Ümit Özdağ’dan İliç açıklaması… ‘Kim izin verdi?’

Daha önce İliç'e giderek çevreye zehir saçan altın madenini yerinde inceleyen Ümit Özdağ, siyanür sızıntısı sonrası faaliyetlerine ara verilen madenin yeniden açılmasına tepki gösterdi.

featured

Erzincan’ın İliç ilçesinde Anagold Madencilik’e ait maden sahasında siyanür sızıntısı yaşanmış ve şirkete 16,4 milyon lira para cezası kesilmişti.

21 Haziran 2022’de faaliyetine son verilen Anagold Madencilik, 3 ay sonra yeniden açıldı.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Erzincan İliç’teki siyanür faciasına ilişkin yeni açıklamalarda bulundu.

İlk kez Veryansın TV’nin gündeme getirdiği siyanür sızıntısına değinen Özdağ, “Ülkemizin su ve toprak kaynakları, hele hele insanları değersiz değildir. Madeni gerekli tedbirleri almadan, ceza yediği ve kapatılma gerekçesi olan konularda iyileştirmelere gitmeden kim üretime başlama izni vermiştir?” dedi.

Özdağ’ın açıklamasından satır başları:

‘’İliç’ten habersiz İstanbul’da zaman zaman rektörlük, çoğu zaman da ekranlarda siyasi yorumculuk, bir gazetede de köşe yazarlığı yapan Prof. Yaşar Hacısalihoğlu’nun yazısının ardından aylar önce kapatılan ve cezai işlem uygulanan altın madeninin bugün itibariyle faaliyetine başlatıldığını öğrenmiş bulunuyorum. 24 Haziran 2022 tarihinde Anagold firmasına ait Çöpler Köyü altın madeni önüne kadar gitmiş ve devasa siyanür havuzu yakınında basın açıklaması yapmıştım. Söz konusu maden, üç Erzincan nüfusunun su ihtiyacını karşılayacak suyu Fırat’tan alıyor ve madende kullandıktan sonra atık suyu Fırat nehrine geri bırakıyor. Öte yandan siyanür tatbik edilmiş toprağın biriktirildiği bir dağ büyüklüğündeki pasadan yer altına zehirli atıklar sızıyor. Şirket yeni ve kapsamlı bir ÇED raporu hazırlamadan 200 futbol sahası büyüklüğündeki siyanür havuzunu 600 futbol sahası büyüklüğüne çıkarmak için çalışmalar yapıyor. Bu yetmezmiş gibi siyanür borusu 21 Haziran 2022 gecesi patlıyor 3 saat boyunca doğaya akıyor.

Ülkemizin su ve toprak kaynakları, hele hele insanları değersiz değildir. Madeni gerekli tedbirleri almadan, ceza yediği ve kapatılma gerekçesi olan konularda iyileştirmelere gitmeden kim üretime başlama izni vermiştir? Çevre Bakanlığı denetim yapmış mıdır? Enerji Bakanlığı gerekli denetimleri yapmış mıdır? Valilik Gerekli denetimleri yapmış mıdır? Bugün keyfi bir kararla üretime başlatılmak istenilen madende siyanür borularının çalışmadığını öğrendik. Demek ki ilgili kuruluşlar gerekli denetimleri yapmamış.

Biz çevre etki değerlendirmelerinin bütün dünyada olduğu gibi kapsamlı ve bağımsız bilim kurullarınca hazırlanmasını; sosyal, çevresel, yönetsel olmasını talep ediyoruz. Uydurma denetim ve sahibinin sesi ÇED raporları ile su ve toprak kaynaklarımızı, insanımızın sağlığını tehdit eden bu uygulamalardan iktidar sorumludur. Ülkemizin madenlerinin sömürülmesi ve çevrenin kirletilesine karşıyız. İktidarımızda bütün sorumlulardan hesap soracağız. Bu konuda başta Erzincan Valiliği ve ilgili Bakanlıkları göreve davet ediyoruz.’’ diye sözlerini sonlandırdı.”

Ümit Özdağ’dan İliç açıklaması… ‘Kim izin verdi?’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!