Türkiye’den Yunanistan’a karşı S-300 hamlesi

Milli Savunma Bakanlığının, Yunanistan'ın, Ege ve Doğu Akdeniz'de görev uçuşu gerçekleştiren Türk jetlerine Rus yapımı S-300 Hava Savunma Sistemi ile yaptığı tacizin radar kayıtlarını, NATO Genel Sekreterliği ve İttifak üyesi ülkelerin savunma bakanlıklarına göndermeye hazırlandığı öğrenildi. Sene başından bugüne kadar Yunanistan'a ait savaş uçakları Türk hava sahasını 256 defa ihlal ederken Türk jetlerine yönelik 158 tacizde bulundu.

featured

Akdeniz’de uluslararası hava sahasında görev uçuşlarını gerçekleştiren Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı F-16’lar, 23 Ağustos’ta Girit Adası’nda konuşlu Yunanistan’a ait Rus yapımı S-300 Hava Savunma Sistemi tarafından taciz edildi. S-300 sistemine ait hedef takip ve füze güdüm radarı Rodos Adası batısında 10 bin feet irtifada görev uçuşundaki F-16’ya yerden havaya füze kilidi atıldı.

Yunan askeri yetkilileri ise NATO Angajman Kuralları’nda “düşmanca hareket” olarak nitelendirilen söz konusu davranışı inkar yolunu seçti.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, Milli Savunma Bakanlığı, Yunan yetkililerinin inkarı üzerine harekete geçti.

Müttefiklik ruhuyla bağdaşmayan söz konusu tacizle ilgili radar görüntüleri alındı. Görüntülerin NATO Genel Sekreterliği başta olmak üzere İttifak üyesi ülkelerin savunma bakanlıklarına gönderilmesinin planlandığı öğrenildi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da söz konusu tacize ilişkin, “Sürekli gerginliği artırmaya çalışan komşumuzun bu yaptığının görülmesi lazım anlaşılması ve anlatılması lazım. Bu kadar aleni şımarıklık bu kadar pervasızlık kabul edilemez” açıklamasında bulunmuştu.

YUNANİSTAN’IN İHLALLERİ

Öte yandan Yunanistan’ın Türk hava sahası ve karasularına yönelik tacizleri devam ediyor.

Sene başından bugüne kadar Yunanistan’a ait savaş uçakları Türk hava sahasını 256 defa ihlal ederken, Türk jetlerine yönelik 158 tacizde bulundu.

Yunanistan sahil güvenlik botları da Türk karasularını 33 defa ihlal etti.

thumbnail
İlişkili Haber
Yunanistan’dan S-300’le Türk jetlerine taciz… Beyazıt Karataş iki yıl önce Veryansın Tv’de gündeme getirmişti
thumbnail
İlişkili Haber
Tatbikattaki Türk F-16’lara radar kilidi… Karataş: Baltayı taşa vurdular!

Türkiye’den Yunanistan’a karşı S-300 hamlesi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

 1. Bence yanlış bir değerleme yapılıyor, karşı kız olarak siz de sistemleri açıp aynı güç dengesi ile hareket etmelisiniz. Şu andaki argüman biz kapatıyoruz dediklerinde bizim sistemleri boşa çıkarır.

  Cevapla
  • 5 ay önce

   benim bu devletten bir beklentim yok. bir de tabii, malum iktidar, Damat Ferit Paşa hükümeti durumu.

 2. 5 ay önce

  Sahilde artık Hürkuş uçuruyoruz hiç f16 görmüyoruz zaten!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!