Ümit Kocasakal: Tekkedeki amirale ses çıkarmayanlar yaylım ateşine başladı

featured

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni tartışmaya açması sonrası 104 emekli amiralin yaptığı açıklamaya bazı kesimler sert tepki gösterdi. Ümit Kocasakal, ‘Tekkede sarıklı ve cübbeli tuğamiral, irticaya karışmama şartının kaldırılması, madalyalardan Atatürk’ün, bir çok yerden ‘Türk’ ifadesinin çıkarılması, andımızın kaldırılması hususlarında gerekli tepkiyi göstermeyenlerin, burada yaylım ateşine girişmeleri dikkat çekicidir’ dedi.

104 emekli Amiralin Montrö açıklamasına hükümet ve bazı muhalefet partilerinden sert tepki geldi. Açıklamanın “darbeyi” çağrıştırdığını bile iddia edenler oldu.

İsanbul Barosu’nun eski başkanı Prof. Dr. Ümit Kocasakal amirallere karşı yapılan açıklamalara tepki gösterdi.

 İşte Kocasakal’ın sosyal medyadan yaptığı açıklama:

1: Bu ülkeye onurla hizmet etmiş, FETÖ kumpaslarına ve 15 Temmuz darbe girişimine kararlılıkla karşı koymuş 103 emekli amiralimizin, tamamen ifade özgürlüğü kapsamında, üstelik de yol gösterici ve uyarıcı, eleştiri ve saptamalarından,

2:“darbe çağrışımı”, “darbe seviciliği” “ayar” “vesayet”, “5.kol” çıkarmak izahsız bir tutumdur, insafsızlıktır. Bu yaklaşım Türk milletinin vicdanında yer bulmayacaktır.

3: Montrö’nün tartışmaya açılması, sarıklı amiral ve irticai faaliyete karışmış olunmaması şartının kaldırılmasının yaratacağı tehlikeler ile ilgili olarak bir fikir beyanı ve eleştiriden, yapıcı bir uyarıdan ibaret bu açıklamanın neresinde “darbe” veya “vesayet” söz konusudur?

4:Tarikat mensuplarının TSK’ya sızma tehlikesi yok mudur veya önemsiz midir? FETÖ hangi damarı kullanıp beslenmiş, istismar etmiştir? Aynı yolun yine kullanılmayacağının garantisi nedir? FETÖ’den ve sızma yöntemlerinden hiç mi ders alınmamıştır?

5: Tekkede sarıklı ve cübbeli tuğamiral, irticaya karışmama şartının kaldırılması, madalyalardan Atatürk’ün, bir çok yerden “Türk” ifadesinin çıkarılması, andımızın kaldırılması hususlarında gerekli tepkiyi göstermeyenlerin, burada yaylım ateşine girişmeleri dikkat çekicidir.

6: “Gülünç ve zavallılığın göstergesi” olarak nitelenen bir fikir açıklamasına karşı; tamamı emekli olan komutanların, yani sivillerin açıklamasından, mavi vatan savunucularının uyarılarından “darbe çağrışımı” veya “vesayet”çıkarmak (gülünç olmanın da ötesinde) düşündürücüdür.

7: Düşündürücü olan bu açıklamalardaki en doğru belirleme, herkesin haddini ve yerini bilmesi gerektiğidir! “Kimin” “kim” olduğu da güzel bir sorudur!

8: Özellikle son dönemlerde iktidar ve çevresinin; en küçük bir fikir beyanı veya eleştiride dahi, adeta “tehlike anında camı kırınız” tavsiyesinde olduğu gibi bildik “vesayet”, “darbe”, “tek parti” tekerlemelerine sarılması, bunlardan “darbe” veya “vesayet”çıkarmaya soyunması,

9: Bu kavramları sulandırıp, anlamlarını yitirmelerine sebep olmaktadır. Asıl bu şekilde; tüm kurumlara, iktidarın gözü kapalı destekçiliğini yapmayanlara “parmak sallanıp”, “sopa gösterilmekte”, fikir ve ifade hürriyeti baskı ve vesayet altına alınmaktadır.

10:Kimse iktidarın yanlışlarına karşı sessiz kalmak, bunları onaylamak zorunda değildir. Her yurttaş gibi, üstelik FETÖ kumpaslarına bizzat maruz kalmış emekli komutanların da ifade hürriyeti mevcuttur.

