Türkiye’den Biden’a ‘soykırım’ tepkisi… Prof. Ünal uyardı: Üç temel yanlış var

ABD Başkanı Joe Biden 1915 olaylarını bir kez daha "soykırım" olarak niteledi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Uluslararası hukukla bağdaşmayan açıklamaların geçerliliği bulunmuyor. Talihsiz beyanı reddediyor, yanlışta ısrar edenleri kınıyoruz" denildi. Bakanlığın açıklamasını yorumlayan Prof. Dr. Hasan Ünal "Biden’ın iftirasına karşı Dışişlerinin açıklama yapması doğru ancak üç temel yanlış var" diye uyardı.

featured

ABD Başkanı Biden’ın yaptığı yazılı açıklama Beyaz Saray’ın resmi internet sitesinde de yayınlandı. Açıklamada, 24 Nisan ‘soykırımın başladığı tarih’ olarak belirtilirken, Biden mesaj metninde Osmanlı Devleti ya da Türkiye’den bahsetmedi.

Biden, 1915 olayları ile ilgili olarak “20. yüzyılın en büyük mezalimlerinden biri” yorumunu yaparken, daha önceki başkanların da kullandığı “meds yeghern” yani “büyük felaket” nitelemesini yaptı.

DIŞİŞLERİ: TALİHSİZ BEYAN

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Uluslararası hukukla bağdaşmayan açıklamaların geçerliliği bulunmuyor. Talihsiz beyanı reddediyor, yanlışta ısrar edenleri kınıyoruz” dedi.

Bakanlığın açıklamasında şöyle denildi:

“1915 olayları konusunda tarihi olgularla ve uluslararası hukukla bağdaşmayan açıklamaların geçerliliği bulunmamaktadır. Buna ABD Başkanı Biden’ın 2021 yılında yaptığı hatanın tekrarı niteliğindeki bugünkü talihsiz beyanı da dahildir. Siyasi saiklerle tarihi gerçekleri çarpıtan, bu tür açıklamaları ve kararları reddediyor, bu yanlışta ısrar edenleri kınıyoruz.

Tarihten husumet çıkarmaktan başka amaca hizmet etmeyen tek taraflı ve seçici yaklaşımlar ahlaken sorunlu, siyaseten art niyetlidir. İnsani ve vicdani duruş, etnik ve dini ayrım gözetmeksizin o dönemde yaşanan tüm acıların anılmasını gerektirir. Türkiye, Ermeniler dahil tüm Osmanlı nüfusunun yaşadığı acıları saygıyla anmaktadır. Bu acıları siyasete malzeme yapma girişimlerini reddediyoruz.

‘TÜRKİYE ARŞİVLERİNİ AÇMIŞTIR’

Türkiye, 1915 olayları gibi tarihin tartışmalı dönemlerinin önyargısız biçimde, bilimsel ve hukuki esaslar çerçevesinde araştırılması ve adil bir hafızaya ulaşılması gerektiği görüşündedir. Bu anlayışla Türkiye, Ortak Tarih Komisyonu kurulmasını önermiş, arşivlerini açmıştır.

Türkiye, bölgesinde ve dünyada barış ve istikrarın hakim olması, işbirliği ruhunun öne çıkması için çaba göstermektedir. Ermenistan’la başlatılan normalleşme girişimi bu anlayışın bir başka tezahürüdür.”

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: İKİ YÜZLÜLÜK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Bazı batılı liderler son günlerde “soykırımın” ancak mahkeme kararıyla tespit edilebileceğini savunuyor. Doğru! Aynı kişilerin, yetkili bir mahkeme kararı olmadan #1915 olayları için “soykırım” kelimesini siyasi saiklerle kullanmaları ise iki yüzlülüklerinin en bariz örneğidir.”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında “Milyonları ölüme götüren, dünya savaşları çıkartan, kitlesel imha silahları yapan, atom bombası atan, köle ticareti yapan, insanları hayvanat bahçelerinde sergileyen modern barbarlar… Bizim tarihimizde soykırım, etnik temizlik, Holokost lekesi yok. Siz aynada kendinize bakın” ifadelerine yer verdi.

HASAN ÜNAL: ÜÇ TEMEL YANLIŞ VAR

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Ankara’nın yanıtını değerlendiren Maltepe Üniversitesi Maltepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler öğretim üyesi  Prof. Dr. Hasan Ünal, “Biden’ın iftirasına karşı Dışişlerinin açıklama yapması doğru ancak üç temel yanlış var” diyerek şu ifadeleri kullandı:

“Birincisi bunu hata olarak değerlendirmek yanlış çünkü Biden’ın hasmane bir tercihi. Türk milli devlet yapısını sonlandırmak için ABD/Batı’nın iki/tek kutuplu dünyada ürettiği bir iftiraydı.

