Veryansın Tv ‘ölüm çukuru’nun peşindeydi… ‘İkinci Çernobil’e 16 milyon ceza

Veryansın Tv'nin aylardır uyardığı ve “Türkiye'nin Çernobil'i” dediği Erzincan İliç'teki yabancı ortaklı altın madeniyle ilgili yeni gelişme yaşandı. Açık siyanür havuzundan toprağa ve suya sızıntı yaşandığı iddiaları gündemden düşmeyen madene Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 2872 sayılı 'Çevre Kanunu'na göre, 16 milyon 441 bin TL olan en üst sınırdan ceza uygulandığını duyurdu. Ancak bu cezanın kapıdaki büyük çevre felaketine engel olmayacağı belirtiliyor.

featured

Siyanür sızdırdığı iddialarıyla gündemden düşmeyen Erzincan İliç’teki yabancı ortaklı altın madeni genişlemeye devam ederken, madenin siyanür havuzunda sızıntı yaşandığı ve Fırat nehrini besleyen dereye karıştığı iddia edildi. Bölgede yıllardır çevre mücadelesi veren Sedat Cezayirlioğlu’nun açıklamasına göre siyanür borusundaki patlama, bir kaç gün önce fark edildi. Siyanürlü atık maden sahasından çıkarak “Küçük Dere” olarak adlandırılan Sabırlı Köyü’nün deresine karıştı.

Veryansın TV , yüzde 80’i Kanada-Avusturya ortaklığında bulunan Alecer Gold ile yüzde 20’si Çalık Holding’e ait Lidya Madencilik’in olan Çöpler Altın Madeni’nin çevreye verdiği zararı aylardır gündemde tutuyordu. Madenin siyanür havuzu önünde defalarca yayın yaptı. Bölgede çevre mücadelesi yürüten Sedat Cezayirlioğlu’nun çabalarını da gündemde tutuyordu.


Merkez medyada ve siyaset gündeminde yeteri kadar yer bulamayan maden sahası, “Türkiye’nin Çernobili” olarak adlandırılıyordu.

Aylardır çevre faciasına sessiz kalanlar, maden sahasındaki siyanür sızıntısını kabul etmek zorunda kaldı.

Dün Erzincan Valiliği’nden yapılan açıklamada 20 metre küp siyanürlü solüsyonun, borudaki sızıntı nedeniyle toprağa karıştığı kabul edildi. Valilik, siyanürün dereye ve Fırat nehrine karıştığı iddialarını ise reddetti.

BAKANLIKTAN CEZA

Madenle ilgili bugün yeni bir gelişme yaşandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Erzincan İliç’in Çöpler köyünde 21 Haziran’da altın madeni işletmesinin Yığın Liç Sahası’na ait boru hatlarında yaşanan arıza sonrası meydana gelen çevre kirliliğinin ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği’ne bağlı çevre denetim ekipleri, bölgeye sevk edildi.

Yapılan incelemede; boru hattından kaynaklanan sızıntının tesis sınırlarının dışına taşarak eğimli arazide aktığı, mevsim itibarıyla alt kotta bulunan dere yatağında herhangi bir su akışı bulunmadığı dolayısıyla kuru dere yatağına ulaşan kirlilik olmadığı tespit edildi. Ancak tespitin analiz raporlarıyla da teyit edilebilmesi amacıyla çevre laboratuvarı tarafından gerekli analizler yapılmak üzere numuneler alındı. Boru hattındaki solüsyonla kirlenen alanlara gerekli kimyasallarla müdahale edilerek buradaki kontamine olmuş malzeme, toprak yüzeyden sıyırılarak güvenli alana taşındı. Temizleme çalışmalarının yeterli olup olmadığının tespiti için de 27 numune daha alındı.

Çevre kirliliğine neden olan altın madenine en üst sınır olan 16 milyon 441 bin TL idari para cezası uygulandı. Ayrıca olayla ilgili 5237 sayılı ‘Türk Ceza Kanunu’ kapsamında gerekli adli soruşturmanın yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu. Bakanlık yetkilileri, bölgede çevresel izleme çalışmalarının aralıksız sürdürüleceğini, analiz sonuçlarına göre ise lüzum görülen alanlarda çevresel iyileştirme çalışmalarına devam edileceğini açıkladı.

