Türkiye’yi açıktan hedef aldı: NATO’dan dayanışma beklemesin!

featured

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı’yla ilgili skandal ifadelerine yenisini ekledi. Macron, ‘Türkiye hem Suriye’de oldu bittiyle operasyon düzenleyip, hem de NATO müttefiklerinden dayanışma beklememeli’ dedi.

ABD‘nin YPG/PYD/PKK‘nın da tehdit olarak yer aldığı NATO‘nun Türkiye ile ilgili güvenlik planının yayımlanmasına itiraz etmesi üzerine, Türkiye de NATO’nun Baltık ülkeleri hakkındaki güvenlik planının yayımlanmasına karşı çıkmıştı.

PYD/YPG ele başlarını Elysee Sarayı’nda ağırlayan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, bu adım üzerine Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı’yla ilgili skandal ifadelerine yenisini ekledi. Geçen hafta “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” diyen Macron, “Türkiye hem Suriye’de oldu bittiyle operasyon düzenleyip, hem de NATO müttefiklerinden dayanışma beklememeli” dedi.

Aralık ayında Londra’da yapılacak NATO Liderler Zirvesi öncesi üye ülke liderlerini ziyaret eden NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Paris’te Elysee Sarayı’nda görüştü.

Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Macron, Türkiye’nin hem Suriye’ye saldırı başlatıp hem de NATO müttefiklerinden dayanışma bekleyemeyeceğini söyledi. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise hem NATO’nun hem de Avrupa Birliği’nin ayrı ayrı güçlü olması gerektiğini belirterek, AB’nin NATO’nun yerine konamayacağını ifade etti. Stoltenberg, müttefik ülkeler ile NATO ortak bütçesi için yeni bir formül üzerinde anlaştıklarını ve bu formüle göre ABD’nin bütçeye katkılarının düşürülmesi ile Almanya’nın katkılarının yükselmesini öngördüğünü kayderderek, böylece ABD ile Almanya’nın bütçeye katkılarının yaklaşık olarak toplamın yüzde 16’sını kapsayacağını açıkladı.

ÜÇ SİLAHŞÖRLER

NATO müttefiklerinin birlik ve beraberliğini ifade etmek için Alexandre Dumas’ın ‘Üç Silahşörler’ kitabından alıntı yapan Stoltenberg, “Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz” için dedi. Basından gelen sorulara yanıt veren Genel Sekreter Stoltenberg, Türkiye konusunda müttefiklerin farklı düşünceleri olduğunu ama bu farklı düşüncelerin son aylarda IŞİD’e karşı edinilmiş kazanımların tehlikeye atılmaması gerektiğini söyledi. Stoltenberg, IŞİD’in birkaç yıl önceye kadar İngiltere büyüklüğünde bir bölgeyi ve beraberinde neredeyse 8 milyon insanı yönettiğine dikkat çekti.

MACRON’UN NATO ELEŞTİRİSİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kasım ayı başında The Economist’e verdiği röportajda, “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti. AB (Avrupa Birliği) ile ABD arasında tam bir koordinasyon yok” sözlerine ilişkin sorulan soruya, “Bu sözlerim NATO için yararlı bir uyandırma çağrısıydı” dedi.

ANKARA NE DEDİ?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün yaptığı açıklamada, NATO’nun Türkiye ile ilgili güvenlik planına ABD’nin itirazı hakkındaki bir soruyu yanıtlarken, NATO’nun müttefiklerini koruma anlamında planlarının belirli aralıklarla yayımlandığını hatırlatarak kuzeyin Baltık ülkelerini ve güneyin Türkiye’yi kapsadığını aktardı. Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“NATO’nun tüm müttefiklerin endişelerini karşılayacak şekilde hareket etmesi lazım. Güvenlik endişelerini karşılamada bazı ülkeler itiraz ederse bu kez NATO içinde birlik olmaz. NATO içinde kararlar zaten konsensüsle olur. Biz Baltık ülkelerine yönelik NATO’nun mukabele planına karşı değiliz ama Baltık ülkeleri için istenenin bizim için de istenmesi lazım. Biz de müttefikiz. Bunun görüşmelerini sürdürüyoruz. NATO Genel Sekreteri’nin bazı teklifleri oldu. Onu müzakere ediyoruz. Kendi aramızda da Milli Savunma Bakanı’mız ve askerlerimizle, bizim arkadaşlarımızla yine görüşmeler var. Sayın Cumhurbaşkanı’mıza arz edeceğimiz konular var. NATO Liderler Toplantısı öncesi bu konularda bazı adımları karşılıklı atmak istiyoruz. Neticede farklı görüşler olabilir. Önemli olan orta yolun bulunmasıdır. Biz de bu çaba içindeyiz.”

Çavuşoğlu, ABD’nin uyarılara rağmen terör örgütü YPG/PKK’ya destek vererek yanlış adım attığını söyledi.

Türkiye’yi açıktan hedef aldı: NATO’dan dayanışma beklemesin!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 3 sene önce

  Dayanışma mı ? Türkiye ne zarar görüyorsa abd ve ab ülkelerinden görüyor. Azılı TÜRK DÜŞMANLARI…

  Cevapla
 2. Fransız lalesi.Yancı.Uslanmaz bedavacı.Utanmaz kibar.Romantik soykırımcı.Hoş kokulu lağım.İşte Fransız Devleti’nin dna’sı.Bu da lalesi.

  Cevapla
 3. 3 sene önce

  Bu sersem bebeyi ne dünyada ne de ülkesinde pek kimse ciddiye almıyor.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!