1915’de yaşananların herkes için bir trajedi olduğu vurgusu 2009 yılında Ermenistan’la Azerbaycan’a rağmen normalleşme politikası zamanında geliştirilen bir yanlıştı. Bunu bir kenara atmanın zamanı çoktan geldi.

‘MÜZAKERE EDİLİYOR GÖRÜNTÜSÜ VERİR’

Arşivlerimizi açmak vs konusunda çok istekli görünmek ve bunu yetkililerin demeçlerine yansıtmak doğru değil çünkü arşivler zaten açık. Bu, olsa olsa Arşiv yetkilileri tarafından dile getirilebilir. Aksi takdirde Ermeni iddiaları politik düzeyde müzakere ediliyor görüntüsü verir.

Bu konuda ve PKK/siyasi Kürtçülük konusunda da zaman Türkiye’nin yanında. Yeter ki tek kutuplu dünyanın toksik etkilerinden zihnimizi temizleyelim. Çok kutupluluk bambaşka bir düzen olacak. İyi anlamak gerek.

AKP’DEN AÇIKLAMA

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “ABD Başkanı Biden’ın açıklaması, tarihi ve hukuki dayanaklardan yoksundur. Soykırım iftirasını sektör haline getiren lobileri, memnun etmeyi amaçlayan açıklamasının hiçbir temeli olmadığını ifade ediyoruz. Türkiye, adil bir yaklaşımın inşasından yanadır. Cumhurbaşkanı’mız, 1915 olaylarının dar siyasi yaklaşımlara malzeme yapılmadan, bilimsel olarak araştırılması için gereken yaklaşımı sergilemiştir. Bu öz güvenli yaklaşımlara karşı, Ermeni lobisinin tezlerini esas alan açıklamada hiçbir iyi niyet söz konusu değildir. Üstelik Başkan Biden’ın açıklaması, Ermenistan’la yürümekte olan normalleşme sürecini sabote eder niteliktedir. Dar ve ufuksuz siyasi yaklaşımlar sadece husumet lobisine hizmet eder. Barışa, diyaloğa ve tarihin doğru anlaşılmasına hizmet etmez. Tezine güvenenler, tüm arşivlerin tarihçilere açıldığı bir çalışmaya destek verir. Tezine güvenmeyenler ise siyasi lobileri tatmin etmeye çalışır. Cumhurbaşkanı’mızın mesajları tezine güvenen bir yaklaşımın ürünüdür” ifadelerini kullandı.

 

Türkiye’den Biden’a ‘soykırım’ tepkisi… Prof. Ünal uyardı: Üç temel yanlış var

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 11 ay önce

  Göstermelik tepki!
  Bunlar ve bizimkiler aynı yolun yolcusu.

 2. 11 ay önce

  Perinçek-İsviçre Davası ve Ermenistan’ın ilk başbakanı Ovannes Kaçaznuni’nin dedikleri var. İsteklerini yerine getirmek için yokuş yapıyorlar. Çek fişi/bitir ilişkiyi bitsin. Her sene bunların agam etme demesini mi bekleyeceğiz??

 3. 11 ay önce

  Bu iş hukukun alanına girer öyle tarihçilere soralım felan olmaz çünkü suçlama var siz bir suç işlediğinizde tarihçilere mi hukuka mahkemelere mi heasp veriyorsunuz sorduk da nitekim Perinçek-İsviçre davasında avrupa insan hakları mahkemesi bir karar verdi ve dediki o dönem öyle bir mahkeme kararı yok o halde soy kırımda yok gelelim bunların derdine böyle olmadığını onlarda bizden çok daha iyi biliyor amaçları uluslararası bir kara propaganda ile Türk milletini soy kırımcı ilan etmek ve ülkemizi parsellemek. Bu iş o kadar kolay değil halep ordaysa arşın burda gelsinler alsınlar boylarının ölçüsünü. Birde abd-ab soykırımcı arıyorsa hiç oraya buraya bakmasın aynanın önüne geçsinler yeter. (abd=vietnam-ırak-pasifik fransa=kuzey afrika-ruanda-kamboçya italya=kuzey afrika-cezayir daha saymaya midemiz malesef kaldırmıyor-o ülkelerin tarihlerine google den girin bakın neler yapmışlar)

 4. 11 ay önce

  Ibrahim o kadar ingilterelerde okudun. Neden ingilizce yazmadin bu tivitini. Ozellikle yabancilar anlamasin diyemi yoksa ic piyasaya yani bize mi gostermelik tivit atiyorsun.

 5. 11 ay önce

  ıktıdar ve muhalefet.’ne pahasına olursa olsun ABD nın yanındayız.demeye devam ettıkce….

 6. 11 ay önce

  Bu mu tepki !!??

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!