Vize muafiyeti kaldırılan Bulgarlar Edirne’ye akın etti

Cumhurbaşkanı kararı ile Türkiye'ye pasaportsuz girebilme imkanı tanınan Bulgaristan vatandaşları Edirne'ye akın etti. Türklerin ise Bulgaristan'a vizeyle girme şartı sürüyor...

featured

Cumhurbaşkanı Kararı ile Bulgaristan vatandaşlarına ‘vize muafiyeti’ sağlanması Edirne’yi hareketlendirdi. Esnaf memnun. Döviz kuru farkı ve Bulgar Levasının 9 TL’yi geçmesi nedeniyle tüm ihtiyaçlarını Edirne’den karşılayan Bulgar vatandaşları sevinçli.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kent ekonomisi için çok olumlu bir gelişme olduğunu belirterek, “Alınan kararla birlikte Edirne’ye daha çok turist gelecek ve bu da kent ekonomisine katkı sağlayacak. Esnafımız için daha iyi olacağını düşünüyorum. Halihazırda oldukça yoğun şekilde Bulgar misafirlerimizi ağırlıyorduk. Bu karar sonrasında pasaport süresi dolan, yenilemekte zorluk yaşayan komşularımız da artık Edirne’ye gelebilecekler. Bu oldukça sevindirici bir gelişme. Bir an önce gelmelerini bekliyoruz” diye konuştu.

AKP’lİ BAŞKAN: ÇOK ŞÜKÜR

AKP Edirne İl Başkanı Belgin İba da kararın Edirne esnafına bir nefes olacağını söyleyerek, “Çok şükür Edirne esnafı Bulgar ve Yunan vatandaşlarımızın geliş gidişlerinden faydalanıyorlar. Bu da ticaretlerine yansıyor. Bu kararda bir nebze olsun ticaretlerini artıracaktır. Edirne esnafına bir nefes olacak. Esnafımız inşallah biraz daha güzel işler yapacak” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE’YE DAHA KOLAY GELECEKLER’

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Recep Zıpkınkurt, kararın ilerleyen günlerde Edirne ticaretine katkısının daha çok hissedileceğini dile getirerek, şunları söyledi:

“Edirne ticaretine Bulgarların ciddi bir katkısı vardı. Bu vize muafiyeti olmasıyla ve pasaport istenmemesi dolayısıyla Edirne ticaretine olumlu yönde bir etkileşim olacağı kanısındayım. Öyle tahmin ediyorum ki önümüzdeki günlerde bunları daha çok hissedeceğiz. Hafta sonu 8-10 bin civarındaydı kişiler. Önümüzdeki günlerde bunun yansımalarını çek edelim, tahmin ediyorum ki yüzde 20-30 daha artar. Karşıda herkesin pasaportu yoktu. Pasaport ciddi bir süreç alıyor; resmi evraklar, devlet dairelerinde. Şimdi kimlikle geleceği için daha kolay gelecekler ülkemize.”

Bulgar ziyaretçilerin kişi başı 100 euro harcadığını aktaran Zıpkınkurt, “Otellerimizde yer bulmanız çok kolay değil Edirne’de bu günlerde. Bunlar günlük ortalama yaklaşık 100 euro civarında para harcıyorlardı alışveriş için. Ama konaklarlarsa bu rakam 200 euroya çıkıyor kişi başı. Bu da Edirne için iyi bir kazanç. Ülke ekonomisine de ciddi anlamda döviz geliyor. Şehrimizin ticari hayatına ciddi katkıları var. Bu da Edirne’de ticaret yapanları mutlu ediyor. Ciddi anlamda da sorunsuz müşteri ile karşılaşıyorlar. Gelen kişi sayısında adet bazlı artışlar olur, dolayısıyla ekonomik olarak da ticarete yansır” dedi. (DHA)

Vize muafiyeti kaldırılan Bulgarlar Edirne’ye akın etti

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 4 ay önce

    Türkiye işgalini sınırları vizeleri kaldırarak kolaylaştırıyorlar. Daha çok turist gelecek diye sevinen esnaf tarihten hiç ders almamış

  2. 4 ay önce

    ne desek boş kanser edecek bunlar bizi.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!