Ukrayna’nın EURO 2020 forması Rusya ile krize neden oldu

featured

Ukrayna, dış siyasette yaşadığı gerginliği yeşil sahalara taşıdı. Ukrayna’nın, üzerinde Rusya’ya bağlanan Kırım’ın dahil olduğu ülke haritası bulunan 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) forması hazırlaması, iki ülke arasında krize neden oldu.

Ukrayna Futbol Federasyonu Başkanı Andriy Pavelko, Facebook’tan yaptığı paylaşımda, EURO 2020’ye özel bir formayla katılacaklarını açıkladı.

Bölünmez vatanın simgesi olarak tüm şehirlerin yer aldığı formanın üzerinde ayrıca “Zafer Ukrayna’nındır” ve “Zafer kahramanlarındır” yazdığını dile getiren Pavelko, Ukrayna’nın tümü adına mücadele edecekleri için, ülke haritasının oyunculara güç vereceğine inandıklarını kaydetti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba da yeni dizaynı çok beğendiğini, formayı protesto edenlere cevap olarak, ulusal sembollerine hakarete müsaade etmeyeceklerini belirtti.

RUSYA’DAN TEPKİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, hazırlanan formanın, Rusya’ya ait Kırım’ı Ukrayna toprağıymış gibi göstererek imkansız bir illüzyon yaratma çabası olduğunu kaydetti.

Zaharova ayrıca, formadaki sloganların da Nazilerin savaş naralarını andırdığını savundu.

2014 yılında Ukrayna’da başlayan iç çatışmalar sonrası Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde yapılan referandum sonucu büyük çoğunluk ülkelerinin Rusya Federasyonu’na bağlanması yönünde oy vermiş ve Kırım, Rusya’ya bağlanmıştı.

Ukrayna’nın EURO 2020 forması Rusya ile krize neden oldu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 sene önce

    Modern futbol dediğin mazlum, namuslu, boyun eğmez vb. ülkeleri ve insanları yola getirmek için kırbaç olarak kullanılmaktadır. Emirlere uyarsan başarıya boğulursun, direnirsen CIS! Bunların rahat rahat bu şekilde davranması Karadeniz bölgesini Amerikan denizi yapma isteği genişliği ile bağlantılıdır. Kafasına göre (Gri renkli dost sahibi olmadan.) bu hareketleri yapmaları durumunda adamın etini kopartırlar. Cengiz Ünder ve Merih Demiral gibi topun hakkını veren milli çocuklar sırf Şehitlerimizi anıp Asker selamı verdiler diye hiç ediliyorlar. Onlardan ala piyasada topçu mu var yani. Kendi payıma halı saha maçı izlerim ama sizin formanızı terletmem.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!