Türkiye’den Girit’in güneyindeki 4 bölgede ‘Navtex’ ilanı

Türk Deniz Kuvvetleri’ne bağlı donanma gemileri, Milli Savunma Bakanlığı’nın emri ile “Ne Mutlu Türküm Diyene” şeklinde, dört ayrı saha adı ile tek manada yayınladığı Navtex ile Girit'in Güneyi’nde, Gavdos Adası’nın hemen aşağısında, kırmızı alanları kapsayan yerlerde, askeri tatbikatlar icra edecek.

Türkiye’den Girit’in güneyindeki 4 bölgede ‘Navtex’ ilanı

Türk Deniz Kuvvetleri, Girit Adası’nın güneyindeki 4 bölgede Navtex ilan etti. Buna göre Türkiye’nin belirlediği yerler askerî bölge olarak kabul edilecek.

Bu bölgelerin “Ne Mutlu Türk’üm Diyene” olarak kodlanması dikkat çekti.

Navtex, denizlerde askerî ya da sivil herhangi bir faaliyette bulunmak isteyenlerin önceden mesaj yayımlayarak deniz trafiğini uyarması anlamına geliyor.

GÜRDENİZ: TÜRKİYE ANLADIKLARI DİLDEN İSİM VERMİŞ

Türkiye’nin denizde tatbikat yapacağı sahalara verdiği isimleri, Veryansın TV yazarı emekli Amiral Cem Gürdeniz Super Haber internet sitesine değerlendirdi.

Gürdeniz, ”Türkiye Çevre denizlerimizde tatbikat yapacağı sahalara İstediği ismi verebilir. Burada önemli olan, sahanın yeri ve faaliyetin yapılacağı zamanın önceden ilanıdır. Türkiye Ege Denizi’nde yapacağı dört ayrı tatbikat sahasına sırayla, ”Ne Mutlu Türküm Diyene!” isimlerini vermiştir. Bu sahalar uluslararası usuller gereği navtex üzerinden ilan edilmiştir. Yunanlıların daha önce, kendi sahalarına “Konstantinapolis” ve “ Pontus” gibi isimler verdiklerini hatırlıyorum. Türkiye bu kez onlara, anladıkları dilden tatbikat sahası isimleri vermiş” dedi.

‘CİHAT YAYCI TASFİYE EDİLDİ DİYE ZİL TAKANLARA MESAJ’

Emete Gözügüzelli ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Yunan şokta! Türkiye ilk kez Ne –Mutlu –Türküm –Diyene şeklinde dört ayrı saha adı ile tek manada yayınladığı Navtex ile Girit’in guneyinde Gavdos adamızın hemen aşağısında, kırmızı alanları kapsayan yerlerde bugün ve yarın askeri tatbikatlar icra edecek.” dedi.