Veriler güncellendi: Kilis’te 145 bin Türk, 107 bin Suriyeli yaşıyor

Göç İdaresi Başkanlığı, Türkiye’deki geçici koruma statüsündeki Suriyelilerin illere göre dağılımları ve kaçak göçmenleri içeren verilerini güncelledi. Verilere göre 145 bin Türk vatandaşının yaşadığı Kilis’te, 107 bin Suriyeli var.

featured
service

Türkiye’de bulunan yabancılar ve vatandaşlık verilenler üzerinden başlayan “göçmen” tartışması, “demografik dönüşüm” uyarılarının gündeme gelmesiyle başka bir boyuta taşındı.

Muhalefet, kontrolsüz göçmen akınının demografik dönüşüme neden olacağını savunurken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Burası bir çadır devleti değil” sözleri ile eleştirilere karşı çıktı.

SURİYELİLERİN İLLERE GÖRE DAĞILIMI

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre Göç İdaresi Başkanlığı, Türkiye’deki geçici koruma statüsündeki Suriyelilerin illere göre dağılımları ve kaçak göçmenleri içeren verilerini güncelledi. Buna göre, 5 Mayıs itibarıyla Türkiye’deki kayıtlı Suriyeli sayısı 3 milyon 762 bin 889’a ulaştı.

İstanbul, 542 bin Suriyeli ile en çok Suriyelinin yaşadığı il konumunda. Buna göre, 145 bin Türk vatandaşının yaşadığı Kilis’te, 107 bin Suriyeli bulunuyor. Başka bir ifadeyle, Suriyelilerin Kilis’teki Türk vatandaşlarına oranı yüzde 73.5.

Bu oran Hatay’da yüzde 25, Gaziantep’te yüzde 21 ve Şanlıurfa’da ise yüzde 20. Adana, Mersin, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Mardin’de de durum benzer. Bu verilere, kaçaklar ve diğer uyruklular ise dahil değil. Onlar da eklendiğinde oranlar yükseliyor.

KAÇAKLAR DA VAR

Geçici barınma merkezlerinde yaşayan Suriyelilerin oranı da 2016’dan itibaren düzenli olarak düştü. Başkanlığın 2016’daki verilerine göre geçici barınma merkezlerinde 258 bin Suriyeli yaşıyordu. 5 Mayıs itibarıyla bu sayı 50 bin olarak kayıtlara geçti. Başka bir ifadeyle, 3.7 milyon Suriyeli, geçici merkezleri dışında yaşamaya başladı.

Başkanlık, Türkiye’deki kaçak göçmenlere ilişkin de verileri güncelledi. 1 Ocak-5 Mayıs arasında 69 bini aşkın kaçak göçmen yakalandı. Bunların 33 binini Afganistan, 11 binini Suriye uyruklular oluşturdu. Üç bin Pakistan, üç bin de Filistin uyruklu yakalandı.

Veriler güncellendi: Kilis’te 145 bin Türk, 107 bin Suriyeli yaşıyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. Şuna bak, iki yıla kalmadan üstün konuma gelecekler.
    Pekiyi vatandaşlığı bulunan kaç suriyeli var?
    Seçim yasasına göre muhtar, belediye başkanı vs. olabiliyorlar mı?
    Eğer olabiliyorlarsa geçmiş olsun…

  2. 1 hafta önce

    bunlar polis ve savci olduklarinda Türkleri mi savunacaklar yoksa arapları mı? yalnizca araplari degil bunlar arapları da değil yalnızca kendi gibi düiünen kendi tarikatından olan arapları savunacaklar! Ey Türk olmayıp ta Türk devletinin vatandaşı olanlar bu sorun yalnızca türklerin değil sizin de sorununuz değil mi! tehlikenin büyüklüğünün farkındamıyız!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!