Yalnız Kurt’a AKP’den bir tepki daha… ‘Barzaniler kardeş, federe yapı meşru’

Eski AKP Milletvekili ve Yeni Şafak yazarı Mehmet Metiner, bugünkü yazısında ATV’de yayınlanan Yalnız Kurt dizisine tepki göstererek “Erdoğan’ın dış politikasına darbe vurdunuz” dedi. AKP MKYK Üyesi Av. Abdurrahim Fırat'tan da Metiner'e “Duygularımıza tercüman olmuşsunuz” sözleriyle destek geldi.

featured

ATV‘de yayınlanan Osman Sınav imzalı “Yalnız Kurt” dizisi son günlerde siyaset sahnesinde tartışma konusu. Dizide yer alan bir sahnede, “Tekin Giritli” isimli karakter, Barzani liderliğindeki Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) bir mahkemede yargılanırken görülüyor.

Giritli karakteri, mahkeme heyetine IKBY’yi tanımadığını belirterek, “Böyle kendinize bölgesel yönetim diyorsunuz ya, aslında siz Büyük Orta Doğu Projesinin uydu oluşumlarından birisiniz. Biz 1200 senedir bu topraklarda yaşıyoruz. Kerkük Türk yurdudur yurttur. Bu toprakların asıl sahibi Türkmenlerdir. Kerkük ve Musul bizimdir” ifadelerini kullanıyor.

Aynı sahnede bölgesel yönetimin mahkemesine “Sizler misyonunuz bittiğinde çöp gibi atılacak olan birer piyonsunuz.” diye seslenen Tekin Giritli karakteri, Amerikalıları göstererek, “Bunlar olmazsa siz de olmazsınız. Bunlar günün birinde çekip gidecek. Siz hesap vereceksiniz” diyor.

Dizideki sahneye Barzani yönetiminin yanı sıra AKP’li siyasetçilerden de tepki gelmeye devam ediyor.

Yeni Şafak’ta “Terörle mücadeleye zarar, Türk-Kürt kardeşliğine darbe” başlıklı bir yazı kaleme alan Mehmet Metiner, ATV’de yayınlanan Yalnız Kurt dizisine tepki gösterdi. Irak’taki federe Kürt yapısının meşru olduğunu savunan Metiner, “Ayda bir neredeyse o yönetimin seçilmiş başkanı Neçirvan Barzani’yi ağırlayan Cumhurbaşkanı’mız Erdoğan’ın Türk-Kürt kardeşliğine yaslanan ve herkese kazandıran köklü dış politikasına darbe vurdular” ifadelerini kullandı.

Metiner’in yazısının satır başları şöyle:

“Sabahtan akşama başka ırkların adlarını veya o adla anılan devletlerini adeta kendilerinden geçerek ananların nedense “Kürt” veya “Irak Kürdistanı Bölgesel Yönetimi” lafzı geçince hemen akıllarına Müslümanlık üzerinden bölücülüğü-bozgunculuğu getiriyor olmaları, kendi devletlerine sadakatle bağlı Türkiye Kürtlerini derinden yaralıyor.

Kürtlere yönelik etnik inkarı ve asimilasyonu sonlandıran ve Kürt halkı üzerindeki cebri devlet politikalarını tarihe uğurlayan AK Parti’nin kazanımcı siyasetinin bir parçası olarak geliştirdiği Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’yle ilişkilerin darbelenmek istendiğini görmek ziyadesiyle üzüyor beni.

Irak’taki Federe Kürt yapısını “gayrı meşru” ve “işgalci” ilan etmek nasıl bir bilincin veya aklın ürünü olabilir?

Irak Anayasası’na göre kurulmuş, BM nezdinde varlığı tanınmış ve ülkemizin de çok yakın ve derinden ilişkili olduğu Kürt Bölgesel Yönetimi’ni düşmanlaştırıcı bu nefret dili, terörle mücadelemize vereceği zararın yanısıra Türk-Kürt kardeşliğini de derinden darbeleyen bir aklın ürünüdür.

Bu ırkçı nefret dilinin PKK’nın tam da arayıp da bulamadığı bir şey olduğunu bilmeyenler bize milliyetçilik taslamasınlar.

Çok yazık, çok!

Osman Sınav’ın “Yalnız Kurt” dizisinin geçen haftaki bölümünde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ve o yönetimin şahsında Irak Kürt’lerine yönelik düşmanlık sınırlarını bile aşan nefret diline yaslanan diyalogların gösterime sokulması, eminim ki en fazla PKK’yı ve PKK’nın iplerini elinde tutan o malum güçleri sevindirmiştir.

Ayda bir neredeyse o yönetimin seçilmiş başkanı Neçirvan Barzani’yi ağırlayan Cumhurbaşkanı’mız Erdoğan’ın Türk-Kürt kardeşliğine yaslanan ve herkese kazandıran köklü dış politikasına darbe vurdular.

Bir bütün olarak Türkiye Kürtlerini de bir kez daha PKK/HDP’nin istismar alanı içine ittiler.

O dizi AK Parti Hükümeti’yle yakınlığı bilinen bir kanalımızda yayınlanmıyor olsaydı değmez der geçerdik o nefret ve düşmanlık saçan dile. Tarihsel toprak iddiaları üzerinden Türkiye’nin algısını bozucu propagandalar da cabası. Bunun adına milliyetçilik ve Türkiye severlik diyenler varsa daha çok dizimizi döveriz diyorum.

Herkes bilsin ki bizler Irak’taki Kürt Bölgesel Yönetimi’ni meşru görüyoruz.

Kardeşlerimizin yönetimi olarak görüyoruz.

Kardeş halklar arasında nifak ve çatışma ateşini harlamak isteyenleri de zinhar kendimizden bilmeyiz.”

 

thumbnail
İlişkili Haber

ATV dizisindeki ‘BOP’ hatırlatması AKP ve Barzanileri kızdırdı

Yalnız Kurt’a AKP’den bir tepki daha… ‘Barzaniler kardeş, federe yapı meşru’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

  1. 8 ay önce

    Metin metinerin zoruna girmiş olmalı zoruna gidenin neresine giderse gitsin

  2. 8 ay önce

    Türk milletini katleden Barzani’ye destek verdiğinizi söylüyorsunuz, Kerkük’ü de işgal etmek isteyen

  3. 8 ay önce

    Metiner ve Fırat zorunuza gitmesin,bu bir daha başlangıç…Musul da Kerkük te nüfus idaresini yağmala ondan sonra orayı Kürtlerle doldur .sonra ortaya çık konuş … Gök girsin kızıl çıksın

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!