Valilik merkezi değil İlim Yayma kampı!

Elazığ Valiliği’ne bağlı İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezi, İlim Yayma Cemiyeti’nin kamp alanına dönüştü. Cemiyet, küçük yaştaki çocukların katıldığı “yaz okulu” etkinliklerinden bazılarını kamu eliyle yapıyor.

featured

ERAY ÇELEBİ/ VERYANSIN TV

Kamu kaynakları kullanılarak yapılan ancak sık sık AKP’li yetkililerin ağırlanmasıyla kamuoyunda tepki çeken Elazığ Valiliği’ne bağlı İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezi bu kez İlim Yayma Cemiyeti ile gündemde…

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı Merkez’de, Cemiyet üyelerinin küçük yaş grubundaki çocuklarına drone kullanma, robotik kodlama, 3D yazıcı, at biniciliği, okçuluk ve tarım gibi eğitimler veriliyor.

Cemiyet’in “Kuran-ı Kerim, inanç esasları ve değerler eğitimi” verdiği “yaz okulu”ndaki sosyal etkinlikler için Valiliğe bağlı İpek Yolu Merkezi kullanılıyor.

Veryansın Tv’nin edindiği bilgilere göre söz konusu eğitimler Haziran ve Temmuz aylarında 8 ayrı günde yapıldı.

BEŞTEPE’Yİ DEVREYE SOKTULAR

Cemiyet’in Merkez yetkililerine ulaştığı, ancak yetkililerin eğitimlerin 7 ila 15 yaş aralığındaki çocuklara uygun olmadığını söylediği, ancak buna rağmen Cemiyet’in Valilik ve Beştepe’yi “devreye sokarak” etkinlikleri yaptırdığı belirtildi.

Valiliğe bağlı İpek Yolu Merkezi’nde aynı zamanda İmam Hatip Lisesi ve İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri sık sık etkinlik düzenliyor.


İmam Efendi Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri ile AKP Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ 

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın din görevlilerine verdiği eğitimler ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın kurduğu TÜGVA’nın etkinliklerinin de Merkez’de yapılması göze çarpıyor.


TÜGVA Elazığ Şubesi’ne kayıtlı öğrenciler

İLİM YAYMA’YA ‘EVET’, ONLARA RET

TÜGVA, Diyanet ve İlim Yaymacılara kapılarını açan Merkez’e Elazığ ve çevre illerdeki bazı kurumların eğitimlerden faydalanmak için başvurduğu, ancak kabul edilmediği gelen bilgiler arasında.

İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezi Valiliğe bağlı olsa da gayri resmi AKP’li isimlerin kurucu olduğu İpek Yolu Vakfı tarafından yönetiliyor. Vakıf yetkilisi AKP Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta’nın danışmanı Hakan Karabulut kendisini Merkez’in “Genel Koordinatörü” olarak tanıtıyor.


AKP Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta’nın danışmanı Hakan Karabulut

AKP’nin Valilik kurumunu parti faaliyetleri için kullanması, Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP’nin tepkisini çekmişti.

NE OLMUŞTU?

Merkez’de görevli çalışanların koordinasyon için kurduğu WhatsApp grubunda; çalışanlara yemek, çay, kahve verilmeyeceği, çay içmek isteyen çalışanların karton bardakları kullanmayacağını, çay içmek isteyenlerin çay ve şekerini kendisinin alacağı belirtilmişti.

Karara, Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP’den tepki gelmiş, MHP İl Genel Meclis Üyesi Osman Dilek“Kamu eliyle yapılan bir merkezde kurulan bir vakfın aracılığıyla bazı insanlar hükümdarlık kuruyor” ifadelerini kullanmıştı.

ABD’NİN ‘KOMÜNİZMLE MÜCADELE’ KURULUŞLARINDAN

İlim Yayma Cemiyeti 17 Ekim 1951 günü ‘Milli ve manevi değerleri korumak’ iddiasıyla İstanbul’da kuruldu. Cemiyetin en önemli amaçlarından birisi İmam Hatip Okulları açtırmak ve buralarda okuyan öğrencilere burslar vermek. AKP döneminde “Kamu Yararını Gözeten Dernek” statüsü kazandı. Cumhurbaşkanlığı tarafından ‘Üstün Hizmet Plaketi’ verildi. İlim Yayma Cemiyeti’nin ön ayağının Komünizmle Mücadele Derneği olduğu belirtiliyor. FETÖ lideri Fetullah Gülen de Erzurum’da Komünizmle Mücadele Derneği’nin kurucuları arasında yer almıştı.

thumbnail
İlişkili Haber

İlim Yayma Vakfı’ndan büyükelçiliğe

CIA BELGELERİNDE İLİM YAYMA CEMİYETİ

Cemiyet ayrıca CIA’nın 10 Kasım 1953 tarihli raporunda şöyle anlatılıyor:

“İlim Yayma Cemiyeti, Arap Gizli Servisi’nin gizli adı olup, amacı, Arapçanın konuşulması ve yazılmasının yasak olduğu tüm ülkelerde, imamları ve vaizleri eğitmek için gizli okullar kurarak, bu okulları fonlamaktır.”

KAMU KAYNAKLARINI EMİYORLAR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İlim Yayma Vakfı arasında 2018 yılında yapılan protokol ile Eyüp’te daha önce İSKİ’nin kullandığı Silahtarağa Caddesi’ndeki 7 katlı bina, Vakfa verilmiş ve cemaatin yurdu olmuştu.

2014 yılında Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, birisi yurt diğeri de eğitim merkezi yapılmak üzere iki taşınmazı İlim Yayma Cemiyeti ve İlim Yayma Vakfı’na 25 yıllığına bedelsiz vermişti.

İlim Yayma Cemiyeti’nin Türkiye genelinde ortaöğretim ve yükseköğretim yurdu olarak hizmet veren 150’den fazla yurdu, yurtlarda on binlerce öğrenci bulunuyor.

thumbnail
İlişkili Haber

İlim Yaymacılar da listede… Bilal Erdoğan’ın vakıflarına AB hibesi yağdı

thumbnail
İlişkili Haber

Erdoğan ve İmamoğlu’nun yolunun kesiştiği cemiyet: İlim Yayma Cemiyeti

Valilik merkezi değil İlim Yayma kampı!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 26 Temmuz 2022, 10:06

    Erdoğan ve İmamoğlu’nun yolu kesişti de Doğu Perinçek’in yolu kesişmedi mi İlim Yayma Cemiyeti ile? Hem de TGB’yi kullanarak Bilal Erdoğan’la poz vermediler mi? Ötekiler de dâhil hepsi bir çuvala.

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!