Washington’un ‘F-16’ kararı sonrası Ankara’dan ilk açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "(Türkiye'nin F-16 alımı) Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası'nın oylamaya sunulacak nihai metinde olumsuz bir unsurun olmaması olumlu bir gelişme, bunu olumlu karşılıyoruz." dedi.

featured

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, toplantının soru-cevap kısmında ABD Temsilciler Meclisinde Türkiye’nin F-16 alımını sınırlandırmak üzere konulan maddelerin çıkarılmasına yönelik soru üzerine F-16 konusunda ABD’yle yapılan görüşmelerin yapıcı şekilde geçtiğini söyledi.

ABD yönetiminin de ikili görüşmeler ve yaptıkları açıklamalarda Türkiye’nin F-16 alımı konusunda desteğinin tam olduğunu belirten Çavuşoğlu, “NATO içinde son derece faydalı olduğunu da vurgulamışlardır.” dedi.

Çavuşoğlu, Endonezya’nın Bali kentinde düzenlenen G20 Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bir araya gelen ABD Başkanı Joe Biden’ın da burada desteğini ilettiğini vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

“Kongrenin de burada rolü önemli. Dolayısıyla Kongrenin rolünün de olumlu olması gerekiyor. En nihayetinde, bu Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nın oylamaya sunulacak nihai metinde olumsuz bir unsurun olmaması olumlu bir gelişme, bunu olumlu karşılıyoruz. Ayrıca bu konuda bilgimiz vardı, basına düşmeden önce de bilgimiz olmuştu. Bunun bir an önce artık nihayete ulaşması gerekiyor. Bunun bu yasanın da onaylanması gerekiyor. F-16 alımımız ve de mevcutların modernizasyonunun da artık prosedür olarak tamamlanması gerekiyor. Bu herkesin yararına.”

Çavuşoğlu, Türkiye’nin daha önce herhangi bir şarta bağlı olduğunda F-16 almanın bir anlamı olmadığını ilettiklerini aktardı.

thumbnail
İlişkili Haber

ABD’den kritik F-16 kararı… O maddeler çıkarıldı

Washington’un ‘F-16’ kararı sonrası Ankara’dan ilk açıklama

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!