Yargıtay’ın yeni başkanı Ömer Kerkez kimdir?

Yargıtay başkanlık seçimlerinin 37. turunda Yargıtay 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez, 193 oyla Yargıtay Başkanı seçildi. Eski Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın 24 Mart 2020 tarihinde başlayan görevinin 24 Mart 2024’te bitmesiyle ilk oylaması 25 Mart 2024’te olan Yargıtay Başkanlığı seçimi 37. turunda nihayet sonuçlandı. Peki, yeni Yargıtay Başkanı Ömer Kerkez kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? Yargıtay Başkanı Ömer Kerkez hangi görevlerde bulundu?

ömer kerkez kimdir

Mehmet Akarca’nın 24 Mart 2024 tarihinde sonlanan Yargıtay Başkanlığı görevine 25 Mart 2024’ten itibaren 37. Turunu gören seçimlerde 348 üyeden 193’ünün oyuyla gelen Ömer Kerkez kimdir?
Yargıtay Başkanlığı seçiminin 34. turunda Yargıtay 3. Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk, Yargıtay Başkanlığı adaylığından çekildi. Bunun nihayetinde seçimin 37. Turunda Mehmet Akarca 103, Ömer Kerkez 193 oy aldı ve 8’i boş olan oyların 20’si geçersiz kabul edildi.

ÖMER KERKEZ KİMDİR?

1966 yılında, Antakya’da doğan Ömer Kerkez, 1988 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Kerkez, askerliğini Trabzon’da yaptıktan sonra Hatay’da savcı/hakim adayı olarak meslek hayatına giriş yaptı.

Hatay’da aday olarak görevinde başladıktan sonra Elbistan, Kozluk, Erzin Cumhuriyet Savcılığı; Adalet Bakanlığı’nda Tetkik Hakimliği, Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı, Genel Müdürlük ve HSYK Üyeliği görevlerini icra etti.

Evli ve üç çocuk babası olan Ömer Kerkez, 5 Temmuz 2017 tarihinde Yargıtay Üyeliği’ne seçilip 3. Hukuk Dairesi Üyesi olarak görevini icra ederken 14 Şubat 2023 tarihinde Yargıtay Büyük Genel Kurulu tarafından yapılan seçim ile 3. Hukuk Dairesi Başkanlığı’na seçildi.

Yargıtay’ın yeni başkanı Ömer Kerkez kimdir?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!