Yargıtay, ‘Dorukhan Büyükışık’ kararını verdi: Cinayet!

Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin Dorukhan Büyükışık cinayetinin görüldüğü davaya ilişkin aldığı kanun yararına bozma kararı ilamı yayımlandı. Delil karartma şüphelerinin aktarıldığı karar sonrası Veryansın Tv'ye konuşan baba Ethem Büyükışık, yetkililere teşekkür ederek "Olayın cinayet olduğu kesinleşti" dedi.

featured

VERYANSIN TV

E. Tümgeneral Ethem Büyükışık’ın oğlu Dorukhan Büyükışık’ın öldürüldüğü kesinleşti.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nin Dorukhan Büyükışık cinayetinin görüldüğü davaya ilişkin aldığı kanun yararına bozma kararının ilamı yayımlandı.

Olayın “cinayet” şeklinde anıldığı yazıda, olay yerinde Dorukhan Büyükışık’ın yeri değiştirilen cep telefonundan temizlenen parmak izlerine dikkat çekildi. Bozma kararında, olay yeri inceleme raporundaki eksikliklere de vurgu yapıldı.

Bozma kararında, Büyükışık’ın cep telefonu ve anahtarlarının üzerinde hiçbir parmak izinin bulunmamasının “şüphe oluşturduğu ve hayatın olağan akışına aykırı olduğu” belirtildi.

YERİNİN DEĞİŞTİRİLDİĞİ KESİNLEŞTİ!

Büyükışık’ın vücudundaki kaburga kırıklarının “sert bir cisimle vurulmasıyla da oluşmasının mümkün olduğu” belirtilen bozma kararında, maktulün sırtındaki demir izleriyle, vücudunun altında bulunan inşaat demirlerinin açısının uyuşmadığı belirtildi.

“Maktulün ölü olarak bulunduğu sert beton istinat duvarı üzerine düşmesinin mevcut tıbbî verilerle açıklanamayacağı, başka yere düştükten sonra kendisi veya başkaları tarafından buraya getirildiği” ifade edilen kararda, Büyükışık’ın “başka bir yerde öldürüldüğü ve sabah bulunduğu bölgeye sonradan taşındığı” net şekilde yer alırken, “sırt bölgesinde paravertebral şekilde bir hat boyunca uzanan kosta kırıkları ile bu kosta kırıkları üzerindeki inşaat demiri izinin maktulün bir demir çubuk ile künt travma
aldığını” düşündürdüğü belirtildi.

Ankara Jandarma Kriminal Laboratuvarı Amirliği’nin 24.11.2022 tarihli raporunda “maktulün 27,02 metreden beton bir zemine 14.000 newton kuvvetle yüksekten düşülmesi hâlinde giysileri ve ayakkabıları üzerinde meydana gelmesi beklenen parçalanmanın, yırtılmanın, ezilmenin ya da başkaca herhangi bir
hasarın olmadığına” işaret edildi.

Ayrıca, “kıyafetlerde herhangi bir bozulma olmaması, üstteki eşofmanın fermuarında açılma veya eşofmanın yukarı yönde sıyrılmaması, yerde sekmeye bağlı sürüklenme ile oluşabilecek yıpranma veya toplanma” olmamasına da dikkat çekildi.

Olay yerindeki inşaat malzeme atıklı, çakıllı, topraklı, ıslak zeminin Büyükışık’ın bedenine sirayet etmediği de belirtilen kararda, maktulün yüksekten düşerek beton istinat duvarı üzerine sekmesinin de mümkün
olmadığı vurgulandı.

7 SAAT BOYUNCA İHBAR ETMEDİKLERİ KESİNLEŞTİ!

Olay yerindeki kamera kaydının savcı ve polisler tarafından alınmadığı, daha sonra davaya sokulan kaydın cinayet şüphelileri tarafından üretildiği belirtilen yazıda olay yerindeki şirket çalışanı şüphelilerin; Dorukhan Büyükışık’ın öldürüldüğü zaman olan gece 01.31’den sabah saat 08.48’e kadar yaklaşık 7 saat boyunca 155 Polis ve 112 Acil Yardım Hattı’nı aramadığı ifade edildi.

ÖNCE EMNİYET MÜDÜRÜ, SONRA İHBAR!

