Ukrayna’da ABD öfkesini göze alıyorlar

Stephen Kinzer: Gelişen ülkeler artık korkmuyor, yaptırım ve kınamalar konusunda Batı ile müttefikliği reddediyor.

featured
service

ÇEVİRİ: HÜSEYİN VODİNALI

New York Times Gazetesi’nin eski İstanbul muhabiri deneyimli gazeteci-yazar Stephen Kinzer, Rusya’nın Ukrayna Harekatı üzerine önemli bir makale kaleme aldı. Kinzer, 1980’lerde Orta Amerika’daki devrimleri ve toplumsal kargaşayı ele aldı ve 1950’lerde Guatemala’daki askeri darbeler ve istikrarsızlık hakkında ilk kitabı “Bitter Fruit”i (Acı Meyve) yazdı. 1990’da New York Times, Kinzer’i Berlin bürosunun başına atadı. Kinzer, SSCB’nin çöküşünü ve yeni dünya jeopolitiğini 6 yıl Berlin’den  izledi. Daha sonra, 1996’dan 2000’e kadar İstanbul’da yeni kurulan New York Times bürosunun şefi olarak gazetecilik yaptı. Buradaki izlenimlerini “Crescent and Star: Turkey Between Two Worlds” (Ay ve Yıldız: İki Dünya Arasında Türkiye) başlıklı kitabında ele aldı. ABD’ye döndükten sonra, hem gazeteci, hem öğretim üyesi olarak çalıştı. Kinzer bu dönemde, ABD’nin dünya genelindeki darbeleri, CIA operasyonları ve Ruanda soykırımı hakkında kitaplar yazdı. Kinzer’in Responsible Statecraft (Sorumlu Devlet Adamlığı) sitesinde 2 Mayıs’ta yayımlanan çarpıcı yazısını buraya alıyoruz:

“Amerikalılar, birçoğunun insan özgürlüğü için belirleyici bir mücadele olduğuna inandığı bir savaşta Ukrayna için hararetle tezahürat yapıyor. Aşkımızın yoğunluğu, dünyadaki herkesin bunu paylaştığını varsaymayı kolaylaştırıyor. Ama paylaşmıyorlar.

Tutkulu Amerikan tepkisi yalnızca Avrupa, Kanada ve Doğu Asya’daki bir avuç ABD müttefiki ile eşleşiyor. Dünyanın geri kalanındaki birçok insan için RusyaUkrayna çatışması, hiçbir çıkarlarının olmadığı anlamsız bir Batı kapışmasıdır.

Latin Amerika’nın en büyük iki ülkesi Meksika ve Brezilya, Rusya’ya yaptırım uygulamayı veya ticareti kısıtlamayı reddetti. Afrika kıtasının ekonomik gücü olan Güney Afrika da aynısını yaptı. Ancak Asya, Ukrayna yanlısı bloğa katılmaya karşı direnişin en kasıtlı ve yaygın göründüğü yer. Bu, Washington’u alarma geçirdi. ABD savaşmaları için birkaç Asya ülkesi üzerinde kırbaçlarını kırıyor.

Dünya nüfusunun üçte birinden fazlasının yaşadığı Çin ve Hindistan, en güçlü muhalifler. Her ikisi de, Rusya’yı kınayan son BM oylamasında çekimser kaldı ve her ikisi de ABD destekli yaptırımları reddediyor. Çin’i cezalandırmak için yapabileceğimiz fazla bir şey yok, ancak Hindistan daha savunmasız görünebilir. BM oylamasından kısa bir süre sonra, Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD’nin “insan hakları ihlallerinde artış da dahil olmak üzere Hindistan’daki bazı son gelişmeleri izlemeye” başladığını duyurdu. Ardından Başkan Biden’in baş ekonomi danışmanı Brian Deese, Hindistan’ı “stratejik uyumunu” yeniden gözden geçirmezse “önemli ve uzun vadeli sonuçlarla” karşı karşıya kalacağı konusunda uyardı.

200 milyon nüfuslu nükleer bir güç olan Pakistan, BM oylamasında çekimser kalmaktan fazlasını yaptı. ABD, Başbakan İmran Han’dan Rusya karşıtı koalisyona katılmasını istediğinde, “Biz sizin köleniz miyiz…Ne emrederseniz onu mu yapacağız?” diye alay etti. Bu cevap, İmran Han’ın Pentagon’a “Pakistan topraklarında Afganistan’a karşı herhangi bir üs veya herhangi bir eyleme kesinlikle izin vermeyeceğiz” mesajından kısa bir süre sonra geldi. Vladimir Putin’in Ukrayna işgalini başlattığı gün, Han onunla Kremlin’deydi.

