Koronavirüsle mücadeleyi yürüten bilim adamı 3 senaryo çizdi! Sonuncusu felaket…

Vuhan'da koronavirüsle mücadelenin başındaki bilim adamı Zhang Wenhong, birinci ağızdan çok önemli açıklamalarda bulundu. 5 önemli tespitte bulunan Zhang, 3 de olası senaryo ve sonuç çıkardı. 3. senaryo insanlık için bir felaket anlamına geliyor.

Koronavirüsle mücadeleyi yürüten bilim adamı 3 senaryo çizdi! Sonuncusu felaket…

Çeviri haber: TOLGA KORUCUBAŞI / Veryansın Tv

Çin’in yeni koronavirüsle mücadelesini yönetmekle görevli bulaşıcı hastalıklar uzmanı Zhang Wenhong, dün salgının mevcut durumu ve olası geleceği hakkında çok önemli tespitlerde bulundu.

Vuhan koronavirüsü, Çin’de binlerce insana bulaşırken, virüsun etkisi dünyaya da yayılıyor. Vuhan’daki birçok bölgenin acil yardım çabalarını ve yerel vakalarını yönetmek için doktor ve bilim adamlarından oluşan bir ekip görev başında.

Şangay’daki Fudan Üniversitesi’ne bağlı Huashan Hastanesi’nde önde gelen bulaşıcı hastalık uzmanı Zhang Wenhong, doğu megakentinde böyle bir ekibe liderlik etmekle görevlendirildi.

Zhang, yürütülen mücadeleyle ilgili çarşamba sabahı basın toplantısı düzenledi. Veryansın Tv’nin toplantıyı izleyen Sixth Sense yayın organından çevirdiği açıklamaya göre, toplantıdan çıkan 5 sonuç şöyle:

1. TESPİT EDİLEN HASTA SAYISININ ANİ ARTIŞI, ÖZÜNDE KORKUTUCU DEĞİL

130 ölüm ve 6 bin doğrulanmış teşhis büyük ve endişe verici bir sayı. Ancak Zhang’a göre, bu içinde bulunulan şartlar içinde düşünülmelidir.
Doktor, “Bu günlerde, özellikle Vuhan’da doğrulanan hasta sayısının artması, gelişmiş teşhis kabiliyetimizden kaynaklanıyor. Şimdi, hasta olan veya hasta olabileceğini düşünen herkes sağlık personeli tarafından inceleniyor. Ve onların yeni koronavirüs için test kitlerine erişme imkanları daha yüksek. Salı günü, Çin’in Ulusal Tıbbi Ürünler İdaresi, piyasada bulunan dört ürüne ek olarak iki adet daha 2019-nCoV nükleik asit test kiti ürününü onayladı” dedi.

“Vuhan, mevcut hastalananların toplam sayısını belirlemeye çalışıyor” diyen Zhang, “Bu, salgın durumun alevlenmesi anlamına gelmez, aksine mevcut teşhis önlemlerinin yeterli olduğu anlamına gelir” ifadelerini kullandı.

2. YENİ KORONAVİRÜS İNANILMAZ DERECEDE ÖLDÜRÜCÜDÜR

Mevcut araştırmaya göre, Vuhan koronavirüsü Ebola’nın en az iki katı kadar bulaşıcı ve aynı zamanda neredeyse HIV kadar bulaşıcı.
Zhang, bazı bilim adamlarının koronavirüs salgını için kötümser bakışlar ifade ettiklerini kabul etti. “Ve haklılar” diyen Zhang, kontrolsüz bırakılırsa virüsün “çok hızlı” yayılacağını da ekledi.
Zhang, “Ancak bu tür projeksiyonlar dış faktörleri hesaba katmıyor, tamamen matematikseldir” dedi. Bu haftanın başlarında, Hong Kong Üniversitesi tıp fakültesindeki Gabriel Leung ve meslektaşları, Vuhan’da 25.630 semptomatik hasta olduğunu ve mevcut verilerin kullanıldığı bir matematiksel modele dayanarak bu sayının bir haftadan az bir sürede iki katına çıkabileceğini tahmin ediyorlardı. Ancak Zhang’a göre, dış faktörler “her zaman önemlidir”.
“Çin, virüsle savaşmak için benzeri görülmemiş önlemler aldı” dedi ve şehirlerin kilitlenmesine, Bahar Şenliği bayramının uzatılmasına ve yerel topluluklardaki potansiyel koronavirüs vakalarını ortaya çıkarmak için “şebeke yönetimi” uygulayan sağlık çalışanları ve gönüllülere işaret etti.
“Şahsen” dedi Zhang, “Bu önemli dış faktörlerin matematiksel bir modeli bozacağını düşünüyorum.”