11: Dört bir yandan gelen bu yüksek perdeli açıklamalar, Ergenekon ve Balyoz dönemlerinin iklim ve ruh halini çağrıştırmakta, kötü anıları canlandırmaktadır. Nitekim bay “Serok” Ahmet’in, “koroya” desteği ve açıklaması da dikkat çekicidir.

12: Bu arada adeta kabinenin bir “bakanı”, hatta “baş” “bakanı” gibi davranan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanının; “vesayetçiler (!)” e müthiş bir “sertlikle” haddini bildirirken (!) “Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğu” saptaması karşısında;

13: Eşinin dava açtığı yurttaşın beraatine karar veren ve Türk milleti adına karar veren Mahkemeye yönelik “ideolojik körlük”, “örgütsel saik”, “vesayet hevesi” ima ve ifadeleri ile yargıya adeta “had bildirme” ve “parmak sallaması” nın,

14: hukuk devleti ve yargı bağımsızlığı karşısındaki yerini, yürütmenin yargı üzerindeki vesayeti açısından anlamını, “mağdur” olmakla “mağrur” olmak arasındaki farkı açıklaması da faydalı olacaktır.

15:Bu arada adını adeta söylememek için kıvrandığınız, “milletimiz”in, “aziz milletimiz”in adı Türk milletidir! Bunu açıkça söylemek de gereklidir ve iyi bir şeydir! Türk milleti gerçekten de aziz ve büyük bir millettir. Her şeyin farkındadır.

16: İçeriğinde herhangi bir suç unsuru olmadığı açık olan bu bildiriye karşı yönelen üst perdeden tepkiler üzerine, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının vakit geçirmeksizin soruşturma başlatması, bu “hız” ve “kararlılık”, yargının hangi “çağını” yaşadığını da göstermektedir.

Ümit Kocasakal: Tekkedeki amirale ses çıkarmayanlar yaylım ateşine başladı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

7 Yorum

 1. 1 sene önce

  Ne demisler; eceli gelen it camii duvarina isermis. Demek ki birileri gidecegini anladi gitmeden ne yaparsam kar ayagina bu tip densizliker yapiyor, zamaninda nasil ki feto diye uydurduklari ile isbirligi yapip Turkiyeyi bu hale getirdilerse ayni numaralari simdi de deniyorlar. Sokmuyor ama iste artik.

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  Ümit Hoca bize bunlarla gelin

  Cevapla
 3. 1 sene önce

  Ulan şunu çıkarmayın içerden. Yatsın ömür boyu. Boş gezenin boş kalfası

  Cevapla
 4. 1 sene önce

  İçim kan ağlıyor bunları gördükçe. Insanlarla zaman zaman tartıştığımi bu şerefsizlere yer yer savunduğunu hatırladıkça. Meğer kuzu postuna bürünmüş kurtmuslarda uyutmuslar. Yazıklar olsun bana ki bu hainlerin yalanlarinin en azından bir kısmına inandığım ve kimi işleri doğru yaptılar diye savundugum için. Büyük gaflet içine düşmüşüm. Gözümüz açıldı fakat gel gelelim iş işten geçmemiş olsun. Bu akp vevteranesinin ivedilikle yönetimden uzaklaştırılması ve vatan hainliginden yargılanmaları gerekiyor.

  Cevapla
 5. 1 sene önce

  Teşekkürler Ümit hocam…

  Cevapla
 6. 1 sene önce

  kobya cekerek makam sahibi, diploma sahibi olanlar……., hic bir zaman ders cikaracak bilgi ve kabiliyete sahip olamazlar……… adi üzeri derslerine calismis olsalar…………., kobya cekmezler………
  Bunu buraya……. tepeden tirnaga herkesin okumasi icin yaziyorum…… Tutuklanan bu generalleri……… yil 2025-26 yilinda anliyacaklar………evlat acisina kimi yanlarini, kimi dizlerini dövecek….. fakat kafkaslarda…. pisi pisine…kirilan( O vatanina sadik olan askerlerimiz, kimler icin sehit düstü…, bu sorumsuzlardan kackisi yargilandi,… bu kadar hesapsiz, kitapsiz devlet yönetilmez) askerlerimiz gibi…. gidenler geri gelmiyecek….

  Cevapla
 7. 1 sene önce

  Tekkedeki Amiral sonucta MSB’nin yönetiminde bu eylemi gerceklestirmistir.Yargitay üyesi bir ahlaksizin da bu onursuz Amirali elestirenlere namaz üzerinden saldirmasi ise tam anlamiyla ihanetin Yüksek Yargidaki resmidir.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!