Ukrayna Dışişleri’nin ‘cami bombalandı’ yalanı gün ağarınca ortaya çıktı

Ukrayna'nın Mariupol kentinde 86 Türk vatandaşının sığındığı caminin Rus güçleri tarafından bombalandığı iddiası yalanlandı.

featured

Ukrayna’nın Azak Denizi kıyısındaki kentlerinden Mariupol’de bulunan Kanuni Sultan Süleyman Cami’nin vurulduğu iddiası dün medyada ve sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Batı basınının daha önce “doğum hastanesi bombalandı” yalanından sonra “sivillerin sığındığı cami bombalandı” iddiası yine araştırılmadan haber konusu oldu.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı sosyal medya üzerinden “Kanuni Sultan Süleyman camii Rus işgalciler tarafından bombalandı” denildi. Açıklamada camide 80 Türk’ün sığındığı belirtilmişti.

Türkiye’de büyük endişeye neden olan iddia kısa sürede internet sitelerinde manşet oldu, sosyal medyada binlerce kez paylaşıldı.

Paris merkezli Agence France-Press de “Cami bombalandı” iddiasını dünyaya servis etti.

Rusya’dan yayın yapan medya organlarının sosyal medya hesaplarını engelleyen ABD merkezli sosyal medya platformları, yine yalan haberin yayılmasında büyük rol oynadı.

CAMİ DERNEĞİ BAŞKANINDAN YALANLAMA

Kanuni Sultan Süleyman Camii Dernek Başkanı İsmail Hacıoğlu yaptığı açıklamada caminin bombalandığı yönündeki haberleri katıldığı canlı yayında yalanladı.

Hacıoğlu son duruma ilişkin “Otobüslerimiz bugün de yola çıktı. Şu ana kadar sıkıntılı bir şekilde devam ediyorlar. İnşallah bugün Mariupol’e ulaşacaklar. Yarın da inşallah oradaki insanlarımızı tahliye edeceğiz” ifadelerini kullanır.

Camiye sığınanlarla doğrudan iletişim kuramadıklarını belirten Hacıoğlu, bu kişilerin sığınaktan ayrılıp kendilerini kısa süreli arayarak durumlarını bildirdiklerini bunun dışında da bilgi alamadıklarını belirtti.

Mahsur kalan Türk vatandaşlarına ilişkin de bilgi veren Hacıoğlu Mariupol’de toplamda 86 Türk’ün mahsur olduğunu, bunların 30’unun şu an camide diğerlerinin ise evlerde sığındığını açıkladı.

İşte “cami bombalandı” yalanına dahil olanlar:

 

Ukrayna Dışişleri’nin ‘cami bombalandı’ yalanı gün ağarınca ortaya çıktı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 4 ay önce

  Ukrayna kaç kez Türkiye’yi savaşa çekmeye çalışıyor, ben olsam desteği bırakırdım

 2. Süleyman TOPALOĞLU
  4 ay önce

  ABD yardakçıları , ajanları , sosyal medya trollerinin bu haberine inanacak Türkiye’de en az 10 milyon insan var . (Örnekleri çok aynı Çorum Olayları gibi ) Maalesef bu tür haberleri çatışma bitinceye dek görmeye devam edeceğiz … Habere inanmayaları da rusçuluk ile suçlarlar . Türkiye tarafsızlığını korumaya devam etmeli.

 3. 4 ay önce

  Kendileri de gidip bombalayabilir, sonra ruslar yapti da diyebilirler. Birinci dunya savasinda olan da ayni seydi zaten. Ne kadar asagilik insanlar, ama iceride isbirlikcileri de muhakkak vardir.

 4. Reha Karkaryas
  4 ay önce

  Satılmış Türk medyası…

 5. 4 ay önce

  Hatırlarsanız GEZİDE
  Camide içki içtiler diye Yalancılar
  yayın yaptılar.
  Cami Hocası yalanladı ama
  Yalancılar Hocayı sürgün ettiler.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!