Türkiye’de yapılan Sinovac aşısının etkinlik oranı açıklandı

featured

Türkiye’de yaygın kullanımı devam eden Çin menşeili Covid-19 aşısının 24 merkezde yürütülen Faz-3 çalışması sonucu açıklandı. Hacettepe Üniversitesi’nden yapılan açıklamada “Faz 3 sonuçlarına göre, Sinovac aşısının etkililiği yüzde 83,5; hastanede yatışı engelleme oranı ise yüzde 100” denildi.

Çin‘de Sinovac firmasınca üretilen CoronaVac aşısının, Hacettepe Üniversitesi koordinatörlüğünde Türkiye’de 24 merkezde yürütülen Faz-3 çalışmaları tamamlandı.

Hacettepe Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, sağlıklı gönüllüler ile yürütülen Faz 3 klinik çalışmasının amacının, Covid-19 pandemisine karşı geliştirilen CoronaVac aşısının güvenliğini ve RT-PCR ile doğrulanmış hastalığa karşı koruyuculuğunu değerlendirmek olduğu belirtildi.

Bu çalışmanın çift kör randomize plasebo kontrollü bir klinik çalışma olduğu, yani gönüllülerin bir kısmına gerçek aşı diğer bölümüne ise plasebo verildiği kaydedildi.

Hangi gönüllüye ne yapıldığının gönüllü ve araştırma ekibi tarafından bilinmediğine dikkat çekilerek, “Çalışmanın protokolünde sağlık çalışanları (K-1 Kohortu) ve normal riskli gönüllüller (K-2 Kohortu) olmak üzere iki aşama olarak ve toplamda 12 bin 450 gönüllünün dahil edilmesi planlanmaktaydı. Sağlık çalışanlarından oluşan K-1 kohortuna her 2 aşı uygulamasının 1 uygulaması gerçek aşı olurken, normal riskli gönüllüler bölümünde yapılan her 3 aşı uygulamasının 2 uygulaması gerçek aşı koluna randomize edilmiştir, yani gönüllülere gerçek aşı yapılma ihtimali 2/3’tür” denildi. 

‘YÜZDE 57’Sİ ERKEK, YÜZDE 43’Ü KADIN’

Klinik çalışmanın 14 Eylül 2020 tarihinde ilk gönüllünün dahil edilmesi ile başladığı belirtilerek, “18-59 yaş arası gönüllüler gerçek aşı ve plasebo kolları olmak üzere iki ayrı kola dahil edilmiştir. Toplam 24 merkezden 10 bin 216 kişiye en az 1 doz gerçek aşı ya da plasebo uygulaması yapılmıştır. Bu gönüllülerden 6 bin 648’i gerçek aşı koluna dahil edilirken, 3 bin 568’i plasebo koluna dahil edilmiştir. Plaseboların tekrar gerçek aşı ile aşılanması ile toplam 25 bin 937 doz uygulama yapılmıştır. Dahil edilen gönüllülerin yüzde 57,8’i erkek iken, yüzde 42,2’si kadındır. Ortanca yaş 45’tir” ifadeleri kullanıldı.

ETKİNLİĞİ YÜZDE 83,5 OLARAK HESAPLANDI

Çalışma kapsamında acil kullanım onayı nedeniyle körlemenin ilk olarak 14 Ocak 2021’de sağlık çalışanlarında kırılmaya başlandığı belirtilerek, şöyle denildi:

“Ardından merkezlerin kapasitesine göre gönüllülerin körlemeleri 12 Şubat 2021 tarihine kadar kırılmaya devam edilmiştir. 12 Şubat tarihinde tüm gönüllülerin körlüğü kırılmıştır. Bu tarihe kadar görülen semptomatik ve RT-PCR ile doğrulanmış Covid-19 vakaları ile aşının etkililiği yüzde 83,5 olarak hesaplanmıştır. Hastanede yatışı engelleme oranı ise yüzde 100 olarak bulunmuştur. Çalışma süresince her iki kolda da ölüme rastlanmamıştır. En sık görülen yan etkiler yorgunluk yüzde 9.8, baş ağrısı yüzde 7.6, kas ağrısı yüzde 3,8, ateş yüzde 2,5, titreme yüzde 2.4 ve lokal yan etkilerden en sık görüleni ise enjeksiyon yerinde ağrı yüzde 1,6. İlk doz aşı sonrası ortanca takip süresi 70 gün, 2’nci doz aşıdan 14 gün sonrası için ortanca takip süresi 42 gündür.”

