklık, yaşamı olumsuz etkiledi. Sıcaklığın en yoğun hissedildiği öğle saatlerinde, sokaklar boş kaldı, dışarda bulunanlar park ve bahçelerdeki ağaçların gölgesinde zaman geçirdi. Çocuklar, süs havuzlarında serinlemeye çalıştı.

15 AĞUSTOS

– Türkiye’de sıcaklık rekoru kırıldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, en yüksek sıcaklık 49,5 derece ile Eskişehir Sarıcakaya’da ölçüldü.

17 AĞUSTOS

– MİT’in siber güvenlikle ilgili birimlerinin çalışmalarıyla, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sesini yapay zeka uygulamalarıyla taklit eden, yabancı uyruklular üzerine aldığı 10’dan fazla farklı GSM hattından iş insanlarını arayan zanlı, yakalanarak emniyet birimlerine teslim edildi.

21 AĞUSTOS

– Yozgat’ın Sorgun ilçesinde yolcu otobüsünün şarampole devrilmesi sonucu 11 kişi hayatını kaybetti, 20 kişi yaralandı.

22 AĞUSTOS

– Çanakkale’nin Damyeri mevkisinde, Bilecik’in Osmaneli ilçesi ile Amasya’da Harşena Kalesi yakınında orman yangınları çıktı. Çanakkale’deki yangın, yaklaşık 4 bin 80 hektar alanda etkili oldu, iki günde kontrol altına alındı.

23 AĞUSTOS

– Kamu İşveren Heyeti ile Memur-Sen, 2024 ve 2025’teki zam oranında uzlaşamadı.

– Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener hakkında “Fetullahçı Terör Örgütü’ne üyelik” iddiasıyla yürütülen soruşturmada, “kovuşturmaya yer olmadığına” karar verdi.

24 AĞUSTOS

– Esas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı ve eşi Vuslat Doğan Sabancı, tatil için bulundukları Yunanistan açıklarında deniz kazası geçirdi. Önce deniz yoluyla Bodrum’a, ardından Sağlık Bakanlığının ambulans uçağıyla 25 Ağustos’ta İstanbul’a getirilen Sabancı çifti, Amerikan Hastanesinde tedavi altına alındı. Esas Holding’den 4 Eylül’de yapılan açıklamada, Vuslat Doğan Sabancı’nın tedavisine evinde, Ali Sabancı’nın tedavisine hastanede devam edildiği açıklandı.

27 AĞUSTOS

– ABD donanmasına ait dünyanın en büyük uçak gemisi USS Gerald R. Ford, QTerminals Antalya Limanı açıklarına demirledi.

1 EYLÜL

– Kira, kat mülkiyeti, komşu hakkı ve ortaklığın giderilmesinden kaynaklı uyuşmazlıklarda dava şartı arabuluculuk uygulaması başladı.

3 EYLÜL

– Samsun’da sağanak nedeniyle ev ve iş yerlerini su bastı. Bazı yollarda çökme meydana geldi. Kent genelinde sağanak nedeniyle mahsur kalan 500’ü mevsimlik tarım işçisi 618 kişi kurtarıldı.

– Aksaray’da kuvvetli yağış nedeniyle selde mahsur kalan 13 kişi kurtarıldı, aynı gün 1 kişinin cesedine ulaşıldı. Selde kaybolan 3 aylık bebeğin cesedi 8 Eylül’de bulundu.

– Dağa kaçırılan çocuklarına kavuşma ümidiyle HDP il binası önünde oturma eylemi yapan Diyarbakır annelerinin evlat nöbeti 5’inci yılına girdi.

5 EYLÜL

– Kırklareli’nde aşırı yağışlar, sel ve su baskınlarına yol açtı. İğneada beldesindeki bir kamp alanında kalan 12 kişiden haber alınamaması üzerine başlatılan çalışmalarda 6 kişi kurtarıldı, 6 kişinin ise cansız bedenine ulaşıldı. Daha önce İl Özel İdaresince mühürlenmiş olmasına rağmen işletilmeye devam eden ruhsatsız tesisin sahibi ve yöneticileri hakkında soruşturma başlatıldı, 2 kişi tutuklandı.

