Ürdün’de İHA saldırısı: 3 ABD askeri öldü

Ürdün'de ABD güçlerine yapılan insansız hava aracı saldırısında 3 ABD askeri öldü. Ürdün hükümeti tarafından yapılan açıklamada ise, saldırının ülke topraklarında değil Suriye sınırındaki Tenef Üssü'nde gerçekleştiği belirtildi. Pentagon'dan yapılan açıklamada ise saldırının "İran destekli" olduğu ve "karşılık verileceği" ifade edilirken, Irak'ta İslami Direniş örgütü, saldırıyı kendilerinin gerçekleştirdiğini öne sürdü.

featured

Ürdün’ün kuzeydoğusunda, Suriye sınırına yakın konuşlanmış ABD güçlerine yönelik insansız hava aracıyla (İHA) düzenlenen saldırıda 3 ABD askerinin öldüğü bildirildi.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada ABD Başkanı Joe Biden, “Dün gece, Ürdün’ün kuzeydoğusunda, Suriye sınırı yakınında konuşlanmış güçlerimize düzenlenen insansız hava aracı saldırısında 3 ABD askeri öldürüldü, çok sayıda da yaralı var.” ifadesini paylaştı.

Biden, saldırıyla ilgili bilgileri hala toplamaya devam ettiklerini kaydederek, “Bunun Suriye ve Irak’ta faaliyet gösteren İran destekli radikal militan gruplar tarafından gerçekleştirildiğini biliyoruz.” ifadesini kullandı.

Saldırının sorumlularından, ABD’nin seçeceği zaman ve şekilde hesap sorulacağını belirten Biden, bu savaşta mücadeleye devam edeceklerini kaydetti.

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) tarafından yapılan yazılı açıklamada da Ürdün’ün kuzeydoğusunda tek yönlü yapılan insansız hava aracı saldırısı sonucu 3 ABD askerinin öldüğü, 25 kişinin de yaralandığı belirtildi.

ÜRDÜN’DEN AÇIKLAMA

Ürdün hükümeti, saldırının ülke topraklarında değil Suriye sınırındaki Tenef Üssü’nde gerçekleştiğini duyurdu.

Ürdün hükümet sözcüsü Muhenned Mubaydin, El-Memleke TV’ye saldırıyla ilgili açıklamada bulundu.

Mubaydin, ABD güçlerine yönelik saldırının Ürdün topraklarında değil Suriye sınırı yakınlarında gerçekleştiğini ve Tenef Üssü’nün hedef alındığını bildirdi.

ABD askerlerinin konuşlandığı Tenef Üssü, Suriye-Irak-Ürdün üçgeninde yer alıyor.

ABD’nin açıklamasında ise saldırının Ürdün’ün kuzeydoğusunda, Ürdün topraklarında gerçekleştiği bildirilmişti.

IRAK’TA İSLAMİ DİRENİŞ ÜSTLENDİ

Irak’ta Şii milis yapıların yer aldığı “Irak’ta İslami Direniş” grubu, saldırıyı kendilerinin düzenlediğini öne sürdü.

Irak’ta İslami Direniş grubu, yazılı açıklama yaparak, sabaha karşı İHA’lar ile Suriye’deki eş-Şeddadi, Rukban ve Tenef üslerine saldırı düzenlediklerini iddia etti.

Açıklamada grubun ayrıca İsrail’deki Zevulun Denizcilik Tesisi’ne de eşzamanlı saldırı gerçekleştirdiği ileri sürüldü.

PENTAGON: KARŞILIK VERECEĞİZ

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, saldırıya ilişkin, “ABD güçlerine yönelik saldırılardan İran destekli milisler sorumlu ve biz de kendi seçtiğimiz zaman ve yerde karşılık vereceğiz.” ifadesini kullandı.

Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamaya göre Austin, Ürdün’ün kuzeydoğusunda, Suriye sınırına yakın bölgede görevlendirilen ABD ve Koalisyon güçlerine dün gece düzenlenen saldırıda 3 ABD askerinin ölmesi ve diğer Amerikan askerlerinin yaralanmasının kendisini öfkelendirdiğini ve derinden üzdüğünü belirtti.

Bakan Austin, “ABD güçlerine yönelik saldırılardan İran destekli milisler sorumlu ve biz de kendi seçtiğimiz zaman ve yerde karşılık vereceğiz.” açıklamasında bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden ile kendisinin, Amerikan kuvvetlerine yönelik saldırılara tolerans göstermeyeceğini belirten Austin, “ABD’yi, birliklerimizi ve çıkarlarımızı savunmak için gerekli tüm adımları atacağız.” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden, yaptığı yazılı açıklamada, ABD’nin Ürdün-Suriye sınırındaki askeri üssüne tek yönlü insansız hava aracı ile gerçekleştirilen saldırıda 3 ABD askerinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu. ABD Merkez Kuvvetleri Komutanlığı (CENTCOM) da saldırıda ayrıca 25 kişinin yaralandığını bildirmişti.

Ürdün hükümeti ise ABD kuvvetlerine yönelik saldırının ülke topraklarında değil Suriye sınırındaki Tenef Üssü’nde gerçekleştiğini duyurmuştu.

BIDEN’DAN YENİ AÇIKLAMA

ABD Başkanı Joe Biden, saldırıya ilişkin, “Dün gece Orta Doğu’da zor bir gün geçirdik.” dedi.

Biden, çeşitli etkinliklere katılmak için gittiği Güney Carolina’da gazetecilere açıklamada bulundu.

ABD’nin Ürdün-Suriye sınırındaki askeri üssüne yapılan insansız hava aracı (İHA) saldırısı ve 3 ABD askerinin hayatını kaybetmesi üzerine Biden, “Dün gece Orta Doğu’da zor bir gün geçirdik.” ifadesini kullandı.

Biden, saldırıda “Üç cesur ruhu kaybettik” diyerek, kısa bir sessizlikten sonra “cevap vereceğiz.” diye konuştu.(AA)

Ürdün’de İHA saldırısı: 3 ABD askeri öldü

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. 29 Ocak 2024, 00:18

    Muhtemelen kendisi yağmıştır. Sonuçta bu ülkenin adı Amerika, yönetici ise Biden. Bölge ülkeleri yaptılarsa onları yadırgamam. Bahçene ilişen hırsızı neden kovmayasın? Oldukça hukuki bir tavır.

  2. 28 Ocak 2024, 22:55

    Ne ariyormus amerikan askeri oralarda? Hepimiz biliyoruz ne aradigini. Kendi sinirlarini korumayip ortadoguyu karsitiran amerika sonunda kendi kazdigi kuyuya düstü. Teksasin ve Teksasli özgürlük savascilarinin yanindayiz. Türkiye silah mühimmat ne gerekiyorsa her türlü destegi saglamali ayni amerikali serefsizlerin irkci ve fasist pkk ya yaptiklari gibi..

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!