Bu arada, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Donald Lu, bir Kongre oturumunda Sri Lankalı ve Pakistanlı yetkililerle telefonda görüşerek destek vermeleri için baskı yaptığını ama sonuçlardan “hayal kırıklığına uğradığını” söyledi. Han, 9 Nisan’da kendisini destekleyen bazı milletvekillerinin taraf değiştirip muhalefete katılmasıyla görevden alındı.

Pakistan’ın Amerikan yanlısı ordusu, parlamento üyelerine güven oylamasından yana olduğunu bildirmişti. Han’ın kötü bir ekonomik sicil de dahil olmak üzere başka sorunları vardı. Gelecek yıl yapılacak seçimlerde iktidara dönmek için “kibirli ve tehditkar” ABD’ye karşı kampanya yürüteceğini açıkladı.

Washington ayrıca, Solomon Adaları’nın (nüfusu 650.000) Çin ile imzaladığı yeni bir güvenlik anlaşması konusunda neredeyse paniğe kapılmış durumda. Beyaz Saray, anlaşmanın Çin’e Solomon Adaları’nda çok fazla askeri nüfuz vermesi halinde “önemli endişeleri olacağını ve buna göre yanıt vereceğini” söyledi. Başbakan Manasseh Sogavare, ABD’nin ülkesini bir sömürge gibi damgalamasını “çok aşağılayıcı” bulduğunu söyledi. Pasifik medyası olası bir darbe, hatta Avustralya’dan başlatılan bir işgal hakkında spekülasyonlar yaptı.

Diğer Asya ülkeleri de Amerika’nın etki alanından uzaklaşıyor. Vietnam, Rusya’yı kınayan BM oylamasına katılmadı ve ardından Rus ordusuyla bir dizi ortak tatbikat yapacağını ilan etti. Bu yılki G20 zirvesine ev sahipliği yapacak dünyanın dördüncü büyük ülkesi olan Endonezya, ABD ve Avrupa’nın tecrit etme çabalarına rağmen Putin’i zirveye davet etti.

Kıtanın diğer ucunda, Suudi Arabistan Prensi Muhammed bin Salman’ın artan petrol üretimi hakkında Başkan Biden ile konuşmayı reddettiği, ancak Putin ile (Kremlin’e göre) uzun bir görüşme yaptığı ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’i Riyad’a davet ettiği bildirildi. Birleşik Arap Emirlikleri de Rusya’yı kınamayı reddetti çünkü bir başkanlık danışmanına göre “taraf tutmanın yalnızca daha fazla şiddete yol açacağına inanıyor”.

Birkaç dünya lideri ise Rusya’nın işgalini onayladı. Ancak bazıları, Sırbistan’ı bombalayan, Irak’ı ve  Afganistan’ı işgal eden, Libya’ya saldıran ABD’nin ‘saldırganlığa karşı olduğunu’ nasıl iddia edebileceğini merak ettiği için affedilebilir. CIA adam kaçırma ve gizli hapishanelerdeki işkence dosyalarına batmış durumda. Tüm bu nedenlerle, Washington’un “kurallara dayalı düzeni” destekleme çağrılarının içi boş.

Başkan Biden’ın Putin’in savaş suçlarından yargılanması talebi, medyada ileri sürülen vahşetlerle haklı görülebilir. Ancak Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne katılmayı reddeden ve hatta mahkemenin Amerikan savaş suçlarını soruşturması halinde Hollanda’yı işgal etmekle tehdit eden bir ülke ikiyüzlü olarak görülebilir. ABD, Ukrayna’nın kendi yolunu seçmekte özgür olması gerektiğinde ısrar ediyor, ancak bazen diğer ülkeler de bunu yapmaya çalıştığında karşı çıkıyor.

Önümüzdeki yüzyılı Avrupa değil Asya’daki kuvvetler şekillendirecek. Birçok Asya ülkesi, çıkarlarının kıta devleri Rusya ve Çin’inkilerle uyumlu olduğunu düşünüyor. Artık bu ülkeler eskisi kadar kolay sindirilemezler. ABD, tehdit ve uyarıların onları tekrar hizaya getireceğine inanıyor. Ama bu tam tersi bir sonuç doğurabilir ve onları daha da yabancılaştırabilir.”