7 EYLÜL

– İstanbul Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi, Türkiye’de tutuklanan kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer ile iki kardeşini 11 bin 196 yıl 10 ay 15’er gün hapis cezasına çarptırdı.

– Hakkında “suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “kasten yaralama” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından yakalama kararı bulunan suç örgütü elebaşı Ayhan Bora Kaplan, yurt dışına çıkmak isterken Esenboğa Havalimanı’nda gözaltına alındı. Kaplan ile gözaltına alınan 13 zanlı daha 12 Eylül’de tutuklandı.

8 EYLÜL

– Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın “Kuru Otlar Üstüne” filmi, 96’ncı Akademi Ödülleri’nin (Oscar) “En İyi Uluslararası Film” dalında Türkiye’nin adayı olarak belirledi.

9 EYLÜL

– Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde, freni boşalan kamyonun cenaze namazı için toplananlara çarpması sonucu 6 kişi öldü, 25 kişi yaralandı.

14 EYLÜL

– Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te Madımak Otelinin yakılması ve 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylara ilişkin davadan dosyası ayrılan firari sanıklar Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş’ın yargılandığı dava, zaman aşımından düşürüldü.

15 EYLÜL

CHP Grup Başkanı Özgür Özel, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, CHP Genel Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.

26 EYLÜL

– İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, hakkında “kovuşturmaya yer olmadığı” kararı verilen “Fetullahçı Terör Örgütü’ne üyelik” soruşturması sürecinde hak ihlaline uğradığı gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

28 EYLÜL

– Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 8 sanıklı Gezi Parkı davasında, Osman Kavala’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile Türkiye İşçi Partisinden (TİP) milletvekili seçilen Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden ve Çiğdem Mater Utku’ya verilen 18’er yıl hapis cezalarını onadı, Ali Hakan Altınay, Yiğit Ali Ekmekçi ve Ayşe Mücella Yapıcı hakkındaki 18’er yıl hapis cezalarını ise bozdu.

30 EYLÜL

– Amasya’nın Merzifon ilçesinde yolcu otobüsünün devrilmesi sonucu 6 kişi hayatını kaybetti, 35 kişi yaralandı. Ölenlerden 4’ünün Amasya Üniversitesi öğrencisi olduğu belirtildi.

2 EKİM

– Kocaeli’nin Körfez ilçesinde 15 yıl önce kaybolan Meryem Tanhal’ın bulunması amacıyla bir televizyon programına katılan ve 2019’da Türkiye gündeminde önemli yer tutan “Palu ailesi” ile ilgili yargılama süreci sonuçlandı. Aileden 6 sanığın yeniden yargılandığı davada Tuncer Ustael, “canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, Emine Ustael ile Hava, İsa ve Ayşe Palu, “kasten öldürmeye yardım etme” suçundan 12 yıl 6’şar ay, Fatih Palu ise 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

10 EKİM

– Kahramanmaraş merkezli depremlerde Hatay’da 36 kişinin hayatını kaybettiği 75. Yıl Apartmanı’nın mimarı ve teknik uygulama sorumlusu R.C. ile 99 kişinin hayatını kaybettiği Gökkuşağı Apartmanı’nın yapı denetim firmasının statik proje ve uygulama denetçisi İ.A. ve kontrol elemanı inşaat mühendisi C.C. tutuklandı.

17 EKİM

– Milli sporcu Şahika Ercümen, Cumhuriyet’in 100. yıl dönümüne ithafen Hatay açıklarındaki denemede, paletsiz değişken ağırlık kategorisinde 105 metrelik dünya rekorunu 106 metre ile kırdı.

19 EKİM

– CHP TBMM Grup Başkanı Özgür Özel, partisinin 4-5 Kasım’da yapılacak 38. Olağan Kurultayı’nda genel başkanlığa adaylığını açıkladı.

23 EKİM

– Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç’in NATO’ya Katılım Protokolü’nü imzalayarak, TBMM’ye sevk etti.