Türkiye’de yapılan Sinovac aşısının etkinlik oranı açıklandı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Yorum

 1. 3 Mart 2021, 18:23

  çok harika bir gelişme zaten Çinliler bu aşıları geleneksel yöntemlerle ürettiler yani aynı verem aşısı gibi sıtma aşısı gibi Kolera aşısı gibi çiçek aşısı gibi yöntemlerle ürettikleri için çok başarılı oldular Bence Çinliler bütün dünyada koronavirüsü bitirecekler gibi görünüyor Çünkü çinde üretilen aşılar geleneksel yöntemlerle üretilen aşılardır bugün Almanya’da aşı üreten Uğur Şahin’in şirketi ve Uğur Şahin açıklama yaptı mutasyonlara karşı etkisiz olabiliriz dendi yani Daha ilk günden bu yana emperyalizmin ürettiği ilaçlara ve aşılara methiyeler düzen içimizdeki Mandacı Solcular ve CHP ve tayfası şimdi ne diyecekler bakalım bütün dünya ve Avrupa ülkeleri çinlilerden aşı almak için sıraya girmişler Çin Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklama birçok Avrupa ülkesinin Çin ile anlaşma imzaladığını mayıs ayı sonuna kadar 2 buçuk milyara yakın aşı üretip bütün dünyaya dağıtacaklarını söylediler chp ve Mandacı sol tayfası Ne oldu Şiştinizmi

 2. 3 Mart 2021, 12:29

  Haberlerin sıralaması
  1-AB aşı pasaportu uygulamasına geçecek.
  2-Sinovac AB2den onay almadı http://www.diken.com.tr/dsoden-profesor-turkiyenin-asi-pasaportu-icin-sinovac-avrupadan-onay-almali/
  3-Faz-3 çalışmaları bitti.Eee artık rahatlıkla AB’ye başvurup onay alabiliriz.Neden kimse DSÖ ‘de dönen dolapları araştırmıyor? Domuz gribi konusunda yaptıkları ortada.PCR testleri konusunda yaptıkları ortada.Ama bütün basın,bütün TV ler sabah akşam aşı,salgın,ölüm haberleri veriyor.PCR testlerinde ki yanlışlıkların böyle yoğun bir şekilde tartışıldığını gören oldu mu? Bugün İsrail’den yapılan bir açıklamada Biontech aşısının hastalıktan daha çok yaşlı insanı öldürdüğünü söylüyorlar.Sanırım bunlar araştırmaya değer görülmüyor.

 3. 3 Mart 2021, 12:02

  Bizim millet kadar goygoycu bir millet yoktur herhalde. Çin aşısı çin aşısı diye aşıyı önemsizleştirmek için ellerinden geleni yaptılar. Diğer taraftan aşıda chip var diye onu da mizah malzemesi yapıp “komplocular” ile akıllarınca dalga geçtiler ama kimse aşıda chip var demedi ki.. Bu virüsü ve aşıyı kullanarak insanların özgürlüklerini kısıtlayacaklar dedi. Şimdi yavaştan başladı işte. Aşı konusunda aşı pasaportu çıkmaya başladı yakında Türkiye’ye de gelir. Türkiye’de belli özel şirketler virüsü bahane göstererek çalışanlarını anlık izleyebildikleri bileklik vs ya da sağlık bilgilerini toplayacakları mobil uygulamalar geliştirmeye başladılar. Bugün bize bileklik takan yarın çocuğumuza chip takar deyince hala dalga geçen insanlar var. Bu sosyal medyada bu meseleleri sulandıran trollerin algı oluşturmaya çalışan paralı askerler olduklarını düşünüyorum.

 4. Bu hastalıkta hastane yatışları baştan yanlıştı zaten. Şimdi aşı olunca hastane yatışları önlendi demişler.

  Yani istedikleri gibi hikaye yazıyorlar. Aslında VeryansınTV bu konuda da cesurca doğruları yazsa diyorum da. Acaba başınıza birşeyler gelir mi o halde?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!