Üniversite şenliğinde Suriyeliler ÖSO bayraklı masa açtı

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde (AYBÜ) 2022 Bilim, Kültür, Sanat ve Spor Şenlikleri’nde bir grup ÖSO (Özgür Suriye Ordusu) bayraklı masa açtı.

featured

Suriye yönetimine karşı silahlı isyan eden hükümetin açıkça destek verdiği ÖSO, bayraklarıyla Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Bilim, Kültür, Sanat ve Spor Şenlikleri’nde üç gün boyunca stant açtı. ÖSO bayrağı bunun yanı sıra üniversitenin şenlik tanıtım afişinde de yer aldı.

Cumhuriyet’in haberine  göre, AYBÜ öğrencisi T. A., görüntülere ilişkin “Rektör Prof. Dr. İbrahim Aydınlı şenlikte yer alan tüm stantları ziyaret etmiştir. ÖSO’nun stant açtığından Aydınlı haberdardı. ‘Görmedim’ diyemez. Rektör ya ÖSO bayrağının ne olduğunu bilmiyordu ya da izin verdi. Rektör’ün izni olmadan şenlikte stant açılamaz” dedi.

ADD’DEN TEPKİ

Atatürkçü Düşünçe Derneği’nden yapılan açıklamada ÖSO’nun bayrak açmasına tepki gösterildi. Yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 2022 Bilim, Kültür, Sanat ve Spor Şenlikleri’nde bir grubun Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bayraklı stant açması kabulü olanaksız bir skandaldır.

Suriye ile ilişkilerimizden bağımsız olarak, Birleşmiş Milletlerce tanınan Suriye Merkezi Hükümeti’nin terör örgütü olarak kabul ettiği ÖSO adlı bu cihatçı oluşumun faaliyetlerine, “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” şiarı ile kurulmuş, laik ve demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin bir üniversitesi olanak sağlayamaz, sağlamamalıdır.

AKP iktidarının ÖSO ile ilişkileri bilinmekte ise de; SADAT’tan ASSAM’a, emperyalizm taşeronu dinci yapılanmalardan doğrudan CIA güdümlü cemaatlere kadar bir dizi laik cumhuriyet düşmanı oldukları ve Türkiye Cumhuriyeti’ni teokratik bir devlete dönüştürme amaçları kendi ifadeleri ile sabit yapılar ve PKK türü terör örgütleri ile benzer söylem, eylem, yöntem ve hedefleri olan bu tür oluşumlara alan açılmasının büyük sorunlar yaratacağı bilinmelidir.

Kaldı ki; ülkemize doluşmuş milyonlarca Suriyeli sığınmacının(!) ne kadarının bu örgütle ilişkide olduğu, hangi merkezler tarafından, hangi amaçlarla kullanılabilecekleri de ayrı ve yanıt bekleyen çok önemli bir soru olarak ortada durmaktadır.

Atatürkçü Düşünce Derneği; YÖK’ü, bütün stantları ziyaret ettiği ve izni olmadan stant açılmasının mümkün olmadığı bilinen Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü İbrahim Aydınlı ve diğer sorumlular hakkında gerekeni yapmaya, devlet yetkililerini de demografik yapımızı, ulusal bütünlüğümüzü, Laik Cumhuriyetimizi ve Üniter Ulus Devletimizi ödünsüz koruma sorumluluklarına uygun davranmaya davet etmeyi görevi saymaktadır.”

Üniversite şenliğinde Suriyeliler ÖSO bayraklı masa açtı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!