‘Üç maymun’ polemiği… Mehmet Ali Çelebi’ye açık çağrı

Ağır sağlık sorunları ve ilerlemiş yaşına rağmen cezaevinde tutulan Korgeneral Vural Avar'ın ölümü, gündemdeki yerini korurken AKP Milletvekili Mehmet Ali Çelebi'den açıklamalar geldi. Emekli Albay Alican Türk, Çelebi'ye açık çağrı yaptı.

featured

CHP’den Muharrem İnce ile birlikte ayrılıp Memleket Partisi kurucuları arasında yer alan, geçen aylarda ise AKP’ye katılan İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, 84 yaşında cezaevinde hayatını kaybeden 28 Şubat davası tutuklusu Korgeneral Vural Avar ile ilgili paylaşımlarda bulundu.

Çelebi sosyal medya hesabından şu ifadeleri kullandı:

28 Şubat davasını Yüce Mecliste en çok gündemde tutan, Meclisi göreve çağıran tek milletvekili benim. Vural Avar paşanın dirisine sahip çıkmayanların ölüsü üzerinden siyaset yapmalarını ibretle izliyoruz.

28 Şubat davasının anlatıldığı Alican Türk’ün kitabını bilgi sahibi olmaları için bütün milletvekillerine gönderen benim.

Konuyla ilgili basın toplantısı yapan, genel kurul gündemine en çok getiren vekil benim. Vural Avar paşamız vefat edene kadar üç maymunu oynayanlara, tek kelime etmeyenlere aldanmayınız.

Anayasa Mahkemesini onlarca kez göreve davet eden tek vekil benim. Hepsinin kayıtları mevcuttur.”

Çelebi’nin paylaşımlarına, 28 Şubat davasında yargılanıp beraat eden emekli Albay Alican Türk’ten yanıt geldi.

Türk şu ifadeleri kullandı:

“Değerli Mehmet Ali Çelebi,

1. “Vural Avar Paşamız vefat edene kadar üç maymunu oynayanlar” derken sanıyorum öncelikle AKP grubunu kastediyordun. Yanılıyor muyum? Bak şimdi sana 28 Şubat kumpas davasına ilişkin birkaç bilgi vereyim:

2. Aslında vereceğim bilgileri sen henüz Memleket Partisi’ndeyken bir BİLGİ NOTU olarak sana göndermiştim ve sen de bunları Meclis’te gündeme taşımış, açıklamanı onu üzerine yapmıştın. Çok sağ ol, hakkını asla inkâr edemem. Ama şunları hatırlatmak isterim:

3. 28 Şubat soruşturması kapsamında henüz tutuklamaların olduğu ilk gün, dönemin Bşb.ı Erdoğan AKP grubunda “Bugün mazlumun âhının aheste aheste çıktığı, adaletin tecelli ettiği gündür” diye konuşarak savcının talebiyle yapılan tutuklamaları bile “adalet” olarak tanımlamıştı.

4. Yine Erdoğan, (bu kez Cumhurbaşkanı iken), yerel mahkemenin kararını açıklamasından 3 ay önce yaptığı konuşmada “28 Şubat cuntacılarının tuzaklarını bozduk” demiş, biz yargılananları “cuntacı” ilan etmişti.

5. Ardından Bşb. Binali YILDIRIM önce “28 Şubat darbecileri adalet önünde hesabını vermektedir” diye beyanat vermiş, bilahare “28 ŞUBAT DARBECİLERİ HUKUK İÇİNDE HAK ETTİKLERİ EN AĞIR CEZAYI ALACAKLAR. BUNDAN KİMSENİN KUŞKUSU OLMASIN.” diye resmen mahkemeyi yönlendirmişti

6. CB Erdoğan’ın 28 Şubat döneminde biri 12 diğeri 14 yaşında olan iki kızı mahkemeye “müşteki” sıfatıyla başvurmuş ve mahkeme de bunları kabul etmişti. (Bu bile mahkeme üzerinde bir baskıydı. Hem sahi, eğer onlar CB’nın kızları olmasaydı müştekilikleri kabul edilir miydi? )

7. 28 Şubat kumpas davası – tıpkı senin de yargılandığın – Ergenekon kumpasının bir benzeridir. O süreçte tespih taneleri gibi peşpeşe gelen bütün o davaların AKP – FETÖ ortaklığının ürünü olduğunu kimse görmemezlikten gelemez, inkâr edemez, yok sayamaz.

8. Sonuçta, belki diğer partiler Vural Paşa vefat edinceye kadar “üç maymunu” oynamış olabilirler, ama şunu bil ki AKP iktidarı 28 Şubat kumpas davasında ve cezaevindeki komutanlar olayında ÜÇ MAYMUNU HİÇ OYNAMADI; DOĞRUDAN CEZALANDIRMANIN ÖNÜNÜ AÇTI, CEZALARI ALKIŞLADI!

9. Senden, Memleket P.’nde iken Meclis’te yaptığın o güzel konuşmayı şimdi de AKP sıralarından yapmanı ve 28 Şubat’ın bir darbe olmadığını, komutanların suçsuzluğunu vurgulamanı bekliyoruz. Son söz: SIRÇA KÖŞKTE OTURANLAR KOMŞUSUNUN PENCERESİNE TAŞ ATARKEN BİR DAHA DÜŞÜNMELİ!”

‘Üç maymun’ polemiği… Mehmet Ali Çelebi’ye açık çağrı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 ay önce

    Emekli komutanları suçsuz yere cezaevinde ölüme terk edenler elbet bir gün cezalarını bulur. Ağır hasta ve ileri yaşta cezaevinde kalabilir diyen hekim heyeti ,hiç mi vicdanınız yok?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!