Vergiler, zamlar yağarken ‘bahar havası’ gören ‘muhalif’!

Seçimlerden önce, "Erdoğan kazanırsa yumuşak bir liderlik yapacak" iddiasında bulunan Abdullah Gül övgücüsü Levent Gültekin o sözlerini tekrar hatırlattı. Merkez Bankası atamalarını değerlendirirken "sosyal medyada bahar havası var" iddiasında bulundu.

featured

Abdullah Gül’e yakınlığıyla bilinen sözde muhalif Levent Gültekin, Merkez Bankası’ndaki atamaları alkışladı.

Sosyal medya hesabından daha önce yaptığı bir paylaşımı hatırlatan Gültekin, “İki ay önce ‘Erdoğan eğer kazanırsa bence daha yumuşak (rasyonel) bir politika izleyecek’ dediğimde bir çok kimse beni çok ağır eleştirmişti. Bugün sosyal medyada bir bahar havası var. Bu gidişat sorunları ne kader çözer bilmiyorum ama bunun emareleri seçimden önce belliydi ve benim de dikkat çektiğim bu durumdu” ifadelerini kullandı.


Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turuna yaklaşık 9 gün kala, gazeteci Levent Gültekin’den Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’la ilgili tepki çeken bir yorum gelmişti.

Gültekin, Medyascope TV’de katıldığı programda, “Erdoğan’ın bütün miting konuşmalarını dinledim. Erdoğan’ın yeni dönemde daha yumuşak bir liderlik pozisyonuna geçeceği izlenimini aldım” demişti.

Erdoğan’ın konuşmaları sırasında gözlerini, mimiklerini ve tavırlarını dikkatle incelediğini söyleyen Gültekin, “Başka bir yöne doğru yönelmiş Tayyip Bey. AK Parti’nin cumhurbaşkanı olmaktansa Türkiye’nin liderliğine oynuyor. Toplumun bütün kesimlerine hitap edeceğe benziyor” iddiasında bulunmuştu.

Gültekin, bu görüşünü AKP’ye yakın kaynaklara sorduğunu ve onların da “Bizim de böyle bir beklentimiz var. Böyle bir plan var” dediğini söylemişti.

BİRİ YEĞEN, DİĞERİ SARAY KONTENJANINDAN

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na gece yarısı yapılan görevden alma ve atamalar dikkat çekmişti. Başkan yardımcıları Emrah Şener, Taha Çakmak ve Mustafa Duman görevden alındı. Başkan yardımcılıklarına Osman Cevdet Akçay, Fatih Karahan ve Hatice Karahan getirildi.

Fatih Karahan, eski AKP Milletvekili ve Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan’ın yeğeni olduğu öğrenildi. Hatice Karahan ise Saray’dan gelen bir isim. Karahan, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı görevindeydi.

ALKIŞLAYAN ‘MUHALİFLER’

Atama kararları üzerine bazı “muhalif” yazar ve Murat Muratoğlu ile Özgür Demirtaş gibi ekonomistler, atamaları alkışla karşılamış ve “liyakatli atamalar” yapıldığını öne sürmüştü.

Yorumlara tepki gösterenler de vardı. Ekonomist Prof. Dr. Erinç Yeldan, sosyal medyadan “Yaratılan bu ‘liyakat’a dayalı pembe umut tablosuna’ karşı ana soruyu anımsatmak zorundayım. Kim için liyakat? Enflasyonun resmi öngörüsünün %58 olduğu, emekli maaşlarının dondurulduğu, emeğin asgari ücretlileştirildiği ortamda liyakat kim için?” dedi.

KÜRESEL PARA SATICILARININ YANINDALAR

Veryansın Tv yazarı Ahmet Müfit de “Dün açıklanan Enflasyon Raporu ve Başkan Yardımcılıklarına yapılan atamalarla, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası piyasanın yani küresel para satıcılarının yanında, bağımsız ekonominin dolayısıyla ulusal bağımsızlığın ise karşısında konumlanmıştır.” yorumunda bulundu.

‘PİNOCHET ŞİLİ’DE GÖREVE ÇAĞIRSA HEPSİ KOŞA KOŞA GİDECEKLERMİŞ!’

Boğaziçi Ekonomi Profesörü Ceyhun Elgin ise popüler iktisatçılara ilişkin şu yorumda bulundu:

“Anlı şanlı (!) iktisatçılarımızın yazdıkları Twitter’da önüme düştükçe anlıyorum ki Pinochet Şili’de göreve çağırsa hepsi koşa koşa gideceklermiş! Yazık!”

 

Vergiler, zamlar yağarken ‘bahar havası’ gören ‘muhalif’!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!