25 EKİM

– Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Gezi Parkı davasında 18 yıl hapse mahkum edildikten sonra 14 Mayıs’ta yapılan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde milletvekili seçilen Can Atalay’ın bireysel başvurusunda ihlal kararı verdi. Karar, “başvurucunun yeniden yargılanmasına başlanması, mahkumiyet hükmünün infazının durdurulması, ceza infaz kurumundan tahliyesinin sağlanması ve yeniden yapılacak yargılamada durma kararı verilmesi şeklindeki işlemlerin yerine getirilmesi” için İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. Yüksek Mahkeme, Atalay’a 50 bin lira manevi tazminat ödenmesine de hükmetti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 30 Ekim’de, bireysel başvuruya konu ihlalin Yargıtay kararından kaynaklandığı, yerel mahkemece verilen karara ilişkin olmadığı gerekçesiyle dosyayı Yargıtay 3. Ceza Dairesine gönderdi.

– Aydın’daki Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda asansörün düşmesi sonucu Adnan Menderes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bölümler Fakültesi öğrencisi 22 yaşındaki Zeren Ertaş hayatını kaybetti, asansör bakım firması yetkilisi ve asansörü monte eden firmanın sahibi ile 2 mühendis tutuklandı. Olayın ardından, bazı öğrenci yurtlarının bakımsız olduğu iddiasıyla üniversite öğrencilerince Türkiye genelinde protesto eylemleri düzenlendi.

29 EKİM

– Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı, Cumhuriyet’in 100. yıl dönümü dolayısıyla ziyaretçi akınına uğradı. Milli Savunma Bakanlığı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Anıtkabir’i de 1 milyon 182 bin 425 kişinin ziyaret ettiğini ve yeni bir rekorun kırıldığını bildirdi.

31 EKİM

CHP’nin 38. Olağan Kurultayı’nda, 13 yıldır genel başkanlık görevinde bulunan Kemal Kılıçdaroğlu’nun yerine Özgür Özel seçildi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesinin, Can Atalay hakkında Anayasa Mahkemesinin (AYM) verdiği hak ihlali kararına uyulmamasına ve ihlal kararı alan AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulmasına ilişkin kararı da kasımda uzun süre tartışıldı.

1 KASIM

– Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca “Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi, Vergi Usul ile Futbol ve Diğer Spor Müsabakalarında Bahis ve Şans Oyunları Düzenlenmesi kanunlarına muhalefet” suçlarından haklarında soruşturma başlatılan sosyal medya fenomeni Dilan Polat ile eşi Engin Polat gözaltına alındı.

– CHP 38. Olağan Kurultayı’nda, Kemal Kılıçdaroğlu ile yarışan Özgür Özel, ikinci turda 812 oy alarak genel başkan seçildi.

5 KASIM

– İstanbul merkezli 6 ilde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Dilan Polat ve eşi Engin Polat’ın da aralarında bulunduğu 12 kişi tutuklandı.

8 KASIM

– Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Can Atalay hakkında Anayasa Mahkemesinin verdiği ihlal kararına uyulmamasına, Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine yönelik işlemlere başlanması için kararın örneğinin TBMM’ye gönderilmesine ve ihlal kararı alan AYM üyeleri hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

10 KASIM

– Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 85′,nci yılında, saat 09.05’i hayat 1 dakikalığına durdu.

Büyük Önder Atatürk’ü anıyoruz

– Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüksek yargıdaki gelişmelere ilişkin, “Anayasa Mahkemesi, bu noktada maalesef birçok yanlışları da arka arkaya yapar hale geldi.” dedi. Yargının iki kurumu arasındaki yetki tartışmasının çözüm yerinin anayasa olduğunu belirten Erdoğan, “Gerekirse anayasa ve yasa değişiklikleri dahil tüm yöntemleri kullanarak, tekrar böyle bir tartışmanın ortaya çıkmaması için gerekenleri yapacağız.” ifadesini kullandı.

15 KASIM

– İsrail’in saldırısı altındaki Gazze’den çıkarılan 27 hasta ile 13 refakatçi, Cumhurbaşkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığına ait uçaklarla Türkiye’ye getirildi, hastalar Ankara Bilkent Şehir Hastanesinde tedavi altına alındı.

– Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan şartla tahliye edildi. Kamuoyunda tartışmalara neden olan tahliye sonrası Samast’ın, “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçundan 7 yıl 6 aydan 12 yıla kadar hapsinin istendiği yeni iddianame 19 Kasım’da hazırlandı.

