Yağmur, kar, kış… İstanbul için de alarm verildi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 5 günlük hava raporunu paylaştı. Yağışlı hava ile birlikte batı kesimlerde sıcaklıkların 4 ila 8 derece azalacağı tahmin ediliyor. Öte yandan uzman isimler İstanbul'da hava kirliliğine ve kar yağışına karşı uyardı. 

featured

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son hava durumu tahminlerine göre, hafta başından itibaren güney ve doğu bölgeler ağırlıklı olmak üzere, kuzeybatı kesimleri hariç tüm yurtta aralıklarla yağış görülecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Cengiz Çelik, bugün ve gelecek haftanın hava sıcaklığı tahminlerine ilişkin bilgi verdi. Bugün özellikle Güney Ege ve Akdeniz’de zaman zaman kuvvetli olmak üzere yağışlar görüleceğini ifade eden Çelik, şöyle devam etti:

“Hafta başından itibaren ise güney ve doğu bölgelerimiz ağırlıklı olmak üzere, yurdumuzun kuzeybatı kesimleri hariç tüm yurtta aralıklarla yağışlar göreceğiz. Bu yağışlar özellikle Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, bir de Doğu Anadolu Bölgesi’nin güneyinde zaman zaman kuvvetli de olabilir.”

Sıcaklıkların genellikle mevsim normalleri civarında seyredeceğini anlatan Çelik, “Orta Akdeniz üzerinde bulunan alçak basınçla hafta sonu birkaç derece sıcaklıklar arttı ve özellikle batı bölgelerinde mevsim normallerinin üzerine çıktı. Ancak hafta başından itibaren tekrar batı bölgelerde 3, 4 derecelik sıcaklık düşüşü olacak. Yurt genelinde ise sıcaklıkların mevsim normalleri civarında, belki 1, 2 derece altında seyredeceğini tahmin ediyoruz” diye konuştu.

Ankara, İstanbul ve İzmir ile ilgili 3 günlük hava durumu tahminlerini de açıklayan Çelik, Ankara’da en yüksek sıcaklığın 15-17, İstanbul’da 16-18 ve İzmir’de 20 derece civarında olacağını tahmin ettiklerini söyledi.

İstanbul’da pazartesi bir yağış geçişi olacağını, Ankara’da ise yağış beklenmediğini, parçalı bulutlu bir hava olacağının tahmin edildiğini kaydetti.

İSTANBUL’DA HAVA KİRLİLİĞİ TEHLİKELİ SEVİYEYE ULAŞTI

Ayrıca İstanbul’da hava kirliliği yüksek riskli seviyelere geldi. Bu gece ve yarın sabah saatlerinde azot dioksit oranının çok yüksek seviyeye çıkacağı ifade edildi. Hava kirliliğinin sebepleri arasında yüksek basınç ve rüzgarsız havanın yanı sıra artan artan araç trafiği de gösterildi.

Kirli havanın özellikle astım hastaları için tehlikeli olduğu belirtilirken, Çevre Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, “Trafikte 10 kilometre hızla gidince, yüzde 50 ile 100 oranında daha fazla yakıt tüketiliyor. Bu da hava kirliliğine neden oluyor” ifadelerini kullandı.

Hava kirliliğinin ulaştığı korkunç seviye, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hava Kalitesi İzleme Merkezi’nin sitesinde yer alan verilere de yansıdı. Verilere göre, hava kirliliğinde sağlıksızın bir altı olan ‘hassas’ kategorisinde 3 ilçe yer aldı. Kadıköy’de bağlı Göztepe semti 137 ile hava kirliliğinin en yüksek ölçüldüğü bölge oldu. Göztepe’nin ardından Kağıthane 127, Kartal 114, Kadıköy 111 ile hava kirliliği en yüksek olan ilçeler olarak açıklandı.

‘OLMAZ DEMEYİN’ DİYEREK UYARDI

Öte yandan, İstanbul için kar yağışı tahmininde bulunan Meteoroloji uzmanı Kerem Ökten, tarih vererek uyardı. Sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Ökten, “İstanbul’a dahi kar getirme potansiyeli var.” dedi.

“Kasım ayında olmaz demeyin. 9 Kasım 1995 ve 4 Kasım 2006’da oldu.” diyen Ökten, şöyle konuştu:

“Ay ortası ciddi bir sistem ihtimali artıyor. İstanbul’a dahi kar getirme potansiyeli var. Kasım ayında olmaz demeyin. 9 Kasım 1995 ve 4 Kasım 2006’da oldu. En çok etkilenecek yerler Marmara ve Batı Karadeniz olarak gözüküyor. İç bölgelerde de kar yapabilecek.”

 

Yağmur, kar, kış… İstanbul için de alarm verildi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!