Ukrayna’da siyah, Rusya’da kedi olmak!

featured

Savaş demek göç demek. İkiz kardeş gibidir bu ikili. Ukrayna’daki savaşla birlikte milyonlar batı sınırına yöneldi. Polonya, Macaristan, Slovakya, Romanya, Moldova Ukraynalı mültecilerin akın ettiği ülkeler oldu.

Çok değil birkaç ay önce “sarı saçlı, mavi gözlü olmayan” sığınmacıların başına gelenler unutulmuş değil. Dövülmek, itilmek, kakılmak ve kovulmak o dönemin sıradan olgularıydı. Hatta, bir seferinde birisi hastanelik edilene dek 3 Hintlinin dövüldüğü bile yansıdı basına.

Bir ton daha koyu tenli Afrikalıların başına gelenlerin de farksız olduğunu kestirmek için çabalamaya gerek yok. Kiev’de öğrenciyken savaştan kaçmak zorunda kalan Nijeryalı bir grup kara derili Polonya’da “ülkenize dönün” sözleriyle uyarılmış.

Kenyalı 24 yaşındaki öğrenci Polonya sınırında Ukraynalılara öncelik verildiğinin saklanmasına bile gerek görülmediğinden söz ediyorsa eğer bir değil birkaç kez düşünmeliyiz.

Bir şekilde Polonya’ya girebilenleri bekleyen bir başka sürpriz otellerde yaşanmış. Otellerin yalnızca “sarı saçlı, mavi gözlü” Ukraynalılar için olduğu acı gerçeği çıkmış koyu tenlilerin karşısına.

https://www.theguardian.com/global-development/2022/mar/02/people-of-colour-fleeing-ukraine-attacked-by-polish-nationalists

Bunları bilince koyu tenlilerin trenlerden, otobüslerden indirilmeleri ve sınıra dek uzun yol yürümeye zorlanmaları haberlerine şaşırmamak gerekiyor.

Ukraynalı göçü Avrupalının “uygar!” yüzünü görmemizi bir kez daha sağladı.

https://www.laprogressive.com/immigration-reform/treat-all-refugees

Vahşi kapitalizm ve onun saldırgan yüzü emperyalizm sergilemekte sakınca görmediği bu çoklu standartla görmek isteyene çok şey anlattı. Batıya uyarlı, kurgulanmış basında az önce özetlediğimiz türden haberlere rastlayabilene aşk olsun!

Hemen her savaşın vazgeçilmezi olan acı, gözyaşı ve kan üçlüsünden aldığı güçle emperyalizm toplum mühendisliği alanındaki başarılarına yeni halkalar eklemekte güçlük çekmiyor.

Irak savaşının ilk gününde öte dünyaya gönderilen onbinlerce kişinin mülteci olmak gibi bir şansları bile olamamıştı. Vahşi Batılının güvenliği (petrolü-çıkarı) söz konusu olunca tüm mızrakların çuvala kolayca sığdırılabildiğini o yıllarda yaşayarak görmüştük.

Ukrayna’da bir aydır yaşanmakta olan savaş Batı’nın çoklu standardını bir kez daha tanımamızın yanı sıra Türkiye’nin de içinde olduğu pek çok ülkede adına basın denen dördüncü gücün sefaletine tanık etmemiz sonucuna yol açtı. Pentagon’un basın organı gibi davranmakta sakınca görmeyen her eğilimden basın kurumunun içine düştüğü yürekler acısı durum bilmem kolayca unutulacak mıdır?

Bu arada, gözümle görmesem inanmayacağım bir habere rastladım. “Uluslararası Kedi Federasyonu Rus kedilerinin yarışmalara katılmasını yasakladı.”

https://www.independent.co.uk/news/world/europe/russian-cats-banned-federation-internationale-feline-b2028508.html

Rus sporcusunu, sanatçısını ve hatta öte dünyaya çoktan göçmüş romancısını, bestecisini yasaklayan insancıl (!) Batılı imgesi kimilerinin gözünde büyürken bir başka ayrıntı çok şey anlatır gibi geldi bana.

Rus sporcular tenisçi Daniil Medvedev ve bisikletçi Aleksander Vlasov şampiyonalarda ve yarışmalarda yer almayı sürdürüyor. Rus kedisiyle bile uğraşabilen ince düşünce onları unutmuş muydu? Onlar için yapılan Rus bayrağının buzlanmasından öteye geçmedi. Nasıl olur diyeceklere anahtar sözcüğü vermem yeterli olacaktır.

PARA!

Medvedev, Vlasov ya da Rublev gibi profesyonel sporcuların Batılı için anlamı Rus olmalarından önce ticari kazanç öznesi olmalarıdır.

İkiyüzlülük nitelemesi az gelir emperyal baronların yaptıklarını tanımlamaya. Çokyüzlülük ya da BİNBİR SURATLILIK çok daha akla yatkın sıfatlardır.

Ukrayna’daki savaşla ilgili olarak sosyal medyada paylaşılan görsellerin önemli çoğunluğunun bu olayla ilgili olmadığı belgeleriyle ortaya konur oldu.

Ukrayna sınırları içinde ve batı komşularında, özellikle de Polonya’da açıkça sergilenen IRKÇI yaklaşımlar bu ülkelerde tırmanan ırkçılığı bilmeyenlerce şaşırtıyla karşılanmış olmalıdır.

Veryansıntv’deki bir yazıda yer alan bilgilere göre Birleşmiş Milletler’de Nazizm’i Kınama amaçlı bir oylamada KARŞI oy kullanan iki ülkenin UKRAYNA ve ABD olduğu; çekimser ülkeler arasında ise, POLONYA, MACARİSTAN, ROMANYA, ÇEKYA, SLOVAKYA gibi Ukrayna komşularının yanı sıra Avrupa’da aklınıza gelebilecek pek çok ülkenin bulunduğu bilindiğinde taşlar yerine oturmuş oluyor.

https://www.veryansintv.com/o-bir-kahraman-mi-zelenskiy-ukraynanin-basina-nasil-gecti/

Emperyalizm uzunca süredir bağlaşıklığını artık saklama gereği duymadığı neo faşist eğilimler kartını şu anda Ukrayna’daki savaşta açıktan oynamaya başlamıştır.

Olayın bu yanı da görülmelidir. Olanı biteni anlamamıza eşsiz yardım sağlayacağı kuşkusuzdur.

Ukrayna’da siyah, Rusya’da kedi olmak!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 ay önce

    Afrikalılara acımak demek ülkenin afrikalılar tarafından yokedilmesini istemek demekdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!