Ülke bu yazışmaları konuşuyor: İç savaş olmadan bu durumdan çıkamayız

featured

Almanya’nın Bavyera eyaletinde, aralarında aşırı sağcıların da bulunduğu Almanya için Alternatif (AfD) partili siyasetçilerin ‘iç savaş’ önerileri yaptığı paylaşımlar ortaya çıktı.

Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD bünyesindeki Bayrischer Rundfunk (BR) kurumunun haberinde, AfD’li siyasetçiler tarafından Telegram’da kurulan “Bavyera Alternatif Haber Grubunda” paylaşılan bazı içeriklere yer verildi.

Habere göre, gruptaki AFD’nin Bavyera’dan bir ilçenin başkanı, 4 Aralık 2020’deki paylaşımında Almanya’yı “muz cumhuriyeti”, ülkedeki sistemi de “kokuşmuş” ve “suç işleyici” olarak niteledi.

Aynı kişi, ülkedeki gidişatın “devrim” olmadan değiştirilemeyeceğini, seçimlerin de “zaten buna yardımcı olmayacağı” şeklinde paylaşımda bulundu.

AFD’nin Bavyera Eyaleti Milletvekili Anne Cyron da buna destek vererek, “İç savaş olmadan bu durumdan çıkamayacağımızı düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

Grupta, İslam ve yabancı düşmanlığı içeren paylaşımların da yapıldığı belirtildi.

Bu arada Avrupa Parlamentosu’ndaki bir AfD milletvekilinin 2018’de cami önüne domuz kafası koymayı önerdiği aktarıldı.

Grupta aralarında 16 Bavyera milletvekili ve 12 Federal Meclis üyesinin de bulunduğu 200’den fazla kişinin yer aldığı belirtildi.

Grubun yöneticilerinden AfD Bavyera Eyalet Başbakanı Stephan Protschka, BR’ye yaptığı açıklamada, farklı görüşlere sahip olmanın özgür, demokratik düzenin parçası olduğunu savundu.

Öte yandan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Steve Alter, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında söz konusu habere ilişkin soru üzerine, devam eden yargı süreci nedeniyle bu konuda açıklama yapmayacağını söyledi.

Almanya iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Dairesi AfD’nin bir bölümünü izlemeye almış, partinin tümünün takip edilmesi konusunda ise yargı süreci devam ediyor.

Ülke bu yazışmaları konuşuyor: İç savaş olmadan bu durumdan çıkamayız

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

6 Yorum

 1. Ögrenilmis caresizlik ve asagilik kompleksi karisimi duygular icerisinde oldugunuz kanisindayim. Hala vahsi avrupa irkciligi ve hristiyan fundamentalizmi ile Türk Milliyetciligi ve muhafazakar türk toplum yapisi arasinda bir benzerlik olamayacagini anlamamakta israr edenlerdensiniz sanirim. Dogu ve bati almanya birligini saglayan, soguk savas döneminin en kazancli ülkesi olan Federal Almanya yi „muz“ cumhuriyeti diye adlandiranlarin cogunlukla eski ve kokusmus dogu alman kültürünün temsilcileri olduklarini unutuyorsunuz. Simdi gidip bir görün, o yikinti dogu almanya simdilerde ne hale gelmis…Avrupanin modern hic bir ülkesinde farki yok. Almanya bu farki büyük ölcüde ülkesinde calistirdigi yabancilara borclu. O soguk savas döneminin en zararli ülkesi ise Türkiyedir…Ülke hala bölücü teröre karsi savas veriyor…Irkci bir ülke olsaydik, sorunlarimizi Almanya gibi, 1945 lerde cözmüs olurduk. Biz Almanya gibi degiliz. Irkci hic degiliz. Kiliselerin kapisina koc yumurtasi da asmiyoruz. En fazla iclerine tertemiz halilar serip ibadet ediyoruz.

  Cevapla
 2. Cekememezlik ve fesat yoktur baska memleketlerde, bizim memlekette oldugu kadar. Simdiden kina stoklamaya baslarsin artik.

  Cevapla
 3. bunlar egemen olursa gurbetçiler artık döner canı memlektlerine

  Cevapla
 4. Bir şunlara bak, bir de bizimkilere

  Cevapla
 5. 1 sene önce

  Habere göre, gruptaki AFD’nin Bavyera’dan bir ilçenin başkanı, 4 Aralık 2020’deki paylaşımında Almanya’yı “muz cumhuriyeti”, ülkedeki sistemi de “kokuşmuş” ve “suç işleyici” olarak niteledi.”

  EVET COK DOGRU söylemis ! Gercek tas kadar sert gül kadar incedir !

  Bu söylem kime BATMIS , merak ettim demeyecegim !

  Türkiye deki durum ve diger ülkelerdeki durum cok mu degisik?
  Hergün kendiniz söylüyorsunuz KOKUSMUSLUGU!

  MHP ASIRI neyci o zaman? iktidarin hemde yanibasinda!
  Bana YUH dedirtmeyin !

  Cevapla
 6. Cem Özdemir vb şureka düşünsün…sonra Türkiye’ye kaçıp Almanya bizi fırına atacaktı der…hoş Türkiye’ye de gelemez bunun gibiler ya..Almanya’dır bu ne yapacağı belli olmaz…Yaşasın, onca soruna rağmen Türkiyem..

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!