19 KASIM

– Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde fırtına nedeniyle mendireğe çarpan Türk bayraklı gemi battı. Batan gemideki 12 personel için başlatılan arama çalışmaları sonucu 20 Kasım’da Metin Usta, 23 Kasım’da İsmail Kaptan, 24 Kasım’da Tamer Özer, Hıfzı Tarhan ve Cüneyt Aygen’in cesetlerine ulaşıldı.

22 KASIM

“Özel kapalı fon” sistemiyle aralarında Arda Turan, Emre Belözoğlu, Fernando Muslera ve Selçuk İnan’ın da bulunduğu 20’den fazla kişiyi dolandırıldığı iddiasıyla suçlanan Seçil Erzan ve beraberindeki kişilerin yargılandığı dava gündeme oturdu.

27 KASIM

– Yurt genelinde devam eden olumsuz hava koşullarına bağlı olarak çok sayıda ilde sel, su baskını ve çatı uçması ile yapısal çökme yaşandı. 16 ilde olumsuz hava koşullarının yol açtığı olaylardan etkilenen 198 kişi kurtarıldı.

Giresun, Ordu, Trabzon, Artvin ve Rize’de etkili olan fırtına sebebiyle Karadeniz’de dev dalgalar oluştu. Trabzon’un Karadeniz kıyısındaki ilçesi Beşikdüzü’nde, dalgalara kapılan 10. sınıf öğrencileri Emir Berke Aşık (16) ile Uğurcan Korkmaz (15) kayboldu. Öğrencilerin cenazeleri, arama çalışmalarının 5. gününde 1 Aralık’ta bulundu. Rize’nin Ardeşen ilçesinde kaybolan 52 yaşındaki kadın ise bulunamadı.

28 KASIM

2023 yılının son haftasında, Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Harekatı bölgesindeki bir üsse sızmaya çalışan teröristlerle çıkan çatışmada 12 asker şehit oldu.

Bu yılın son ayında, sahipsiz köpeklerin saldırısında bir çocuğun ağır yaralanması nedeniyle sahipsiz hayvanlar sorunu ve Ankaragücü maçı sonrası eski Kulüp Başkanı Faruk Koca’nın maçın hakemine yumruklu saldırısı tartışıldı.

1 ARALIK

– Yarım asrı geçen sanat hayatında birçok oyun sahneye koyan tiyatro ve sinema sanatçısı Can Gürzap 79 yaşında İstanbul’da yaşamını yitirdi. Gürzap için AKM’de tören düzenlendi. Gürzap Taksim Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı.

4 ARALIK

– İYİ Parti, CHP’nin 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimde işbirliği teklifine olumsuz yanıt verdi. Partinin Genel İdare Kurulu toplantısında alınan karar, Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu tarafından açıklandı. Zorlu, partisinin gelecek yıl yapılacak yerel seçimlere “müstakil olarak girme kararı” aldığını söyledi.

8 ARALIK

– İstanbul Fatih’te 30 Kasım’da meydana gelen trafik kazasında, motokurye Yunus Emre Göçer’e çarparak ölümüne yol açtığı öne sürülen Somali uyruklu otomobil sürücüsünün, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud’un oğlu olduğu ve 2 Aralık’ta Türkiye’den kaçtığı ôrtaya çıktı.

10 ARALIK

– Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud’un oğlu Muhammed Hasan Şeyh Mahmud’un karıştığı trafik kazası sonrası olay yeri incelemesi ve ilk kusur değerlendirmesi yapan polisler hakkında soruşturma başlatıldı.

– Zonguldak’ta yoğun yağış nedeniyle meydana gelen heyelanda göçük altında kalan Perihan Çakar ile oğlu Sait Çakar yaşamını yitirdi. Kurtarma çalışmalarına katılan ekipten 21 kişi, ikinci heyelanın meydana gelmesi sonucu yaralandı.

