Üniversiteyi kazanan 105 bin öğrenci kayıt yaptırmadı

Kazanmalarına rağmen bölümlerine kayıt yaptırmayan öğrencilerin 15 bini İstanbul'dan. Aralarında ODTÜ, Boğaziçi gibi en iyi üniversiteleri kazananlar da var.

featured

Kira, barınma, beslenme sorunundan 15 bin 92’si İstanbul’da olmak üzere üniversite kazanan 105 bin 772 öğrenci okuluna kayıt yaptırmadı. ODTÜ ve Boğaziçi’ni kazanan 47 öğrenci de üniversite hayalinden vazgeçti.

Sözcü’den Sultan Uçar’ın haberine göre; eğitim uzmanı Salim Ünsal şöyle konuştu:

“Üniversite kazanan 105 bin 772 öğrenci, barınma, kira, beslenme, öğrenim gideri ve bazı vakıf üniversitelerindeki yüksek zamlar nedeniyle, kayıt yaptırmadı. Antalya, Muğla, Aydın gibi turizm şehirlerinde maliyet nedeniyle okumaktan vazgeçtiler. Akdeniz Üniversitesi’ni kazanan 14 bin 92 öğrenciden 1608’i kayıt olmadı. Batıda, ekonomik koşullar, Doğu ve Güneydoğu’da sosyolojik sebepler etkiledi. Yazılım, yapay zeka mühendisliği, tıp, hukuk, öğretmenlik gibi bölümler boş. ODTÜ, Boğaziçi gibi en iyi üniversiteleri kazanıp, kayıt olmayanlar var. Ek yerleştirmede, boş kontenjanlar büyük ölçüde azalsa da, sıralı bölümlerde çok değişiklik beklemiyoruz.”

Üniversiteyi kazanan 105 bin öğrenci kayıt yaptırmadı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 hafta önce

    Ah yazik ki ne yazik! Onca emek ve egitim hakkini kullanamanyan binlerce akilli genc. Ulkemizin gelecegi bir kez daha felakete ugradi.. Ve o cocuklrin ve ailelerin yasadigi uzuntu tahmin bile edilemez….. buna sebep olanlara kahr ediyorlardir, ben de ediyorum!!!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!