Ümit Özdağ’dan adliye önünde ‘Amiraller davası’ açıklaması: FETÖ ruhu yargıda

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Montrö Sözleşmesi'ne sahip çıktıkları duyuruya imza attıkları gerekçesiyle 103 emekli amiral hakkında açılan davaya izleyici olarak katıldı. Ankara Adliyesi önünde açıklama yapan Özdağ, "FETÖ ruhunun değişik şekillerde yargı içerisinde sürdüğünü görüyoruz" dedi.

featured

VERYANSIN TV

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, 103 emekli amiralin ‘Montrö‘ duyurusu üzerine, ‘Devletin güvenliğine veya anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma’ suçunun işlendiği iddiasıyla 12’şer yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davaya ilişkin açıklama yaptı.

Sıhhiye’deki Ankara Adliyesi önünde konuşan Özdağ, yargılamanın Türk tarihine kara bir leke olarak geçeceğini, FETÖ ruhunun yargı içerisinde sürdüğünü söyledi.

Özdağ şunları söyledi:

“Tüm kamuoyunun yakından takip ettiği Amiraller davasında yeni bir aşamaya başlandı. Meselenin özü Türkiye’nin güvenliğinin ve diplomasisinin önemli bir parçası olan Montrö Antlaşması’nın, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından tek taraflı olarak kaldırılabileceğine dair bir siyasetçinin açıklamaları üzerine, bütün hayatlarını Türkiye’nin güvenliği için harcamış 104 amiral bir bildiri yayınlayarak bunun doğru olmadığını, Türkiye’nin güvenliği için bu anlaşmanın devam etmesi gerektiğini tüm kamuoyuyla paylaşmışlar.

Bu bildiri içerisinde TSK yönetmeliğini ve TSK’nın iç işleyişini, bütün adli yapıyı düzenleyen kuralları ihlal ederek, başında takke ile makam aracıyla tarikat evine giden bir amirali de eleştirmişlerdir. İşte bu açıklama bütün demokratik ülkelerde çok normal karşılanması gereken açıklama AK Parti tarafından TSK’ya karşı sürdürülen ve FETÖ ile başlangıçta iş birliğiyle başlatılan saldırılarda yeni bir aşama oluşmuştur.

‘MUHALİF GÖRÜNEN PARTİLER İKTİDARA DESTEK VERDİ’

Ne yazık ki muhalif gibi görülen siyasi partiler de iktidarın TSK’ya ve TSK’nın temsil ettiği ruha yapmış olduğu bu saldırıların karşısında durmamışlar ve aksine destek veren açıklamalar yapmışlardır.’

‘TÜRK TARİHİNE KARA LEKE OLARAK GEÇECEK’

‘Biz Zafer Partisi olarak Türk ordusunun yanındayız. TSK’nın Mustafa Kemal’in ordusu olduğunu ve öyle kalması gerektiğini savunuyoruz. İçeride yapılan yargılanmanın da Türk tarihine kara leke olarak geçeceğini FETÖ’nün kısmen temizlendiğini ama FETÖ ruhunun değişik şekillerde yargı içerisinde varlığını sürdürmeye devam ettiğini de görüyoruz. Bunların hepsi Erdoğan’ın aday olamayacağı Haziran 2023 seçimlerinden sonra değişecek.”

DURUŞMADA NELER OLDU?

Öte yandan, bugün Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam eden Montrö duyurusu davasında savcının esas hakkındaki mütalaasına karşı savunmaların alınmasına devam edildi. Duruşmaya bazı tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı. Zafer Partisi Genel Başkanı Özdağ’ın yanı sıra Zafer Partisi Başkanlık Divanı üyeleri de destek için duruşmada hazır bulundu.

Duruşma, davada yargılanan emekli amirallerden Ahmet Aksoy, Ahmet Şenol, Celal Parlakoğlu, Cemil Şükrü Bozoğlu, Engin Baykal, Mehmet Cemal Üren, Mustafa Baha Eren, Serdar Dülger’in avukatları Ahmet Erdoğan, Ülgün Alp Erdoğan ve Dinç Üner’in mütalaaya karşı savunmalarını yaptı.

‘KABUL EDİLEMEZ VE AĞIR’

Avukat Ahmet Erdoğan, davanın siyasal bir dava olduğuna dikkat çekerek, yargının bağımsızlığına vurgu yaptı. “Açıklamanın iki konusu var, birisi Montrö diğeri de takkeli amiral” diyen Erdoğan, İran ve Suudi Arabistan örnekleri vererek, hiçbir ülkede bir asker üniformasının üstünde böyle bir görüntünün olmadığını söyledi. Montrö konusunda da TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un açıklamalarını hatırlatan Erdoğan, kararname ile anlaşmadan çekilen İstanbul Sözleşmesi sonrası bu açıklamanın yapılmasının toplumda herkes tarafından Montrö’den de çıkılabileceği algısını yarattığını ifade etti.

Avukat Ahmet Erdoğan, emekli amirallere ‘Aksi halde’, ‘Yüce Türk milleti’ kavramları nedeniyle 3 ila 12 yıl hapis istendiğini ve bu kararın kabul edilemez ve çok ağır olduğunu belirtti. Beraatlarını istedi.

Mütalaaya karşı avukatlar savunmalarını yapmaya yarın da devam edecek.

SAVCI 12 AMİRAL İÇİN CEZA İSTEMİŞTİ

Montrö Sözleşmesi ve cübbeli amiralle ilgili yaptıkları açıklama nedeniyle anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşmak suçlamasıyla 103 emekli amiralin yargılandığı davada savcı mütalaasını vermişti. Savcı mütalaasında, sanıklar Alper Çetin Tezeren, Atilla Kezek, Atilla Kıyat, Arif Vehbi Alpman, Ergün Mengi, Işık Biren, İlker GüvenMustafa ÖzbeyNamık Kemal Çalışkan, Osman Metin Açımuz, Ramazan Cem Gürdeniz ve Türker Ertürk’ün ADMEK-2 isimli WhatsApp grubunda söz konusu bildirinin taslağının paylaşılmasından itibaren metnin oluşturulmasına kadar katkı sundukları, altını imzalamayı kabul ettikleri ve yayımlanması için anlaştıklarını iddia etmişti.

Savcı 91 sanığa beraat talep ederken 12 emekli amiral için de ceza istemişti.

Ümit Özdağ’dan adliye önünde ‘Amiraller davası’ açıklaması: FETÖ ruhu yargıda

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 3 ay önce

  muhalefet nasıl yapılır sarı muhalefet görsün. Zaten muhalefet muhalefetliğini yapsaydı Erdoğan 21 yıldır iktidar da kalmazdı.

 2. 3 ay önce

  Kılıçdaroğlu 2002 de olmuş tecavüz rezaleti için adalet bakanlığına yürüyor ama Atatürkçü milli ve vatansever subaylar konusunda tık yok.

 3. 3 ay önce

  İşte politika ve devlet adamlığı budur.

 4. 3 ay önce

  sana helal olsun umit hocam

 5. 3 ay önce

  Diger liderler nerede?

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!