KAYNAK: https://responsiblestatecraft.org/2022/05/02/these-countries-are-willing-to-risk-us-ire-over-russia-ukraine/

 

Ukrayna’da ABD öfkesini göze alıyorlar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

9 Yorum

 1. 2 hafta önce

  Amerika’nın ikiyüzlü oluşunu bir ölçüde ortaya koymuş. Aslında sadece Amerika değil bütün emperyalist devletler tamamen ikiyüzlüdür. İçimizde bazılarının çok sevdiği çin ve rusya dahil.

  Cevapla
  • 2 hafta önce

   Küçük bir yanlışın var seni küçük sinsi natocu! Senin osmanlı’nda emperyalistti onu unutma! Ordan burdan devşirik getire getire bak Anadolu’nun durumu bugün içler acısı. Çağ artık ittifaklar çağı’na gidiyor… Polonya güzellerinden piç peydahlandırtırılıp İran’la senelerce savaştık. Halbuki İran’la Timur ile dost olunsaydı İngilizler öyle elini kolunu sallaya sallaya Hindistan’a çıkamazdı. O kadar ders alıncak şeyler varken tarihte bugün çıkıp ama rusya çinde hödö hödö yapmak açık ve net söylüyorum namussuzluktur birader!!!

   • 2 hafta önce

    O birader kelimesi lafın gelişi denk geldi.

    • 2 hafta önce

     Senin gibi ağzından pislik akan terbiye yoksunu adamlar zaten biraderim değil düşmanım olur.

     Cevapla
   • 2 hafta önce

    Osmanlı benim değil, NATO’cu da değilim. Ama İran’ın tarih boyunca Türk düşmanı olduğunu, nasıl yüzyıllardır bize çelme attığını bilirim. Bugün de pkk ya o biçim destek oluyor. Türkiye’nin NATO dan çıkmasını bende çok istiyorum. Özellikle senin gibi avrasyacı hayalperest lerin Rusya nın Türkiye ye nasıl baskı yapacağını görmeleri için.

    Cevapla
    • 2 hafta önce

     Rusya’nın sıkıştıracağını düşünüyorsan daha niye Nato’dan çıkaracaksın ki ülkeyi. Ora olmaz bura olmaz? Dereden taş mı toplayıp atacaksın düşmanına :) Senin düşmanlığını yerim ben sinsi herif! Daha sözüm yok size! Bu paçavra kelimeleri burada yayınlatacak kadar ise bu iş :D Kimin kime rezil olacağı belli olmaz düşman! Düşman da şerefli kavramdır hadi göster bakalım anlamını!!!!!

     • 2 hafta önce

      Türkiye’nin illa birilerinin kucağına oturmasını isteyecek kadar zavallı heriflersiniz. Taşıdığın isimden utan. Türk tarihinde çin ve rusyanın yerini iyi öğren ondan sonra Avrasya yalakalığı yap. Kıçınız sıkıştım tam bağımsız Türkiye. Önce tam bağımsızlığın anlamını öğren.

    • 2 hafta önce

     İşte bu kafa Türkiye’yi seçeneksiz bırakmanın, enerjisini boşa harcatmanın bir yöntemi: “İran’ın tarih boyunca Türk düşmanı olduğunu, nasıl yüzyıllardır bize çelme attığını bilirim.” (son 500 yıldır ne çelme atmış anlat da bilelim) İran komşularımız içinde en az savaştığımız, hiçbir sınır problemimizin olmadığı bir ülke. Ama emperyalistler sömürgelerinde iç karışıklık ve düşmanlıklar yarattığı gibi komşular ile olan düşmanlık ve çatışmaları da körüklerler. İran’a şia, Rusya’ya moskof, Yunan’a gavur tohumu, Araplar arkamızdan vurdu filan, Ermeniler zaten ezeli ebedi düşman, cebelleş dur. Elin oğlu 4.000 – 10.000 km öteden gelsin hepimizi bir güzel öpsün. Tabi ki kötü niyetli olana misliyle karşılığı verilmeli, ancak diplomasi, akıl bunun için var.

 2. 2 hafta önce

  günaydın.. bizim emekli komutanlarımız on yıllardır raporluyor..

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!