Daha sonra şirket sahibi “şüpheli M. Taylan Tanyer’in Narlıdere İlçe Emniyet Müdürü İsmail Yalçın’ı arayarak 118 saniye görüştüğü, anılan Emniyet Müdürünün saat 08:48’de şüpheliyi arayarak 28 saniye görüştüğü, adı geçen şüphelinin, sözkonusu Emniyet Müdüründen talimat ya da tavsiye aldığı bu görüşmeden sonra saat 08:48’de 112 Acil Yardım Hattını aradığı” belirtildi.

BABA BÜYÜKIŞIK’TAN AÇIKLAMA

Bozma kararının 1. Ceza Dairesi’ne gönderilmesi sonrası Veryansın Tv’ye konuşan Ethem Büyükışık, olayın cinayet olduğunun artık kesinleştiğini belirtti ve yetkililere teşekkür etti.

Adalet Bakanı Sayın Yılmaz Tunç’a, Adalet Bakanlığı bakan yardımcılarına, Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’ne, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve Yargıtay 1. Ceza Dairesi’ne şükranlarımızı sunuyoruz.” diyen Büyükışık, “Devletin adaletine olan itimadımızı ve güvenimizi tazelediler.” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

2018 yılında öldürülen 26 yaşındaki oğlu Dorukhan Büyükışık’ın dosyasının bir türlü aydınlatılmadığını söyleyen Emekli Tümgeneral Ethem Büyükışık, oğlunun ölümü araştırılırken delillerin karartıldığını, olayın kapatılmaya çalışıldığını ilk defa Veryansın Tv Youtube kanalında Erdem Atay’a anlatmıştı.

Büyükışık, olay yerinde parmak ve vücut izi alınmadığı, var olan parmak izlerinin olay yerindeki polisler tarafından silindiğini ve silinmiş yüzeyler üzerinde fotoğraf ve video çekimi yapılarak sahte delil üretildiğini belirtmişti. Olay yerindeki MOBESE kayıtlarının alınmadığını belirten Büyükışık, görevli polisler tarafından oğlunun telefonundaki parmak izlerinin de silindiğini söylemişti.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, Dorukhan Büyükışık’ın şüpheli ölümünün ardından onlarca polis hakkında adli ve idari soruşturma başlatmıştı. Soruşturmada bazı polislerin suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme suçlarını işlediği somut delillerle ortaya konulmuş olmasına rağmen Başsavcılık, ‘Kovuşturmaya Yer Olmadığına’ karar vermişti.

Oğlunun ölümünü aydınlatmak için mücadelesini sürdüren Büyükışık, Başsavcılığın kararının ardından harekete geçti ve Adalet Bakanlığı’na müracaat ederek “kanun yararına bozma” talebinde bulunmuştu.

Dilekçeyi inceleyen Adalet Bakanlığı, birden çok rapor ve mütalaada Dorukhan Büyükışık’ın ölümünün şüpheli olabileceğine ilişkin değerlendirme ve tespitte bulunulduğunu belirterek İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ‘Kovuşturmaya Yer Yok’ kararının bozulmasını istemişti.

Ethem Büyükışık’ın, oğlunun cinayetini anlattığı yayınları izlemek için tıklayın:

 

 

Yargıtay, ‘Dorukhan Büyükışık’ kararını verdi: Cinayet!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Yorum

 1. Komutanımızın tekrar başı sağolsun. Haklı davasında büyük bir ilerleme. Umarım adalet yerini bulacak. Başta Erdem Atay olmak üzere tüm Veryansın Tv ekibine teşekkürler. Siz bu kadar destek olmasaydınız üstü kapanırdı. Veryansın ve Cumhuriyetçi Vatanseverler artık göz ardı edilemeyecek bir STK ve partidir.

 2. Yav en merak ettiğim husus cevval muhabir sözümona Atatürkçü Cumhuriyetçi çağdaş gakguk gardropcusu Uğur Dündar kendi mahallesindeki cinayete kör sağır.

 3. Allah gücünüzü kuvvetinizi arttirsin. 6 yıllık bir mücadele, dile kolay.

 4. İstemsiz gözümden yaşlar akmaya başladı.
  Hüzün dolu ,sevinç var içimde.
  Mekanı Cennet olsun.
  Isiklar içinde uyusun.
  Yattığı yer incitmesin.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!