11 ARALIK

– Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca, Süper Lig karşılaşmasında 1-1 berabere kaldıkları Çaykur Rizespor maçından sonra hakem Halil Umut Meler’e yumrukla saldırdı, darbeyle yere düşen Meler bazı kişilerce de tekmelendi. Acıbadem Hastanesine kaldırılan ve yüzünde kırık oluşan Meler, 2 gün sonra taburcu edildi.

Faruk Koca ve 2 şüpheli ertesi gün tutuklandı. Maç sonrası görüntülerin izlenmesiyle iki şüphelinin daha belirlendiği soruşturmada hazırlanan iddianame, Ankara Batı 3. Asliye Ceza Mahkemesince 15 Aralık’ta kabul edildi. Mahkeme, 4 sanıklı davanın ilk duruşmasının 9 Ocak 2024’te yapılmasını kararlaştırdı.

AKP üyesi Faruk Koca, partiden ihraç istemiyle disipline sevk edilirken, disiplin kurulu toplantısı yapılmadan 14 Aralık’ta partisinden istifa etti.

– Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi Sözcüsü Ayşegül Doğan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca “HEDEP” kısaltmasının kabul edilmemesi üzerine, partinin kısa isminin “DEM Parti” olarak belirlediğini açıkladı.

12 ARALIK

– Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, isim değişikliği talebiyle mahkemeye başvurdu.

14 ARALIK

– TBMM Genel Kurulunda fenalaştıktan sonra hastanede tedavi altına alınan Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez hayatını kaybetti. Bitmez’in cenazesi ertesi gün İstanbul’da toprağa verildi.

19 ARALIK

– Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Fetuhullahçı Törer Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminde Akıncı Üssü’ndeki eylemlere ilişkin 469 sanıklı davada temyiz incelemesini tamamladı. 39 sanık yönünden bozma kararı veren Daire, FETÖ’nün sözde sivil imamları Kemal Batmaz, Hakan Çiçek, Nurettin Oruç ve Harun Biniş’in de arasında bulunduğu 18 sanık hakkında verilen 77’şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını onadı, diğer sanıklar hakkındaki mahkumiyet, beraat ve düşme kararları da onandı.

20 ARALIK

– Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’taki depremde Ebrar Sitesi B Blok’un yıkılması ve 109 kişinin hayatını kaybetmesine ilişkin 7 sanık hakkında 22 yıl altışar aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

21 ARALIK

– Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) milletvekili seçilen Gezi Parkı davası hükümlüsü Can Atalay hakkındaki ihlal kararına uyulmaması nedeniyle yapılan ikinci başvuruda da ihlal kararı verdi.

Atalay’ın, “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma” ve “kişi hürriyeti ve güvenliği” haklarının ihlal edildiğine oy çokluğuyla karar veren Genel Kurul, “bireysel başvuruda bulunma” hakkının ihlal edildiği ve Atalay’a 100 bin lira tazminat ödenmesi kararını ise oy birliğiyle aldı.

22 ARALIK

– Milli Savunma Bakanlığı, Irak’ın kuzeyinde, 3 askerin şehit olduğunu, 4 askerin yaralandığını bildirdi. Daha sonra yaralı 4 askerden 3’ünün daha şehit düştüğü açıklandı.

23 ARALIK

– Milli Savunma Bakanlığı, Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Harekatı bölgesindeki bir üsse sızmaya çalışan teröristlerle çıkan çatışmada 6 askerin daha şehit olduğunu, 1 askerin yaralandığını bildirdi.

25 ARALIK

– Irak’ın kuzeyinde bölücü terör örgütü mensupları tarafından 12 askerin şehit edilmesi sonrasında sosyal medya platformlarında terör örgütünün propagandasını yapan ve dezenformasyon içeren paylaşım yapanlarla ilgili soruşturma başlatıldı. Bu yönde paylaşım yapan 15 hesap yöneticisinin 12’sinin yurt dışında olduğu belirlendi.

26 ARALIK

– Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Ankara’da tedavi gördüğü hastanede 74 yaşında hayatını kaybetti.

Türkiye’de 2023 böyle geçti: Yıkımın izleri…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Fenerbahçe Alagöz Holding Çbk Mersin Yenişehir Belediyesi Fiba kupa finali oynandı. Bayanlar Basketbolda Avrupa’nın en büyük kupasını iki Türk Takımı oynadı.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!