CEZAYA NE DEDİ?

Bölgede yıllardır çevre mücadelesi veren Sedat Cezayirlioğlu, bakanlığın altın madenine verdiği cezayla ilgili açıklamalarda bulundu. Madenin acilen kapatılması gerektiğini savunan Cezayirlioğlu, “16 milyon değil, 160 milyon da ceza kesilse yeterli olmaz.” dedi.

‘VALİLİĞE 50 MİLYON LİRA YATIRDILAR’

Cezayirlioğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Valiliğin kendi beyanı 32 ton. Valilik yaptığı açıklamada emperyalistlerin uşağının şirketini savunuyor. Geçen gün Erzincan Valiliğine, şirket tarafından 50 milyon para yatırıldı. 16 milyonla insanların hayatını satın alamazsınız. Valiliğin kendi beyanlarıyla söylüyorum; 32 ton siyanür, jandarmanın kayıtlarına geçen. En az 200 ton siyanürden bahsediyoruz.

‘VALİLİK MADENİ SAVUNAMAZ’

Valilik madeni savunmayacak, beni de savunmayacak. Videom ortada, videom gerçek. Video uzmanlarına videomu izletsinler. Benim video kurgulayacak kadar kapasitem yok. Videoda ne kadar karıştığı belli. Valilik kalkıp maden şirketini savunacak açıklama yapamaz. 84 milyonun vergisiyle maaş alan bir kişi orada kalkıp madeni savunamaz. Gerçeklerin geceyle gündüzün net olduğu gibi ortada olduğu halde, valilik yaptığı açıklamada madeni savunamaz.

‘GEÇEN YIL DA CEZA KESTİ, 2 AY SONRA CEZAYI İPTAL ETTİRDİ’

Geçen yıl evaporatörlerin kaçak çalıştırılmasında da Çevre Şehircilik Bakanlığı 25 milyon ceza madene ceza yazdı, 2 ay sonra cezayı iptal ettirdi. Kimseyle dalga geçmesinler. Hayatımı adamışım, 24 saatin 18 saatini ben bunlarla yatıp kalkıyorum. Savcılık soruşturma başlatmış… Savcılığa soruşturmayı başlatan benim. Benim soruşturmam devam ediyor. 16 milyon lira ceza yazmış. Geçen gün 25 milyonu iptal ettirdiler.

‘İNSANLAR O SUYU TARIMDA KULLANIYOR’

Belki de şu anda GAP’ta Harran Ovası’nda insanlar o suyu tarımda kullanıyorlar. Belki de ileriki süreçte milyonlarca insanın kanser olarak karşısına dönecek. 16 milyon neyin hesabını yapıyorlar? 16 milyon bir insanın tırnağının parası yapar mı? Acilen burası kapatılmak zorunda. Geçici olarak da olsa burası durdurulmak zorunda. Kaz Dağlarında ne yapıldıysa buraya onun 10 bin katının yapılması gerekir. ”

Veryansın Tv ‘ölüm çukuru’nun peşindeydi… ‘İkinci Çernobil’e 16 milyon ceza

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 2 ay önce

  16 milyon lira ceza bunların dişinin kovuğuna geçmez. Oranın lağvedilmesi lazım.

 2. 2 ay önce

  kapatilmasi gerekir, babanizin mali degil. Uc bes kodoman daha da paralanacak diye butun ulkeyi, lan ulkeyi birak bolgeyi zehirliyorsunuz. Suleyman soylu diyordu ya, hani esfeli safilin falan. Gidin kokain isine devam edin, o helal bunun yaninda. Sacmaliga bak. Her isiniz bir digerinden daha yamuk, nasil insanlarsiniz.

  Cevapla
 3. 2 ay önce

  16 Milyon TL cezayi kime kestiler? Kim ödeyecek (ya da ödemeyecek) bu CEZA’yi?

  Cevapla
 4. 2 ay önce

  dostlar işler görsün.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!