Üniversiteye girişi yasaklanan Afgan kadınlar sokaklarda

Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban, kadınlar için uyguladığı üniversite yasağı dünya kamuoyunda büyük yankı uyandırırken, Afgan kadınlar tarafından protesto ediliyor.

featured

Afganistan’da silahlı saldırılar sonrası ülkenin kontrolünü ele geçiren ve sonrasında hükümet kurduğunu duyuran radikal İslamcı Taliban uyguladığı kararlarla Afgan kadınların hayatlarını kısıtlamaya devam ediyor.

Taliban, Afganistan’daki kadınların özel ve devlet üniversitelerine girmelerinin bir sonraki duyuruya kadar yasaklamış; Taliban yönetiminin Yüksek Öğrenim Bakanı Neda Mohammad Nadeem ise kararı savunarak “Türkiye ve Suudi Arabistan gibi değil, saf İslam istiyoruz” demişti.

AFGAN KADINLARDAN HERAT SOKAKLARINDA ‘KORKAK’ SESLERİ

Skandal karar, tüm dünyada tepki çekerken Afgan kadınlar, kendilerine hayatı zindan eden Taliban’a tepki göstermek için sokaklara döküldü.

Herat sokaklarında tek ses olan kadınlar, Taliban’a ‘korkak’ diyerek seslendi. Kadınlara tazyikli suyla müdahale edildi.

KADINLAR TEK SES OLDU: EĞİTİM BİZİM İNSAN HAKKIMIZ

Eğitim haklarını savunmak için sokaklara dökülen kadınlar, Herat şehrinde yaptıkları protestoda “Eğitim bizim insan hakkımız” sloganları attı.

ERKEK ÖĞRENCİLER SINIFLARINI TERK ETTİ

Erkek öğrenciler ise kız öğrencilere getirilen bu yasağı sınıflarını terk ederek protesto etti. Erkek öğrencilerin dövülüp vurulduğu belirtildi.

thumbnail
İlişkili Haber

Afganistan’da Taliban zulmü! Üniversite yasağını protesto eden kadınları kırbaçladılar

Üniversiteye girişi yasaklanan Afgan kadınlar sokaklarda

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!