3. WUHAN DIŞINDAKİ YERLERDE ÖNLEM ALMAK KRİTİK

Çin sağlık yetkilileri, yeni koronavirüsü Vuhan’da çeşitli alışılmadık hayvanlar satan bir pazara kadar takip etti. İlk hastada, 12 Aralık kadar erken bir sürede semptomlar görünmeye başladı. O zamandan beri, merkezi şehir (Vuhan) dışındaki neredeyse tüm koronavirüs teşhislerinin “ithal” olduğu tespit edildi, yani Vuhan’da bulunan veya Vuhan’da bulunmuş kişilerden…
Zhang, “Virüs bulaşma zinciri açıktır” dedi. “Ama çok dikkatli olmalıyız: Bir bölgede aniden bulaşma kaynağı tanımlanamayan birkaç vaka varsa veya bölgenin kendi ikinci ve üçüncü nesil virüsleri varsa (ilk virüs mutasyon geçirmişse), bu bulaşıcı hastalığın o bölgede dahili olarak dolaşmaya başladığı anlamına gelir” ifadelerini kullanan Zhang, “Bu çok ciddi bir şey olur” dedi.

Zhang, Vuhan dışında yeni mini merkez üslerinin olasılığına değinerek, “Bu olursa, o bölgedeki savunma kampanyasının başarısızlığını ilan etmeli ve bir sonraki adıma geçmeliyiz. O da sadece Vuhan’dan ithal edilen vakalara odaklanmakla kalmayıp aynı zamanda ateşi olan herkesi incelemektir” ifadelerini kullandı.

4. PANİĞİ ÖNLEMEK İÇİN ‘PSİKOLOJİK MÜDAHALE’ ESASTIR

“Vuhan koronavirüsü çok vahşi olduğu için, bazı insanlar – özellikle hastalar – paniğe yatkın olabilir” diyen Zhang, “Bu yüzden tıbbi tedavinin yanı sıra psikolojik müdahale de çok önemli. Neyse ki, bunu zaten fark ettik ve harekete geçtik” ifadelerini kullandı.
Şangay, Vuhan’a yedi “psikolojik müdahaleci” gönderdi ve Şanghay Halk Sağlığı Klinik Merkezi’nin, koronavirüs koğuşunda temelsiz korkularla depresyona girebilecek veya bunalmış olabilecek hastalarla konuşmak veya onları rahatlatmak için görevli bir psikiyatr olduğunu söyledi.

5. ORTAYA ÜÇ FARKLI SENARYO ÇIKABİLİR: BİRİ İYİ, BİRİ KÖTÜ, DİĞERİ ÇİRKİN

1. Senaryo: Kazan
“Bu, iki ila dört hafta sonra hala tedaviye ihtiyaç duyan ve iki ila üç ay içinde salgının kontrol altına alınması. Tabii ki bu en iyimser durum.”
2. Senaryo: Beklemek
“Bu, salgınları kısmen kontrol etmek. Vakaların hafif bir oranda tırmanmaya devam etmesi. Bu senaryo altında anti-salgın önlemler SARS’ta olduğu gibi altı aydan bir yıla kadar sürebilir.”
3. Senaryo: Başarısızlık
“Bu, yeni virüsün tekrarlayan mevsimsel bir hastalık haline geleceği anlamına gelir. Böyle bir sonuç çok tehlikeli olur.”

Zhang, toplantıyı şöyle noktaladı:

“Yapmak istediğimiz şey virüsü insan aleminden silmek, onu doğaya, vahşi doğaya, tekrar mağarasına sürmek. Bunu ne zaman başarabiliriz? Söylemesi zor. Şu anda saatin kaç olduğunu bilmeden sadece tıklamasını dinleyebiliriz.”