UNESCO'nun 2021’i Yunus Emre Yılı ilanı

UNESCO'nun 2021’i Yunus Emre Yılı ilanı

“Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü” 2021 UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri arasına alındı.

Yunus Emre, Türkistan’da Hoca Ahmet Yesevi, Anadolu’da Tapduk Emre ve Hacı Bektaş Veli çizgisinde yani millî bir çizgide eserler ortaya koyarken benimsediği “yetmiş iki millete bir göz ile bakmak” ilkesiyle UNESCO’nun temel değerlerini oluşturan barış ve hoşgörü ilkelerine sekiz asır öncesinden sahip olan evrensel bir kişi ve kimlik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yunus Emre’nin şiirlerindeki insan ve doğa sevgisi, hoşgörü, barış ve kardeşlik duyguları ve düşüncelerini yüzyıllar boyunca pek çok dilde ve kültürde kabul görüp yayılmış olması seveniyle UNESCO, 1991 yılında 750. Doğum Yıl Dönümü’nü kutlamış, şimdi de 2021 yılında 700. Vefat Yıl Dönümü’nde de anmaktadır. 

UNESCO’da hem doğum hem de vefat yıl dönümlerinde anılan kişi sayısının azlığı dikkate alınırsa, Yunus Emre’nin evrensel değeri ve bu değerin gördüğü kabul daha iyi görülmektedir.

UNESCO, Türkiye Millî Komisyonu tarafından hazırlanan ve Azerbaycan,  Bosna-Hersek, Kuzey Makedonya ve Özbekistan tarafından ortak sunulan  “Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü”ne ilişkin dosya uluslararası toplumda büyük bir destekle karşılanmıştır. 

UNESCO Yürütme Kurulu’nun 3-17 Nisan 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen 206. Oturumunda görüşülerek adaylık başvuru dosyası  kabul edilmiştir. Sonuçta UNESCO 40. Genel Konferansının 14 Kasım 2019 tarihli toplantısında ise “Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü” 2021 UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri arasına alınmasına oybirliği ile karar verilmiştir.  

Yunus Emre aynı zamanda eserlerinde bilgi ve öğrenmenin önemini sıklıkla vurgulamaktadır. “İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir/ Sen kendini bilmezsin ya nice okumaktır./ Okumaktan mana ne kişi hakkı bilmektir.” gibi şiirleri ile UNESCO’nun nitelikli eğitim hedefi arasında geçmişe dair evrensel ilişki kurulmaktadır.

Bu nedenlerden dolayı UNESCO Yunus Emre’nin ölümünün 700. yılında, 2021 Yılını Anma Programları arasına alıp bütün dünyada “Yunus Emre Yılı” ilan etmesiyle Yunus Emre Türbesi’nin bulunduğu Eskişehir’in Mihalıççık İlçesi’nde eski (Yunus Emre Beldesi’nde) bulunan Sarıköy’de, her yıl 6 Mayıs’ta, geleneksel olarak yapılan anma etkinliklerinin bundan sonra ulusal ve uluslararası katılımlarla yapılmasıyla  Yunus Emre’nin hak ettiği evrensel boyuta taşınması sağlanmış olacaktır.