Üniversitelerde yüzde 25 imam hatipli hedefi

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 'Ortaokul ve lisede okuyanların yüzde 15’i değil de yüzde 25’i imam hatipte okusun da ondan sonra üniversitelere gitsin istiyoruz. Bunun faydasını yaşıyoruz şu anda' dedi.

Üniversitelerde yüzde 25 imam hatipli hedefi

Önder İmam Hatipliler Derneği’nin Youtube’taki Ramazan Bayramı özel programına katılan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, imam hatip okulları hakkında da değerlendirmede bulundu. Erbaş, imam hatip okullarından mezun olanların hepsinin ilahiyat fakültelerine gitmeyeceğini bildiklerini kaydederek, şunları söyledi:

“Ortaokul ve lisede okuyanların yüzde 15’i değil de yüzde 25’i imam hatipte okusun da ondan sonra üniversitelere gitsin istiyoruz. Bunun faydasını yaşıyoruz şu anda. Ülkemiz imam hatip neslinin gayretleriyle bugünleri yaşıyor… Rabbim 600 bin imam hatip öğrencisinden 60 bin imam hatip öğrencisine düştüğümüz günleri unutturmasın. 60 binden de 1.5 milyona çıkışının şükrünü eda etmeyi bizlere nasip eylesin.”

‘EY DÜŞMANIM…’

Erbaş, Ankara Barosu ile yaptığı eşcinsel tartışması hakkında dikkat çeken açıklamada bulundu. Diyanet’e yönelik “saldırıda” bulunulduğunu söyleyen Erbaş, Necip Fazıl Kısakürek’in “Ey düşmanım, sen benim ışığım ve hızımsın. Gündüz geceye muhtaç, bana da sen lazımsın” sözlerine atıfta bulundu ve “Bu saldırılardan Diyanet güçlenerek çıkıyor. Demek ki teşkilatımız onları rahatsız edecek bir şeyler yapıyor ki yıpratmaya çalışıyorlar. Onlar yıpratmaya çalıştıkça da teşkilatımız daha güçleniyor ve kuvvetleniyor” dedi.