‘Türkiye’nin sivillere saldırmayacağını herkes bilir’… Çavuşoğlu: Sis perdesi var

Irak'ın Dohuk vilayetinde düzenlenen ve 9 Irak vatandaşının hayatını kaybettiği, 23 kişinin de yaralandığı saldırıdan Türkiye'yi ve TSK'yı sorumlu tutan gruplara Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan yanıt geldi.

featured

Irak’ın Dohuk vilayetinde dün düzenlenen saldırıda 9 Irak vatandaşı hayatını kaybetti, 23 kişi de yaralandı. Hem Irak yönetiminden hem de bölgedeki PKK/YPG’ye yakın oluşumlar saldırıdan Türkiye ve TSK’yı sorumlu tutan suçlamalarda bulundu. Bazı grupların düzenlediği Türkiye karşıtı gösterilerde, vize ofisindeki Türk bayrağı yakıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, saldırıya ve yaşananlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, “Türkiye’nin hiçbir zaman sivillere yönelik saldırı gerçekleştirmediğini tüm dünya bilir. Uluslararası hukuka uygun bir şekilde biz terörle mücadelemizi sürdürüyoruz ve dün bu haberler gelir gelmez tabii ilgili kurumlarımızda da hemen istişareler yaptık, bilgi paylaşımları yaptık ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden aldığımız bilgiye göre, sivillere yönelik herhangi bir saldırı olmamıştır.” dedi.

Çavuşoğlu, TRT Haber canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Bakan Çavuşoğlu, Dohuk’taki saldırıya ilişkin, “Bir kere daha vefat eden 9 kardeşimiz için Allah’tan rahmet diliyoruz. Yaralılara şifa diliyoruz, ihtiyaç olursa yaralıları Türkiye’ye getirebileceğimizi de söyledik. Tabii bu saldırıyla ilgili Türkiye’yi suçlayıcı, karalayıcı haberler de çıktı. Yaptığımız açıklamada da net bir şekilde de bunu yalanladık. Türkiye’nin hiçbir zaman sivillere yönelik bir saldırı gerçekleştirmediğini tüm dünya bilir. Uluslararası hukuka uygun bir şekilde biz terörle mücadelemizi sürdürüyoruz ve dün bu haberler gelir gelmez tabii ilgili kurumlarımızda de hemen istişareler yaptık, bilgi paylaşımları yaptık ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden aldığımız bilgiye göre, sivillere yönelik herhangi bir saldırmış olmamıştır. Bizim her zaman hedefimiz PKK ya da Suriye’de YPG/PYD terör örgütleri olmuştur.” diye konuştu.

Türkiye’nin Irak’ın değişik bölgelerinde bugüne kadar terör örgütü PKK’yla mücadele ettiğini hatırlatan Çavuşoğlu, “Terör örgütlerinin gerçekleştirdiğini düşündüğümüz bu hain saldırı neticesinde Irak makamları ile iş birliği yapabileceğimizi açıkladık. Bu sis perdesi aralanmadan Türkiye’ye yönelik gerek yetkili gerek yetkisiz yapılan açıklamaları reddediyoruz. Türkiye bir taraftan aydınlatılması için iş birliği yapacağım derken Türkiye’ye yönelik bu tür açıklamalar doğru değil.” değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, Türkiye-Irak ilişkilerinin iyiye gittiği, terörle mücadelenin başarılı olduğu bir dönemde böyle bir olayın manidar olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliğine protestocuların girdiğine ilişkin iddianın doğru olmadığını kaydeden Çavuşoğlu, “Büyükelçiliğimize herhangi bir girme söz konusu değil. Irak makamları gerekli güvenlik tedbirlerini de her yerde aldılar. Onlara da teşekkür ediyoruz. Bazı vize ofislerimizin önünde bir grup hadsiz asılı bayrağımızı yaktılar. Onun dışında eski büyükelçiliğimizin önünde bir gösteri oldu, daha sonra dağıldılar. Büyükelçiliğimize herhangi bir girme teşebbüsü de olmadı. Irak’ta bugün bir günlük yas ilan edildi, büyükelçiliğimizde bayrağı yarıya indirdik, Irak’taki yasa biz de tüm misyonlarımızla katılmış olduk.” dedi.

‘ABD’NİN DENGELİ POLİTİKAYA DÖNMESİ GEREKİR’

Bakan Çavuşoğlu, ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışında ‘Yunanistan hava sahasının ihlal edilmemesi’ yönünde şart koşma ihtimaliyle ilgili şöyle konuştu:

“Yönetim, Türkiye’ye F-16’ların yeni modellerini vermek istiyor. Kongre’de hem Temsilciler Meclisi’nde hem de Senato’da böyle bir eğilim var. Bunun NATO için de önemli olduğunu görüyorlar. Bölgemizin güvenliği herkes için önemli. ABD hatta, ‘kendi güvenliğimiz için de önemli’ diyor. Bir taraftan F-35 problemi devam ediyor. F-16’nın önündeki engelin kaldırılması lazım. Teknik düzeydeki askerlerimiz arasında yapılan görüşmeler, son derece olumlu seyretti bugüne kadar. Temsilciler Meclisi’nde bir karar alındı, bu karar şimdi bağlayıcı bir karar değil. Senato’da bir karar alınacak, daha sonra bu iki karar bir belgede birleştirilip ikisinin uyumu yapılacak. Ondan sonra ortak bir karar çıkacak. Biz, ABD olsun diğer müttefiklerimiz olsun savunma sanayii alanında iş birliği yapmak isteriz. F-16’yı ABD’den almak için bir girişimde bulunduk; ama bizim elimizi kolumuzu bağlayacak bir yönteme de bizim ‘evet’ dememiz mümkün değil. ‘Yunanistan hava sahası’ derken neyi kastediyorsunuz? Yunanistan’ı haklı görmenin gerekçesi ne? ABD’nin daha düne kadar sürdürdüğü dengeli politikadan sapma yaşanmıştır. ABD’nin bu dengeli politikaya geri dönmesi gerekiyor.”

Bakan Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik süreci ile ilgili de ağustos ayında iki ülke ile bir araya geleceklerini kaydetti.

‘Türkiye’nin sivillere saldırmayacağını herkes bilir’… Çavuşoğlu: Sis perdesi var

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!