Türklere hakaret eden Afgan’a hapis istemi

Türklere hakaret ettiği videoyla kamuoyunda tepki çeken, kendisini "gazeteci" olarak tanımlayan Afganistanlı Sunatullah Saadat, hakkındaki soruşturma tamamlandı. Savcılık, Saadat'a 6 yıla kadar hapis talebiyle dava açtı.

featured

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosunca hazırlanan iddianamede, 9 Ağustos 2021’de sosyal medya paylaşımlarında “Afgan sosyal medya kullanıcısı Türk milletine hakaret etti” şeklindeki haber ve paylaşımlarla yer alan video içeriğine ilişkin youtube videosu bulunduğu kaydedilerek, şüpheli hakkında resen soruşturma başlatıldığı belirtildi. Bazı vatandaşlar tarafından CİMER’e yapılan ihbarlar sonucu Kırşehir ve Antalya’da açılan soruşturmaların birleştirildiği kaydedildi.

İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğünce yapılan araştırma sonucunda videonun Afganistan vatandaşı Sunattullah Saadat’a ait olduğu tespit edildi. Saadat’ın youtube videosunun çözümlemesinde, “Beyefendi diyorsun ki geride kalan eğitimsiz, kendi ülkenizde gençler hangi halde? Dünyada beş kuruş için, on lira için hangi işleri yapmıyorlar? Ülkemiz savaşla bozmuşsa sizin ülkenizi ferhengle kültürle bozmuş. Bin tane cami var Türkiye’de namaz kılan var mı? Gençleriniz yirmiden aşağı kelime biliyor mu? Ya niye bu kadar ayrımcılık” sözlerinin tespit edildiği belirtildi.

Şüpheliye ulaşılamaması üzerine 13 Ağustos 2021’de ifadesi alınmak üzere yakalama kararı verildi.

ASLİYE CEZA MAHKEMESİNDE YARGILANACAK

Sunattullah Saadat hakkında, “Halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” ve “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlarından toplam 2 yıl 3 aydan 6 yıla kadar hapis talep edildi. Dava, İstanbul Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek. Öte yandan, şüpheli hakkındaki Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, TBMM’yi, hükümeti ve devletin yargı organlarını alenen aşağılama” suçundan açılan soruşturma ise devam ediyor.

NE DEMİŞTİ?

Saadat, paylaştığı videoda “Sen bize diyorsun ki, ‘geride kalan, eğitimsiz’. Kendi ülkenizde hangi gençler hangi halde? Gece gündüz akşama kadar göğsünü göstererek para kazanan değil mi? Dünyada beş kuruş için, on lira için hangi işleri yapmıyorlar? Ülkemiz savaşla bozmuşsa sizin ülkenizi ferhengle kültürle bozmuş. Bin tane cami var Türkiye’de namaz kılan var mı? Gençleriniz yirmiden aşağı kelime biliyor mu? Ya niye bu kadar ayrımcılık” ifadelerini kullanmıştı.

Sözlerine “Kim bu adam? Tanju Özcan. Şerefsizin teki. Ne kadar ayrımcı bir insan. Önce açıkladı. “Ben sevmiyorum göçmenleri.” dedi. Ben yabancıları burada istemiyorum.” diyerek devam eden Saadat’ın Tanju Özcan’a ve Türk kadınlarına hakaret etmesi sosyal medyada tepki çekmişti.

Türklere hakaret eden Afgan’a hapis istemi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 2 ay önce

  Bu eleman kacmasin TURK adaletinden. Gitsin teslim olsun, TURK savcisi zaten tutuksuz yargilanmak uzere salar. Savci salmaz ise TURK hakimleri var, onlar TURK adaleti geregince tutuksuz yargilamak uzere salar. Bir iki celse gider gelir, ondan sonra TURK mahkeme heyeti takipsizlik verir. Bir kac sene icinde zaten TURK vatandasligina gecer, sonra da kendisi TURK hakimi veya TURK savcisi olur.

 2. 2 ay önce

  Bu kendi üstüne fazla alınmış ve hedef göstermiş.

 3. 2 ay önce

  Ne mahkemesi ne davası ya sınırdışı edin gitsin kendi memleketinde ki rejime laf etsin görelim

 4. 2 ay önce

  Göğüsünü göstererek para kazanıyor diyor, çocukları isteği dışında para karşılığı satan Afganistan vatandaşı Afgan. Türkiye’ye gelip erkeklik taslıyor savaş kaçkını

 5. 2 ay önce

  Söylediklerinin önemli bir kısmı doğru, Türkçeyi akplilerin çoğundan iyi konuşuyor. Yoruma açık tabi.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!