Üçlü mekanizma süresiz askıya alındı

Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki üçlü mekanizma toplantısı süresiz iptal edildi.

featured

İsveç’te yaşanan Kuran yakma olayının yankıları sürerken, Ankara’nın talebi üzerine Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki üçlü mekanizma toplantısı süresiz bir şekilde iptal edildi. Üçlü mekanizma İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya girmesi için Türkiye’nin vetosunu şartlı biçimde kaldırması üzerine kurulmuştu. Türkiye, iki ülkenin PKK ve FETÖ’ye alan açmaması ve terör örgütü üyelerini teslim etmesi üzerine söz konusu mekanizmada yer almıştı.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, yaşanan krizler nedeniyle Türkiye’yle görüşmelere ara vereceklerini açıklamıştı. Haavisto, Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki üçlü görüşmelere gerilim yatışıncaya kadar birkaç hafta ara vermenin herkes için daha iyi olacağını söylemişti.

Finlandiyalı bakan, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’yla da görüştüğünü belirterek Türkiye’de seçimler nedeniyle gündemin yoğun olduğunu ancak NATO görüşmelerinin devam etmesini umduklarını kaydetti. İsveç olmadan görüşmelere devam etmeyi düşünmediklerini ifade eden Haavisto, Türkiye’yle temasın da önceden olduğu gibi süreceğini bildirdi.

Üçlü mekanizma süresiz askıya alındı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!