Türkiye’nin ‘NATO’ reddine Finlandiya’dan açıklama

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, NATO'ya üyelik başvurularına Türkiye'nin karşı çıkmasına ilişkin tartışmayı "sakince ve yanlış anlaşılmaları düzelterek" ele almaları gerektiğini belirterek, "Her sorun ve tartışma, iyi niyetle çözülebilir." dedi.

featured

İtalya’nın başkenti Roma’da dün İtalyan mevkidaşı Mario Draghi ile görüşen Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, Corriere della Sera gazetesine bir röportaj verdi.

Marin, Rusya’nın komşusu Ukrayna’ya açtığı savaş nedeniyle NATO’ya üye olma kararlarının kendileri açısından önemli olduğunu belirterek, “NATO üyesi olmak demek, Finlandiya saldırıya uğradığında müttefiklerin, Atlantik İttifakı’nın 5. maddesi uyarınca bizi savunmaya gelmesi demek. Tabii biz de böyle bir saldırı durumunda müttefiklere aynı şekilde yardım edeceğiz.” dedi.

Bölgelerindeki diğer ülkelerden İsveç ve Norveç ile zaten yakın işbirliği içinde olduklarını kaydeden Marin, NATO’ya üye olunca kolektif güvenliklerinin ve savunma yeteneklerinin artacağını kaydetti.

Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliğine karşı çıktığı hatırlatılan Başbakan Marin, “Bu alanda, Türkiye ve diğer ülkelerle olan görüşmelerde sakin kalmanın ve soruları yanıtlayarak yanlış anlamaları düzeltmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Her sorun ve tartışma, iyi niyetle çözülebilir.” ifadelerini kullandı.

Marin, İsveç’in NATO üyeliği kabul edilirse topraklarında nükleer silahlar ya da kalıcı üs istemediğine ilişkin açıklamasının hatırlatılması üzerine, “Bu güncel bir tartışma değil, müzakerelerin bir parçası da değil. Bunlar ulusal düzeydeki kararlar. Biz istemezsek kimse bize nükleer silah ya da kalıcı üs için gelemeyecek. Bu konunun gündemde olmadığını düşünüyorum. Ben, Finlandiya’da NATO üssü ya da nükleer silah konuşlandırmak gibi bir çıkar dahi olduğunu düşünmüyorum.” yorumunu yaptı.

Türkiye’nin ‘NATO’ reddine Finlandiya’dan açıklama

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 1 ay önce

  Fin ordusunun eti ne budu ne ki yardıma gelsin :)) bişey olsa anca uzaktan ah vah çekerler hatta onu bile yapmazlar.

 2. 1 ay önce

  Ben hanım hanımcık bir insan sanırdım sizi ama görünüşe aldanma sözü sayenizde bir kez daha doğru çıktı. Ukrayna’nın başına gelenler ne şahsen sizin nede milletinizin ilgilendirmiyormuş. Ayrıca verdiğiniz/vereceğiniz zararlardan ziyade ekonomimize ve ülkemizin gelişmesine dair katkınız yok. Lütfen dünyamızı rahat bırakın ve kendinize daha fazla küçültmeyin.

 3. 1 ay önce

  Beyaz zambaklar ülkesi için içi boş söylemler.İyi niyetle çözülebilirmiş… iyi niyetle Nato’ya girilmez.

 4. 1 ay önce

  Hanimefendi iyi niyet bunun neresinde? Terör örgütlerine verdiginiz paralar ortada, verdiginiz silahlar (seri numaralariyla) ortada, ülkelerinizde barindirdiginiz teröristler ortada, yani gizli sakli bir sey ortada, bu nasil bir iyi niyet, kafaniz iyimi, esrari fazlami cektiniz, bu komediyi ancak iki yagli kemikle kendinize taseronluk yapan palyacolari inandirabilirsiniz, trkiye`nin veto`su sizin halklariniza yapilmis gercek bir iyi niyettir cünki sizler hükümetler olarak ABDnin kuyruguna takilip kendi halklarinizada ihanet ediyorsunuz

 5. 1 ay önce

  Küba’dan utanın be abd ye hava üssü olmak da ne demek, ferah malca zengin olmak insanı omurgalı yapmıyormuş sonra biraz tarih okuyun abd vietnam dan pılıyı pırtıyı toplamadan kaçarken havaalanında o ülkenin başbakanını yanlarına almıyorlar ve başbakan orada yakalanıyor infaz edilmesinden önceki son sözleri ise en büyük hatam abd ye güvenmek oldu diyor işte bunlar insanları ayakkabı olarak kullanırlar zamanı gelincede (işleri bitince) çıkarıp atarlar…

 6. 1 ay önce

  Böyle mantıksız iş olmaz. Veto edilmeli.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!