Ukrayna’da 4 bölgede referandum: Sonuçlar açıklandı!

Ukrayna'dan tek taraflı ayrılık kararı alan bölgelerde düzenlenen Rusya’ya bağlanma referandumları için oy verme işlemleri tamamlandı. Oy sayımı tamamlanan şehirlerde açıklanan sonuçlara göre oy kullananların büyük çoğunluğu Rusya'ya katılmaya 'evet' dedi.

featured

Ukrayna’da Zaporijya ile Herson bölgelerinde ve ülkenin doğusunda bulunan ayrılıkçı bölgeler Donetsk ve Luhansk’ta 23 Eylül’de başlayan referandum sona erdi.

Batı ülkeleri ve Ukrayna tarafından yasa dışı olduğu gerekçesiyle kınanan referandumda halk, bölgelerinin Rusya’nın bir parçası olmasını isteyip istemediklerini yanıtlamak üzere oy kullandı.
Bölge seçim kurulları, halkın referanduma yoğun ilgi gösterdiğini açıkladı.

Seçimlere katılım oranının Donetsk’te 86.89, Luhansk’ta yüzde 83.61, Zaporijya’da yüzde 66.43 ve Herson’da yüzde 63.43’e ulaştığı ifade edildi.

SONUÇLAR AÇIKLANDI

Lugansk’ta düzenlenen referandum sonrası oyların tamamının sayıldı, buna göre yerel halkın yüzde 98.2’si oylarını Rusya’ya bağlanmak için kullandı.

Tek taraflı bağımsızlık ilan eden Lugansk Halk Cumhuriyeti (LHC) lideri Leonid Paseçnik, oy sayım işlemlerinin tamamlamasını takiben, LHC’yi Rusya’nın parçası olarak kabul etmeyi değerlendirmesi için yarın Devlet Başkanı Vladimir Putin’e başvuracağını belirtti.

Herson bölgesinde sandıkların tamamı açıldı, yerel seçim komisyonu başkanı Marina Zaharova, sonuçlara göre halkın yüzde 87.05’inin Rusya’ya bağlanmaya ‘evet’ dediğini açıkladı.

Donetsk Seçim Komisyonu, oy sayım işlemlerinin tamamlandığını, oyların tamamının sayıldığı referandumun sonucunda yerel halkın yüzde 99.23’ünün Rusya’ya bağlanmaya ‘evet’ dediğini duyurdu.

Zaporojye’de düzenlenen Rusya’ya bağlanma referandumunun tamamlanması sonrası oyların tamamı sayıldı. Yerel seçim komisyonu yetkilileri, buna göre seçmenlerin yüzde 93.11’inin oylarını Rusya’dan bağlanmaktan yana kullandıklarını duyurdu.

RUS BASINI: İLK SONUÇLARA GÖRE DÖRT BÖLGE DE KATILIMI DESTEKLİYOR

Seçim sonuçlarının bu akşam açıklanması bekleniyor. Rus RIA haber ajansı seçimin sonuçlanmasına saatler kala, referandumdan çıkan ilk sonuçlara göre dört bölgenin de Rusya’ya katılımı büyük oranda desteklediğini duyurdu.

PUTİN’DEN REFERANDUM AÇIKLAMASI

Referandumda son güne girilirken Rusya Devlet Başkanı Putin’den yeni açıklamalar geldi. AFP’de yer alan habere göre, Putin, Rusya’nın Ukrayna’daki Moskova kontrolündeki dört bölgede ‘insanları kurtarmak’ istediğini söyledi. Rus lider ‘Bu referandumun yapıldığı bölgelerdeki insanları kurtarmak tüm toplumumuzun ve tüm ülkenin ilgi odağıdır’ dedi.

AB’DEN YAPTIRIM PLANI

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in Sözcüsü Peter Stano, Ukrayna’nın 4 bölgesinde Rusya’ya ilhak için düzenlenen referandumu organize edenlere yaptırım uygulanacağını bildirdi.

İNGİLTERE: PUTİN, İŞGAL EDİLEN TOPRAKLARIN RUSYA’YA KATILIMINI İLAN EDEBİLİR

İngiltere Savunma Bakanlığı, yayınladığı istihbarat raporunda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 30 Eylül’de Ukrayna’nın işgal altındaki bölgelerinin Rusya Federasyonu’na katılımını resmen ilan edebileceğini belirtti. İngiltere Savunma Bakanlığı’nca yapılan açıklamada, Ukrayna’nın işgal altındaki bölgelerinde yapılan referandumların bugün sonuçlanacağı ifade edilerek, “Başkan Putin’in 30 Eylül Cuma günü Rus parlamentosunun her iki meclisine de hitap etmesi planlanıyor. Putin’in, Ukrayna’nın işgal altındaki bölgelerinin Rusya Federasyonu’na katılımını resmen ilan etmek için bu konuşmayı yapması gerçekçi bir olasılık. Bu topraklarda sürmekte olan referandumların 27 Eylül’de sonuçlanması planlanıyor” denildi. Rus liderliğinin ülkedeki yurtsever desteğini pekiştirmeye çalıştığı belirtilen raporda, “Rusya’nın liderleri söz konusu ilanın yurtsever desteği pekiştireceğini umuyorlar. Rusya’nın son zamanlardaki muharebe sahası gerilemelerine ilişkin artan iç farkındalık ve geçen hafta açıklanan kısmi seferberlik konusundaki ciddi rahatsızlık, bu arzuyu büyük olasılıkla baltalayacaktır” ifadelerine yer verildi.

Ukrayna’da 4 bölgede referandum: Sonuçlar açıklandı!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 ay önce

    Ati alan Uskudar’i gecmis anlasilan. Bir tek bizde olmuyormus.

    Cevapla
  2. 2 ay önce

    RTE, KKTC’yi tanıyın diyor ama Tayvan’ın Çin’e Kırım/Donbas’ın Rusyaya ait olduğunu tanımam diyor toprağımıza gözkoyan Batı’nın yanında duruyor. Sen o zaman Batı’ya karşı bu fırsatı harcarsan kimden destek bulacaksın ki!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!